Výlet do Viedne – Prírodovedné múzeum a Dom morí

Adresa Malacky, Viedeň Email murinovag@centrum.sk Telefón 0903 122 438 Web www.jednodenne-vylety.sk

Návštevníci jedného z najvýznamnejších múzeí na svete – viedenského prírodovedného múzea – môžu spoznať zázraky prírody prostredníctvom expozícií v 39 sálach, ktoré majú celkovú rozlohu 8 700 metrov štvorcových. Spolu ponúkajú 20 miliónov exponátov, medzi ktorými sa vyníma napríklad 25-tisíc rokov stará Willendorfská venuša.

Návštevníci jedného z najvýznamnejších múzeí na svete – viedenského prírodovedného múzea – môžu spoznať zázraky prírody prostredníctvom expozícií v 39 sálach, ktoré majú celkovú rozlohu 8 700 metrov štvorcových. Spolu ponúkajú 20 miliónov exponátov, medzi ktorými sa vyníma napríklad 25-tisíc rokov stará Willendorfská venuša.

Ako najväčšie prírodovedné múzeum v Rakúsku však nie je táto inštitúcia len klasickým múzeom, ale aj miestom vedeckého výskumu, o čom hovorí aj motto nachádzajúce sa nad hlavným vchodom múzea. Približne 50 vedcov sa tu zaoberá otázkami týkajúcimi sa antropológie, zoológie, botaniky či paleontológie. Zároveň prinášajú možné riešenia globálnych ekologických problémov ako narúšanie rôznorodosti živočíšnych a rastlinných druhov, ohrozovanie ekosystémov, znečistenie životného prostredia či rôzne nebezpečné ochorenia. Prírodovedné múzeum je navyše jedinečným miestom, kde každý víkend vedci zasväcujú návštevníkov do svojej práce.

Na prvom poschodí sa prezentuje živočíšna ríša. Návštevníci môžu obdivovať široké spektrum živočíchov, od prvokov až po cicavce. Veľké množstvo vypreparovaných zvierat má nevyčísliteľnú hodnotu nielen ako preparáty samotné, ale aj ako svedkovia prírodných a historických záznamov pre prírodnú vedu ako aj pre umenie taxidermie (vypchávanie zvierat). Niektoré z nich majú viac ako 200 rokov a tiež sa tu nachádzajú už vyhynuté, či ohrozené druhy.

Na vyššom poschodí sa vystavujú kamene a minerály. Okrem nich sú tu aj predmety ako napríklad zriedkavé fosílie či obrovské dinosaury, ale aj umelecké predmety vyrobené v Praveku. K najdôležitejším, najvzácnejším a pravdaže nenahraditeľným exponátom patrí 25 000 rokov stará soška Venuše z Willendorfu (praveká kamenná figúrka, ktorá dostala meno podľa miesta v údolí Wachau, kde sa našla), kostra Diplodoca (dinosaura, najväčšieho pozemského stavovca aký kedy žil), obrovský topas vážiaci 117 kilogramov či cenná kytica šperkov, ktorú dala urobiť Mária Terézia ako darček pre svojho manžela (posledné dva spomínané exponáty sú vystavené v „Drahokamovej hale“).

Vstupné :
dospelí : 10€
dôchodcovia : 8€
študenti do 27 rokov : 5€
deti a mládež do 19 rokov : zdarma

Exponáty v prírodovednom múzeu sú síce veľavravné, no nie sú živé. Preto sa z tohto múzea presunieme pešo (asi 1,5 km prechádzka centrom Viedne) do 47 metrov vysokej budovy, v ktorej bude života až dosť. Budova, ktorá mala pôvodne slúžiť na protileteckú obranu v sebe skrýva všetko, čo sa spája s morom a jej názov je „Dom morí „(Haus Des Meeres). O tom, čo tam môžete vidieť píše jeden jej návštevník toto : „Namiesto toho, aby som 1. apríla strávil ďalší slnečný deň v práci, rozhodol som sa, že si predĺžim veľkonočné sviatky a začnem návštevou Viedne, kde ako zanietený akvarista nemôžem vynechať Dom morí (Haus des Meeres)… Dom morí je na ulici Fritz Grünbaumplatz, ktorá je hneď vedľa nákupnej Mariahilfer Strasse … V samotnom dome mora som strávil niečo vyše 2 hodín, čo bolo žalostne málo, ale bol som v kolektíve jediný akvarista, takže som sa musel prispôsobiť a ísť na nákupy. Snažil som sa teda aspoň tie dve hodinky využiť naplno a vidieť čo možno najviac ponúkaného, aby som tých 12,5 € (toľko totiž bolo vstupné pre dospelého ) využil naplno“.

Dom mora má desať poschodí a na každom sa nachádzajú akváriá, príp. teráriá. Nespočetné množstvo morských, ale aj sladkovodných rýb! Hady, jaštery, korytnačky, papagáje, opice a iné tvory. Väčšina zvierat je logicky v akváriách, príp. teráriách, ale napr. papagáje a opice sú voľne pustené, takže som mal možnosť prvý krát v živote pohladkať malú opičku. Najväčšie akvárium je konštruované tak, že zaberá dve podlažia a odhadom si dovolím tvrdiť, že má niekoľko desiatok tisíc litrov. Pri pohľade na toto akváriu som premýšľal nad nosnosťou podlahy, keďže táto budova údajne nebola stavaná na tieto účely. Medzi jednotlivými poschodiami sa môžete presúvať výťahom alebo pešo. Ak sa rozhodnete ísť pešo, tak na medziposchodiach nájdete zaujímavé články a rôzne informácie, bohužiaľ len v nemeckom alebo anglickom jazyku. Takisto názvy a popisy rýb nájdete len v týchto dvoch jazykoch. Pre mňa osobne bol najzaujímavejší pohľad na akvárium, v ktorom plávalo asi 15- 20 piraní a niekoľko stoviek neóniek. Pri pohľade na morské akváriá žiariace nespočetným množstvom farieb som už prestal s okolím komunikovať a čo je horšie, zabudol som aj fotiť.

Na poslednom, desiatom poschodí, už nebolo žiadne akvárium, ale krásna vyhliadka na celú Viedeň. Po prechádzaní sa deviatimi poschodiami s teplým tropickým vzduchom bolo vystúpenie na balkón vykúpením a príjemným osviežením.“

Vstupné :
dospelí : 13,50€
dôchodcovia : 10,40€
študenti nad 16 rokov : 10€
žiaci (6 – 15 rokov) : 6,20€
deti ( 3 – 5 rokov) : 4,20€

Zdroj: www.jednodenne-vylety.sk