Nová česko-slovenská komédia MATKY!

Thumbnail
Kategórie:

Filmov o materstve zatiaľ nebolo natočených veľa, a to napriek tomu, že touto životnou skúsenosťou si prejde takmer každá žena. Nová česko-slovenská komédia MATKY vám ukáže, ako byť mamou a nezblázniť sa z toho.

Zmeniť sa to rozhodli tvorcovia nového česko-slovenského filmu Matky, ktorý príde do slovenských kín už koncom júna. Za sympatickou komédiou zo života stojí partia mladých, nadšených a talentovaných ľudí, pre ktorých je problematika materstva a rodičovstva veľmi osobnou záležitosťou.

Téma materstva a sociálnych sietí je nám blízka, keďže máme štvorročného syna. A z vlastnej skúsenosti vieme, že prvé roky prinášajú ako dramatické, tak aj veľmi komické situácie. Preto sme sa rozhodli túto látku ďalej rozvíjať, hovoria producenti – manželia Monika a Jan Schwarczovci. Na režisérskom poste dali šancu debutantovi na pôde celovečerného filmu Vojtěchovi Moravcovi, ktorý však už má za sebou viacero úspešných televíznych seriálov (Modrý kód, Gympl, Vinaři a pod.). Mladý režisér je zároveň tiež otcom – spolu s partnerkou, herečkou Sandrou Novákovou, ktorá si vo filme zahrala jednu z hlavných postáv a spolupracovala aj na tvorbe scenára, vychovávajú syna Mikuláša.

Aj tri zo štyroch hlavných predstaviteliek komédie Matky sa môžu pochváliť tým, že sú matkami nielen na plátne, ale i v živote. Gabika Marcinková a Petra Hřebíčková majú doma dve ratolesti, pričom druhá menovaná herečka čo nevidieť očakáva do rodiny tretí prírastok, Sandra Nováková sa teší z jedného dieťaťa. Jedinou „nemamičkou“ na pľaci bola Hana Vagnerová, ktorej neskúsenosť však tvorcom hrala do karát, keďže v snímke stvárňuje prvorodičku Sáru: „Našťastie som celý život obklopená malými deťmi, takže ma ponuka na rolu novopečenej mamičky nevydesila. Zároveň aj moja postava sa s materstvom sama ešte len zoznamuje a zisťuje, že všetky jej predstavy sa ani vzdialene nedajú porovnať s realitou. Veľkou výhodou bolo aj to, že sme na natáčaní mali neskutočne dobré deti. Boli naozaj zlaté a všetko s nami znášali úplne skvele,“ spomína na nakrúcanie sympatická herečka.

Film rozpráva príbeh štyroch najlepších priateliek, tridsiatničiek, ktoré momentálne spája najmä jedno slovo – materstvo. Sára (Hana Vagnerová) je úspešná influencerka, ktorá plánuje svoj blog o partnerských vzťahoch plynule previesť na blog o tom, ako byť najlepšou mamou. Život berie so zdravým nadhľadom a iróniou. Keď ju však manžel Jirko (Jakub Prachař) privedie z pôrodnice rovno do rozostavaného domu, jej život nadobudne až príliš dobrodružné rozmery. Ďalej sa snaží plniť Instagram cool fotkami perfektnej matky, ale všadeprítomný prach a nevyspatie jej dávajú poriadne zabrať. Hedvika (Petra Hřebíčková) žije ako v zlatej klietke, jej manžel vorkoholik (Jiří Langmajer) doma veľa času netrávi, a tak niet divu, že ju očarí mladý pouličný spevák David (Vladimír Polívka). Zuzana (Sandra Nováková) je po rozchode s Kamilom (Václav Neužil) bez peňazí – prepracovaná a uštvaná matka dvoch malých čertov. Zato Eliška (Gabriela Marcinková) má skvelého chlapa (Štěpán Benoni), úplne neznesiteľných rodičov, je tehotná a stále vracia. Ale hlavne majú jedna druhú…

Komédia Matky materstvo neidealizuje, naopak, nazerá naň s dávkou (občas čierneho) humoru a nadhľadu. V postavách štyroch filmových matiek sa určite tak trochu nájde každá diváčka, veď ich príbeh napísali ženy pre ženy. „Pri písaní scenára som myslela na novopečené matky, ktoré si stále dookola robia starosti s tými istými vecami. Málokto im totiž povie, že je v poriadku cítiť sa vyčerpaná, rovnako ako je v poriadku, že nie je upratané, nie sú vyžehlené plienky, nie je navarené alebo že je normále nevedieť si po pôrode rady so svojím telom,“ hovorí scenáristka Vanda Zaplatílková Hutařová.

Film Matky je určený pre všetky moderné (ne)dokonalé ženy a mamy, ktoré sa nechcú brať tak úplne vážne. Táto skvelá komédia vás v kinách pobaví od 24. 6. 2021.

Podobné články