NARODENINOVÉ OSLAVY – odkedy, ako a prečo?

Thumbnail
Kategórie:

Prečítajte si o počiatkoch oslavovania narodenín, o tradíciach, ale aj o nových trendoch v podobe tematických LEGO osláv.

Počiatky oslavovania narodenín

Zápisky o oslavovaní narodenín sa datujú až do čias prvých kresťanov. V dávnych dobách ľudia verili, že človek v deň svojich narodenín priťahuje na seba zlých duchov a zlé sily. Tento sviatok má korene úzko späté s mágiou a preto vznikli tradície, ktoré mali pomôcť pri obrane pred “čiernou mágiou“. Spočiatku boli uznaní za ľudí hodných narodeninových osláv iba králi.

Základom narodeninovej oslavy bola prítomnosť rodiny oslávenca, tá mala priniesť dobrú náladu a priania, ktoré mali ochrániť práve oslávenca pred spomínanými silami. Platilo nepísané pravidlo, čím väčšia zábava a radosť na oslave tým menší vplyv budú zlý duchovia mať na oslávenca. Dávanie darov spravilo oslávencovi veľkú radosť a práve to bol dôvod, ktorý zapríčinil vznik tejto obľúbenej tradície, ktorá si uchovala svoje miesto dodnes . Ako čas plynul na narodeninových oslavách sa začali zúčastňovať deti. Na svete predsa niet iných bytostí, ktoré by dokázali pomocou jedného úsmevu rozžiariť celú miestnosť.

Untitled-2

armto table

Tradície

Počas narodenín sme zvyknutí na viacero vecí a ani si neuvedomujeme ich podstatu.

Zapaľovanie sviečok má svoje korene v Grécku kde ľudia zapaľovali sviečky v tvare mesiaca a ponúkali ich bohyni mesiaca Artemis. Nemci si túto tradíciu trocha upravili a dávali iba jednu veľkú sviečku do stredu koláča, ktorá mala charakterizovať svetlo života. Taktiež verili, že dym po zhasnutí tejto sviečky vynesie ich priania až do neba.

Untitled-4

Narodeninové pohľadnice majú svoj pôvod v Anglicku. Spočiatku sa používali ako list na ospravedlnenie pri neúčasti na oslave.

Narodeninová torta má taktiež svoj pôvod u Grékov, ktorí piekli koláče v tvare mesiaca počas splnu a zdobili ho vyššie spomínanými sviečkami.

Oslavy narodenín dnes

Väčšina tradícií si zachovala svoju podstatu do dnešných dní, niektoré sa zmenili o nepatrné zmeny a taktiež sme si pridali vlastné zvyky, ktoré sú skôr smerované na vychutnanie si nášho výnimočného dňa.

Untitled-1

Tip na detskú narodeninovú oslavu

Deti narodeniny milujú. Rozbaľovanie darčekov, šantenie s kamarátmi, jeden z mála dní kedy rodičia troška povolia a splnia väčšinu želaní, ktoré vidia v ich nevinných očiach. Čo keby ste pre nich tento rok pripravili zážitok, ktorý si uchovajú do konca života? Mimo svojej rodiny deti nadovšetko milujú jednu vec a tou je LEGO. 

Realizácia oslavy

V Bratislave sa nachádza detské centrum, ktorému sa podarilo spojiť stavanie lego modelov, súťažných aktivít a tematického animátorského programu do 2 hodinovej oslavy. Nás táto kombinácia na prvý pohľad zaujala a po získaní bližších informácií a recenzií sme sa rozhodli, že Vám ju aj odporučíme.

Untitled-5

V ponuke sú oslavy na motívy:

  • Lego star wars párty
  • Lego Friends párty
  • Lego Disney Princess párty
  • Lego Super Heroes párty
  • Lego City policajná párty
  • Lego Futbalová párty

Párty si objednáte priamo na: www.oslavypredeti.sk

Podobné články