Termálne kúpalisko Vincov les | Sládkovičovo

Termálne kúpalisko Vincov les v Sládkovičove má pre Vás v letnej sezóne 2012 k dispozícii šesť vonkajších bazénov a v priaznivci nočného kúpania si môžu prídu rísť tiež na svoje.

Termálna voda

Už z rozprávania najstarších obyvateľov Sládkovičova sa dozvedáme o „veľmi teplej vode“, ktorá vyviera pri Vincovom lese. Táto voda im slúžila na „opláchnutie sa“ po práci na poli a zistili, že voda má aj liečivé účinky – zmiernili sa bolesti reumy, ustúpili kožné choroby.

 

Keďže človek je tvor vynaliezavý, v minulých obdobiach bola snaha o rôzne využitie uvedeného prameňa – či už to bolo vyhrievanie skleníkov, domov (čo by bolo v konečnom dôsledku nerentabilné). Úplne najlepšou myšlienkou využitia prameňa bolo sprístupnenie širokej verejnosti a to vo forme termálneho kúpaliska.

 

Voda má 61°C (podľa balneologickej klasifikácie – horúca voda), prekračujúcu bod tolerancie kože a slizníc ľudského tela. Je preto potrebné ju ochladiť pre balneologické využitie na teplotu 32-34°C pre HYDROKINEZIOTERAPIU alebo na teplotu 37-40°C (podľa ordinácie lekára) pre CELOTELOVÝ BAZÉNOVÝ KÚPEĽ.

 

Celotelový bazénový kúpel

Pri celotelovom kúpeli pri teplote vody 38-39°C a dĺžke trvania kúpeľa 20 minút je možné dosiahnuť výraznú relaxáciu svalstva a celkovú hyperémiu. Tento efekt hypertermálneho kúpeľa je využívaný predovšetkým pri ochoreniach pohybového aparátu, ktoré sú sprevádzané svalovým hypertonusom. Hyperémia, ktorú vyvoláva hypertermálny kúpeľ má charakter venóznej hyperémie. Vyvoláva uľahčené odovzdávanie kyslíka v tkanivách posunom disociačnej krivky hemoglobínu doprava, uľahčuje odplavovanie splodín metabolizmu z tkanív. Okrem toho je popisovaný diuretický efekt kúpeľa a zníženie periférneho odporu cievneho riečiska z následným poklesom systémového krvného tlaku.

 

Aerosolová terapia

Hydrogénuhličitanový anión v kombinácii so sodíkovými katiónmi Na+, priaznivo ovplyvňuje viskozitu hlienu v dýchacích cestách, a tak jeho vykašliavanie. Uplatní sa aj alkalizujúci efekt vody ( alkalizácia kyslého pH zapálenej sliznice dýchacíh ciest).

 

Vonkajšie bazény

  • Rekreačný bazén č. 1
  • Plavecký bazén
  • Rekreačný bazén č. 2
  • Kľudový bazén
  • Detský bazén

GPS súradnice: 48°12’28.86″S, 17°40’15.76″V

image

image

Virtuálna prehliadka