Odborníci radia: Hyperaktivita u detí

Thumbnail
Kategórie:

Čo je príčinou hyperaktivity a ako ju odstrániť?

Hyperaktívne dieťa nedokáže udržať pozornosť, nekontroluje svoje správanie, ťažšie sa socializuje v kolektíve, môže trpieť nespavosťou a pomočovaním, býva nervózne a podráždené, môžu sa vyskytovať afektívne záchvaty. Čo je príčinou hyperaktivity a ako ju odstrániť?

Hyperaktivita z pohľadu tradičnej čínskej medicíny vzniká z nadmiery tepla, ktoré môže byť prenesené z matky na dieťa. Lieči sa odstránením tohto tepla pomocou bylín a úpravou stravy. Vysadia sa potraviny podporujúce vznik tepla ako je cukor, hranolčeky, čipsy a pod.

Z výživového hľadiska sa pod vznik hyperaktivity môžu podpísať alergie alebo intolerancie, citlivosť na potravinárske farbivá a aditíva. Často to býva aj dlhodobé vystavenie ťažkým kovom z prostredia. Spôsobov, ako to zvládnuť, je niekoľko. V prvom rade treba vyradiť z jedálnička potraviny, ktoré vyšli negatívne v testoch, zlepšiť tráviaci trakt a mikroflóru, regulovať hladinu cukru v krvi, zistiť a napraviť nedostatok živín, ako napríklad zinok, omega-3, železo alebo horčík.

Z pohľadu psycho-mentálnej terapie je dôležité pracovať hlavne s rodičmi a najbližším okolím. Práve tí môžu najviac prehĺbiť, ale aj najviac prispieť k ,,ukľudneniu“ prejavov. Okolie si musí uvedomiť, že dieťa nie je zlé, len potrebuje svojský prístup a veľa trpezlivosti. Stimulácia mozgu ,,odmenou“ pri prospešnom správaní a relatívne ignorovanie nežiadúcich prvkov správania je jednou z možností, ako učiť dieťa k spoločenskejšiemu správaniu.

Podobné články