O Štoplíkovi, kým do školy nechodil

Thumbnail
Kategórie:

Spomínate si na legendárne príbehy korkového človiečika Štoplíka? Mnohí sme na nich vyrastali…

http://velerocms.com/domains/kamsdetmi/data/fotogalerie/44654662/o_stoplikovi.jpg

 

Spomínate si na legendárne príbehy korkového človiečika Štoplíka? Mnohí sme na nich vyrastali, dokonca ešte aj niektorí naši mladší rodičia…a teraz je tu reedícia z vydavateľstva Forza Music, ktoré vychádzalo z poslednej verzie z 90. rokov – tú pripravila sama Hana Ponická a jazykovo ju aktualizovali jej dedičia.

 

O Štoplíkovi, kým do školy nechodil je prvý diel veselých príbehov korkového panáčika, ktorý svojou bezprostrednosťou očaril celé generácie detí. Krok za krokom sa Štoplík zoznamuje nielen s deťmi, ale i so zvieratkami, kvetinkami, hračkami a zažíva také dobrodružstvá, až sa malému čitateľovi zatajuje dych. Malý čitateľ s ním zažije napríklad výstup na Lomnický štít alebo let na šarkanovi.

 

Niektorí rodičia si možno ešte spomenú, ako do detskej literatúry na konci 50.rokov takmer naraz vstúpila silná generácia autoriek ako Mária Ďuríčková, Krista Bendová či Hana Ponická. Ich knižky si okamžite získali veľkú obľubu u detí a tá trvá podnes. Kto by nepoznal veršovanú rozprávku o odvážnom vrabčiakovi Čin-činovi, Opiciach z našej police, Guľkovi Bombuľkovi alebo o Štoplíkovi.

 

Štoplíka v námorníckej čiapke a modrých nohavičkách, kamaráta, ktorý sa zmestí aj do vrecka, si pritom poľahky môže urobiť každé dieťa samo. Stačí mať obyčajný korkový štoplík a farebný papier.
A pozor. V knihe sú použité všetky pôvodné ilustrácie Boženy Plocháňovej-Hajdučíkovej, ktorá dala Štoplíkovi jeho nezameniteľnú  grafickú podobu.

Podobné články