Stanica Žilina-Záriečie: pre deti a rodičov

Email Telefón Web

Stanica v budove starej, no stále funkčnej, železničnej zastávky Žilina-Záriečie, je spojením nezávislého kultúrneho priestoru, umeleckého laboratória a kolektívu aktivistov. Okrem iného tu nájdete aj letný dvor a oplotenú záhradu s pieskoviskom, šmýkľavkami, preliezkami a hojdačkami i interiérový kútik pre rodičov s deťmi.

Stanica v budove starej, no stále funkčnej, železničnej zastávky Žilina-Záriečie, je spojením nezávislého kultúrneho priestoru, umeleckého laboratória a kolektívu aktivistov. Spoločne a naprieč generáciami – od detí až po seniorov – pokračujeme v písaní príbehu malej stanice s rodinnou a komunitnou atmosférou, kde sa vždy križovali cesty miestnych obyvateľov a cestujúcich zblízka i zďaleka.

 

Žilinská Stanica je v slovenských podmienkach pojmom – životaschopné centrum súčasného umenia a kultúry vyznačujúce sa zdravým rebelantstvom, inovatívnosťou a pozitívnym prístupom k realite súčasnosti. Začlenenie detí je veľmi prirodzené. Činnosti pre deti a s deťmi nie sú jediným zameraním priestoru, ale dlhodobo tvoria podstatnú zložku denných, podvečerných a tiež prázdninových aktivít. Do programov s deťmi sú zapojení umelci a iní kultúrni odborníci zo Slovenska a často tiež zo zahraničia. Deti majú možnosť zblízka vidieť a pochopiť, ako funguje svet súčasného umenia, príležitostne tiež stať sa súčasťou tohto sveta – integrovať sa do serióznych umeleckých a kultúrnych projektov.

 

Hlavné typy aktivít pre deti a s deťmi:

 

Detské ateliéry Stanica – otvorené výtvarné a multimediálne tvorivé dielne (voľné ateliéry a nultý ročník ZUŠ, detské letné sympóziá) a umelecké vyučovanie (prípravný ročník a primárne umelecké vzdelávanie vo výtvarnom a multimediálnom odbore ZUŠ) pre deti od 4 do 15 rokov

 

Kútik pre rodičov s deťmi – integrovaný priestor na hranie sa v kaviarni s pravidelnými organizovanými aktivitami (bežne 1x do týždňa – pondelky popoludní), pre vekovú skupinu detí v predškolskom veku (od cca 1 do 6 rokov). Príležitostné kultúrne a umelecké programy pre deti – napr. divadlo, kino, hudba. Tiež občasné detské pochúťky v ponuke kaviarne a polička s detským sortimentom v miestnom dizajnshope.

 

Vzdelávacie programy na báze výchovy umením a k umeniu – komentované prehliadky výstav a priestoru, projekcie, diskusie, prednášky a tvorivé dielne pre základné i stredné školy – v rámci vyučovania, alebo v popoľudňajších hodinách.

 

Projekt Cvrčko a Stano – publikačná edícia a aktivity popularizujúce umenie a život v kultúrnom centre prostredníctvom komixových zvieratiek a iných rozprávkových bytostí.

 

Okrem toho:

letný dvor a oplotená záhrada s pieskoviskom, šmýkľavkami, preliezkami a hojdačkami, mávanie naozajstným vlakom (možnosť výletov smer Rajecká dolina), možnosť obdivovať graffiti a iné umelecké kúsky, v lete nanuky, častá možnosť stretnúť nových kamarátov, pohladkať kamaráta psíka,… a ďalšie priebežne pribúdajúce a ubúdajúce atrakcie.

 

Ako sa k nám dostanete:

Vlakom “Rajecká Anča” – premáva na trati Žilina – Rajec, vystúpite na zastávke Žilina – Záriečie a stačí vojsť do budovy.
Autom z nadúrovňovej križovatky Rondel – zjazd smer Hôrky/Hájik/Závodie, prvá odbočka vpravo a pravým oblúkom stále ďalej – naspäť pod most križovatky – priamo na parkovisko pri budove Stanice
Trolejbusom alebo autobusom na zastávku Hálkova a podchodom priamo ku Stanici.
A pre peších, kočíkárov a cyklistov existuje ešte oveľa viacej spôsobov:-)