Mláďatká na začiatku jari v Bratislavskej ZOO

Thumbnail
Kategórie:

V Bratislavskej ZOO pribudlo počas jari niekoľko nových mláďatok!

Dňa 29.3. 2018 sa nám narodila samica zebry Chapmannovej (Equus burchellii chapmanni). Matkou mláďaťa je samica Katie a otcom náš chovný samec Viktor. Momentálne je mláďa s matkou, no keď podrastie, tak bude premiestnená do inej ZOO, aby nedošlo k príbuzenskému kríženiu s Viktorom.

Zebry žijú v početných stádach s prísnou spoločenskou hierarchiou. Samce stádo chránia pred nepriateľmi. Významnú úlohu v stáde má však vedúca samica, ktorá určuje, kde sa bude stádo pásť a napájať. Pruhy sú u zebier špecifické a pre každého jedinca jedinečné. Sú to ako otlačky prstov u ľudí. Narodené mláďa je matkou na istú dobu od stáda izolované, aby si zapamätalo kresbu pruhov svojej matky. Pruhy spôsobujú rozptyl tela a chránia stádo pred napadnutím predátormi tým, že pri početnej skupine pruhy vytvárajú celistvý obraz a predátor má tak problém vybrať si jedného jedinca ako korisť. Podobne to vplýva aj na hmyz, ktorého zložené oči majú problém si vybrať jedného konkrétneho jedinca.

30.3 2018 sa nám narodil baranček, 4.4. ovečka a 9.4. ďalší baranček u ovci domácej ouessantskej (Ovis aries aries). Otec všetkých troch prírastkov je Oskar. U nás je toto prvý odchov u týchto mini ovečiek. Toto plemeno oviec sa chová pomerne bežne aj v ostatných ZOO, zookútikov alebo u súkromníkov. Keď mláďatká vyrastú, poputujú buď do iných ZOO alebo súkromných chovov.

mláďatá ovečiek

3.4. a 13.4. 2018 sa nám narodili dve mláďatá u zvieratiek obľúbených medzi návštevníkmi – lemurov kata (Lemur catta). V súčasnosti ešte pohlavie mláďatiek nepoznáme. Ich otec je náš samec Riško. Matka staršieho mláďaťa je Alaotra a mladšieho Kasijy. Pri týchto zvieratách mávame odchovy pravidelne každý rok. Patria medzi zvieratá, ktoré sa pomerne dobre v ZOO rozmnožujú. Všetky jedince, takže aj tohtoročné nové prírastky budú následne po odrastení presunuté do iných ZOO na základe odporúčaní ESB koordinátorky.

Lemury kata žijú v zmiešaných skupinách zložených z 5-30 jedincov, ktoré vedie dominantná samica. Mláďatá sa rodia modrooké. Samice zostávajú v skupine, pričom samčekovia vo veku 3-5 rokov skupinu opúšťajú. Chvost používajú na komunikáciu – samce si ho otierajú o pachové žľazy na zápästí a potom sa navzájom chvostmi pri pachových súbojoch švihajú. Milujú teplo a slnenie. Ľudia si mysleli, že sa modlia, preto ich považovali za posvätné zvieratá. Lemury pochádzajú z Madagaskaru a nikde inde sa nenachádzajú.

10.4. 2018 sa nám narodilo mláďa sitatungy západnej (Tragelaphus spekii gratus). Pohlavie mláďatka ešte určiť nevieme. Jeho matka sa volá Indira. Sitatungy západné sú v ZOO pomerne časté a dobre sa množia. Mláďa bude tiež po odrastení presunuté do inej ZOO.

Samce majú hnedé sfarbenie a na rozdiel od samíc majú aj rohy. Samice majú ryšavé sfarbenie. Žijú prevažne v močiaroch, v ktorých si na noc robia hniezda zo suchej trávy.

11.4. 2018 sa nám narodilo mláďa u najmenšej antilopy dikdik Kirkov (Madoqua kirkii). Týmto zvieracím druhom sme obohatili kolekciu zvierat len minulý rok, kde pár dní po príchode samca s dvomi samicami sa nám narodilo mláďa – samica. Pohlavie tohtoročného mláďaťa zatiaľ nepoznáme.

Táto antilopa dosahuje v kohútiku výšku približne 35 cm. Je to bylinožravec, teritoriálny druh s nočnou aktivitou. Pri kútikoch očí má žľazový otvor, do ktorého si strká steblá alebo malé halúzky, ktoré sa potrú sekrétom, čím si dikdik označí svoje teritórium. Má predĺžený pysk pretkaný tenkými cievami, v ktorých sa krv ochladzuje a slúži tak ako termoregulátor.

Podobné články