Najlepšia náučná kniha pre deti 2022. Aké je to byť vtákom

Thumbnail
Kategórie:

Predstavte si škriekajúceho kakadu, kačicu… drobného, vznášajúceho sa smaragdového kolibríka… alebo obrovského pštrosa šprintujúceho cez prašnú púšť.
Objavte, aké je to byť vtákom s nádhernou knižkou Aké je to byť vtákom, ktorá získala Cenu Margaret Malletovej za detskú náučnú knihu v roku 2022.

Vtáky sa niekedy správajú zvláštne a nezvyčajne, viac než ktorékoľvek iné zviera na Zemi. Najmä keď si myslia, že ich nikto nevidí.

  • Albatros môže lietať celé týždne bez prestávky.
  • Kuropty dokážu prekabátiť hladné líšky.
  • Papagáje sú pekne utárané.
  • Krkavce sa veľmi radi hrajú.

Prostredníctvom pútavého rozprávania nabitého faktami od oceňovaného ornitológa Tima Birkheada a krásnych ilustrácií od Catherine Raynerovej sa s vami táto knižka podelí o tajomstvá dvadsiatich našich operených priateľov.

Okrem spomínaných nechýbajú ani ďateľ, mlynárka dlhochvostá, sova tmavá, tučniak obrovský, či vrieskavec strakatý.

Kniha Aké je to byť vtákom odhaľuje tajomstvá prežitia niektorých z najúžasnejších zvierat na Zemi. Zaujímavé a pútavé čítanie, akoby ste v telke pozerali skvelý dokument o vtákoch. Ale tu to máte spomalene, môžete sa pristaviť, prezerať si ilustrácie, zamyslieť sa nad všestrannosťou vtákov. Dozviete sa veci, ktoré ste doteraz ani netušili a spoznáte druhy, o ktorých ste nemali ani poňatia.

Aké je to byť vtákom

Tim Birkhead

Medzinárodne uznávaný ornitológ Tim Birkhead je členom Kráľovskej spoločnosti a emeritným profesorom zoológie na univerzite v Sheffielde. Bol ocenený za svoje inšpiratívne prednášky a mnohé vynikajúce knihy pre dospelých, vrátane bestselleru The Wisdom of Birds a Bird Sense. Tim je tiež držiteľom Ceny Londýnskej zoologickej spoločnosti za popularizáciu zoológie (2016) a Ceny Stephena Jaya Goulda, ktorú udeľuje Spoločnosť pre štúdium evolúcie (2018). Aké je to byť vtákom je jeho prvá kniha pre deti.

Catherine Raynerová

Cenami ovenčená autorka a ilustrátorka Catherine Raynerová vyrástla na vidieku v západnom Yorkshire, ale ilustráciu študovala na College of Art v Edinburghu. Zvieratá kreslí, odkedy vie udržať v ruke ceruzku a sú ústrednou témou takmer každej jej knižky pre deti. Catherine bola nominovaná a vybraná do širšieho i užšieho výberu mnohých ocenení, z ktorých mnohé vyhrala. Medzi jej ocenenia patrí BookTrust Best New Illustrator Award for Early Years za jej prvú obrázkovú knihu Augustus and His Smile (2006) a medaila CILIP Kate Greenawayovej za Harris Finds His Feet (2009).

Fotogaléria

Podobné články