Nebojte sa zobrať deti do Tatier!

Thumbnail
Kategórie:

Zopár rád a tipov od blogerky Magdalény Komiňákovej.

Niekedy koncom augusta som na jednej z našich návštev u starých rodičov nadhodila, že by sme mohli naplánovať spoločný výlet. Veľmi rýchlo prišla reč na Tatry. Starkú sme nechali objednať bývanie asi na šesť týždňov dopredu.

Je super ísť na dovolenku, na ktorú nemusíte nič dohadovať. Stačí ak sa zbalíte a prídete. Také sú naše výlety so starkými. Tentokrát bol pomer vynikajúci: dvaja rodičia, dve deti a štyria starí rodičia. Poviem Vám, už dlho som si tak senzačne neoddýchla.

1

Posledný výlet do Tatier sme si urobili asi v siedmom mesiaci tehotenstva s Rebekou. Mám na to veľa krásnych spomienok a už dopredu som sa tešila, ako si to tam Rebeka vychutná naživo. A myslím, že sa to podarilo.

Turistika s deťmi. Nezabudnite si pripraviť:

  • Opaľovací krém! Ten som ja zabudla pribaliť a vyzerali sme ako rodinka rakov.
  • Turistického sprievodcu alebo mapu. Sprievodca je super taký, ktorý ponúka aj konkrétne trasy s popisom, časovým odhadom a komentárom k náročnosti.
  • Vhodné turistické topánky.
  • Nosič na dieťatko. Šatku, ergonomický alebo turistický nosič. My používame Deuter Kid Comfort Air – pre naše potreby sa nám zdá vynikajúci.
  • Čiapky proti vetru pre detičky.
  • Vodu a dostatok malých sladkostičiek a jedál pre drobcov.

2

Ak sa rozhodnete vybrať sa s deťmi na turistiku, dajte si pozor na výber ubytovania. My dokážeme zvládnuť aj bývanie v horšom komforte počas leta, lebo celý deň sme pri mori alebo niekde vonku a tam oddychujeme. Na turistiku sa snažíme vybrať si krajšie bývanie, aby sme si mohli po náročnom výlete naozaj vydýchnuť. Medzi naše top ubytovanie patrí hotel Kukučka v Tatranskej Lomnici. Ani raz sme tam ešte neboli sklamaní. Deti to tam milujú. Priamo v hoteli je wellness a detský kútik. Zaručený recept na vydarenú dovolenku.

3

Túry a trasy, ktoré zvládol náš trojročný Tadeáško prejsť sám

Z Hrebienka na Zamkovského chatu. Na Hrebienok sme sa tentokrát vyviezli zubačkou, z čoho mali deti ohromnú radosť a ďalej sa pokračovalo pešo. Po obrovských kameňoch, z ktorých bola vytvorená podmanivá cestička sme sa asi za jeden a pol hodiny dostali až k vytúženému cieľu, k chate. Čakala na nás zaliata slnkom, farebná a plná života. Cestou dole sme sa zastavili ešte raz pri Obrovskom vodopáde, prešli sme cez mostík ponad Malý Studený potok a zo všetkých strán sme si vychutnali nádheru Tatier, ktoré nám odhaľovali niečo zo svojich tajomných krás pri každom výhľade.

4

Zo Štrbského plesa na Solisko. Na túto túru sme sa rozdelili. Nechali sme starých rodičov s deťmi prechádzať sa okolo plesa a my sme sa vybrali hore na Solisko. Dnes by som to urobila ináč. Ak máte šatku, ergonomický nosič alebo niečo podobné, zoberte si menšie dieťatko doň a vyvezte sa na Solisko lanovkou. Až budete hore, môžete si vybrať jeden z turistických chodníkov tam. Deti si to vychutnajú ešte viac a Vy, samozrejme, tiež.

5

Na Skalnaté pleso rovno z Kukučky. Dokonalá dovolenka je, keď sa výlet začína hneď, ako vyjdete von z dverí. Toto je presne taká trasa. Jednoduchá. Smerom hore. Potom zas  dole. Môžete ísť popod lanovku alebo po asfaltovom chodníku, ktorý sa vlní po celkom kopci…

6

Nebojte sa dovolenkovať aktívne, aj keď máte deti. Keď budete dostatočne pozitívne naladení, deti to budú cítiť a tiež sa budú tešiť. Naučia sa prekonávať samých seba, dostať sa do cieľa, tešiť sa z čítania máp a zo spoločných rozhovorov počas chôdze v našej nádhernej prírode. Tatry majú čo ponúknuť aj rodinám s malými deťmi!

7

Ak sa obávate, že sa pokazí počasie, tu je pár tipov, čo sa v Tatrách sa robiť za dažďa:
Môžete si užiť Aquacity v Poprade, alebo si pozrite Kam s deťmi v Tatrách pre ďalšie konkrétne inšpirácie.
Užite si krásny spoločný čas v lone prírody. Držím prsty a verím, že sa Vám všetky výletiky len vydaria.

Podobné články