Kalameny – Termálny prameň s jazierkom

Adresa Prírodné jazierko, 034 82 Kalameny Email zastupitelstvo@kalameny.sk Telefón +421 44 439 22 56 Web

Termálny prameň priamo v lese, kde sa môžete okúpať aj v zime, leží hneď za rohom na strednom Slovensku.

Žiadne ploty, žiadna platba, len ty, horúca voda a všade vôkol krásna slovenská príroda. Nemusíš cestovať za krásou do zahraničia, všetko je tu. Nájdeme ho za dedinkou Kalameny, v okrese Ružomberoka z dediny nás k nemu dovedú navigačné a informačné tabule. Ak prichádzate z ďaleka, miestni milí ľudia v dedine vás radi za lacný peniaz ubytujú. 

Voda má príjemných 33 stupňov, tak akurát na príjemný relax. Za tento zázrak môže umelý vrt z roku 2000, okolo ktorého bolo vybudované umelé jazierko približne 20m x 10m. Hĺbka vrtu je 500 metrov. Termálna voda je vlastne voda, ktorá preniká puklinami v zemskej kôre zo značnej hĺbky, kde je ohrievaná zemským teplom a vystupuje k povrchu, kde už čakáme my v plavkách, alebo aj bez nich.

Hneď vedľa jazierka je spravené sedenie a k miestu sa dostaneš priamo autom. Netreba platiť často predražené vstupné do kúpeľov a kúpalísk, všetko je dostupné aj bez peňazí. Ponoríš sa do horúcej vody a svet prestane existovať. Na stav, ktorý dokáže toto magické miesto naordinovať, len tak nezabudneš.

Na záver netreba zabúdať že sa k tomuto miesto a jemu podobným treba správať s úctou. Plechovky od piva do kovov, a že fľaša od whisky patrí do skla.

Tento „prírodný wellness“ je vyhľadávaný nielen domácimi, ale aj turistami z celého Slovenska, Čiech, Poľska a iných krajín, pre svoje blahodárne účinky na organizmus. Lokalita je situovaná nad obcou Kalameny, v krásnom prírodnom prostredí Chočských vrchov. V blízkosti sa nachádza malé parkovisko, návštevníci sa určite potešia aj nenáročnému výstupu na nedaľeký Liptovský hrad. Toto prírodné „kúpalisko“ je prístupné 24 hodín denne úplne zadarmo.