Nebuďte vlastnému dieťaťu poskokom

Thumbnail
Kategórie:

Spravili sme si z našich detí autority, ktoré nám diktujú, čo sa bude diať?

V dnešnej dobe je na rodičov kladený nesmierny tlak. Nadobúdame dojem, že dieťa musíme neustále stimulovať, každý deň s ním absolvovať iný krúžok, kŕmiť ho bio stravou a učiť ho naraz sedem jazykov. A potom sa čudujeme, že na nič nemáme energiu.

Spravili sme si z našich detí nechtiac autority, ktoré nám určujú priebeh dňa a diktujú, čo máme robiť. A to nie je správne. Môžu z nich vyrásť sebci, ktorí si nebudú nič vážiť. Ani samých seba.

Hranice sú dôležité aj pre dieťa aj pre rodičov

„Nepáči sa vášmu drobcovi, že je už treba ísť spať, lebo si všetci potrebujete oddýchnuť? Jeho reakcia je absolútne prirodzená, ale nesmiete sa ňou nechať rozhodiť. Pokojne mu dovoľte hnevať sa, potvrďte jeho pocity, ale nepovoľte. Pretože, ak s niečím nie je v pohode dieťa, neznamená to, že to musí dostať do nepohody vás“, vysvetľuje psychoterapeutka a lektorka Marcela Hrapková.

Deti, ktoré sú zvyknuté odkladať uspokojenie svojich potrieb na neskôr a neboja sa odpovede NIE, sú sebaistejšie a menej často prepadajú záchvatom hnevu. Tu zohráva dôležitú rolu rodič, ktorý by naozaj nemal povoliť a vyhovieť dieťaťu zo strachu.

Dobré rady a tipy nájdete TU.

 

Podobné články