Mobilné telefóny: Kedy kúpiť dieťaťu prvý smartfón?

Thumbnail
Kategórie:

Keď sa dieťa začína osamostatňovať, je pravdepodobné, že vás po čase požiada o vlastný smartfón. Kedy je ale správny čas, dať deťom plne funkčné mobilné zariadenie? Ak ste pripravení podniknúť tento krok, mali by ste si najskôr položiť niekoľko otázok.

Potrebuje dieťa smartfón?

Na túto otázku existuje niekoľko odpovedí. Mobilné telefóny prinášajú pre deti svetlé, ale aj zlé stránky. V určitých prípadoch je však ich používanie nevyhnutné aj pri mladších vekových kategóriách. Ako dieťa rastie, začína sa socializovať, zúčastňuje sa mimoškolských aktivít, alebo chodí na rôzne krúžky. Kontakt s rodičmi cez mobil je tak viac, než opodstatnený. Nemusíte sa strachovať o to kedy príde, keďže mu stačí zavolať, poprípade nastaviť sledovanie polohy prostredníctvom aplikácie. Ak máte obavy z nadmerného používania, alebo listovania nevhodného obsahu, moderné technológie sa jednoducho postarajú o zablokovanie, či nastavenie prístupu.

Kedy to nie je len o veku?

Hoci nejde o stanovenú podmienku, vo všeobecnosti sa odporúča zaobstarať deťom prvé mobilné telefóny vo veku od 10 do 12 rokov. Niekedy to však nie je iba o veku, ale skôr o sociálnom povedomí dieťaťa a jeho chápaní toho, čo technológia znamená. Ako príklad môžeme uviesť šikovného 11 ročného školáka, ktorý je omnoho lepší adept na používanie mobilu, než nezrelý 14 ročný tínedžer s problémovým správaním. Skúste zvážiť, ako dobre si dieťa dokáže poradiť s vymedzeným časom pre elektronické zariadenia. Máte pocit, že ešte nie je úplne pripravené na to, aby ste mu do rúk zverili inteligentný telefón? Jednou z možností je poskytnúť mu model, s ktorým dokáže telefonovať a posielať esemesky, avšak ostatné funkcie budú pre neho obmedzené.

Mobilné telefóny a porucha pozornosti u detí

Neustála stimulácia pomocou smartfónu rozptyľuje najmä deti s poruchou pozornosti, spojenou s hyperaktivitou (ADHD). Ich impulzívnosť zvyšuje pravdepodobnosť že zavolajú, alebo napíšu niečo, čo by mohli v budúcnosti ľutovať. Naučte dieťa robiť správne rozhodnutia. Pred kúpou mobilného telefónu stanovte limity pre všeobecný čas, strávený pred jeho displejom. Ak je to možné, namiesto paušálu im poskytnite kredit. Pripojenie k internetu sa tak bude dať len cez WiFi a nie pomocou prebytočného míňania dát.

Podobné články