Návod, ako mať pokojné sviatky bez stresu

Thumbnail
Kategórie:

 Toto je návod, ako mať pokojné sviatky bez stresu.

Už koncom októbra bolo možné badať na pultoch v obchodoch vianočný tovar. V novembri nás rozhlasové a televízne reklamy nabádali na kúpu darčekov a ostatného krátkodobého šťastia. V zhone a na behu sme niekoľko týždňov pred Štedrým dňom. Z roka sa rok sa pravé čaro Vianoc z našich domovov a sŕdc vytráca. Sviatky pokoja, mieru a skromnosti nás stresujú a vyvolávajú v nás pocity zlyhania, menejcennosti a ostychu. Obľúbená transformačná lektorka Katarína Runa však vie, ako si zachovať chladnú hlavu a pokoj na duši.

Hneď na začiatok si skúsme uvedomiť, že starostlivosť o vlastné potreby a duševné zdravie nemožno spájať so sebeckým postojom a prístupom. Naopak, ide o nevyhnutné ingrediencie pre zdravý a pokojný život bez zbytočnej frustrácie a stresu. Nielen počas Vianoc. Očakávania, ktoré sa na ženy v ostatnom období kladú, sú často nesplniteľnými. Máloktorá z nich si to však dokáže pripustiť a dovolí neviditeľnej sile stiahnuť ju do mylného idylického sveta.  „Často sa utiekame k akémusi starému a nefungujúcemu obrazu, modelu toho, ako by mala správna žena vyzerať a žiť. Očakáva sa, že budeme chodiť do práce a prispievať do rodinného rozpočtu. Tiež by sme sa mali starať o deti a domácnosť. Navarené, napečené, ožehlené a upratané musí byť tiež. Okrem toho sa očakáva, že budeme aj vzornou partnerkou a milenkou. V období Vianoc sa tých povinností nakopí ešte viac. Mylne si nahovárame, že ostatné z nás určite dokážu viac a problém je len v tom, že sa málo snažíme, alebo nie sme dosť schopné“ hovorí o prameni frustrácie Katarína Runa. Takýto prístup je vstupnou bránou do začarovaného kolotoča.

Šťastná a spokojná žena sa pozerá aj na svoje potreby, tvrdí Katarína Runa.

Inak formulovaná otázka

Dôležité je prijať a stotožniť sa s rozhodujúcim faktom. Najdôležitejšou osobou pre nás by mala byť tá, ktorá na nás denne hľadí zo zrkadla.  Pocit, že nie som dosť dobrá, je pritom medzi ženami veľmi rozšírený. „Ak sama sebe nedám dostatočnú pozornosť, starostlivosť, čas na oddych a regeneráciu, odkiaľ môžem brať zdroje na to, aby som sa mohla plnohodnotne starať o druhých, najmä v dlhodobom horizonte? Nepýtajte sa samy seba, čo máte urobiť pre to, aby ste boli dosť dobré, ale položte si otázku, čo urobiť pre to, aby ste sa dosť dobre cítili. Prijmite s láskou samu seba v tej podobe, v akej v skutočnosti ste. Milovať iba svoju dokonalú verziu všetko zhorší“ radí vyhľadávaná mentorka a tvorkyňa online programov zameraných na šťastie žien.

Jedna vaňa ani masáž nestačí

Problémom súčasnej ženy je vnímanie jej vlastnej sebahodnoty. Podľa Kataríny Runa sa necítime dosť dobré také, aké sme. „Neustále máme potrebu podávať výkony a plniť jednotlivé úlohy. Prináša nám to pocit satisfakcie. Prostredníctvom neho tak dokážeme vnímať vlastnú hodnotu. Prijať pomoc je pre niektoré z nás synonymom zlyhania. Nehovoriac o tom, ak za tú pomoc zaplatíme. Krehký pocit, že všetko zvládneme vo svojej vlastnej réžii, je tak narušený.“ Ťažko v takej situácii zostať pokojnou a usmievavou. Na rad prichádzajú pocity zlyhania, výčitky. Je dobré, ak si žena uvedomí, že potrebuje čas aj sama pre seba. Jedna horúca vaňa alebo občasná profesionálna masáž skutočne nestačí. Doprajte si viac. Požiadajte o pomoc, spíšte si zoznam úloh a podeľte sa o ne so svojou rodinou.

Svetlom na konci tunela je však skutočnosť, že ženy sa učia verejne rozprávať o tom, ako byť podľa nich spokojnou matkou a manželkou. „Kým dobrá mama a žena znamená pokrývať potreby ostatných, šťastná a spokojná žena sa pozerá aj na tie svoje potreby. Práve vďaka tomu môže byť omnoho podporujúcejšou nielen pre seba, ale aj svoje okolie,“ dodáva Katarína Runa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogaléria

Podobné články