Jánošíkove diery

Adresa Biely Potok 664, 013 06 Terchová Email tic.terchova@gmail.com Telefón +421 908 331 449 Web www.hotel-diery.sk

Jánošíkove Diery – sú jednou z najkrajších turistických trás národného parku Malá Fatra a jeden z najkrajších výletov na Slovensku vôbec.

Jánošíkove Diery – sú jednou z najkrajších turistických trás národného parku Malá Fatra a jeden z najkrajších výletov na Slovensku vôbec. Jedná sa o sústavu tiesňav a kaňonov v národnej prírodnej rezervácii Rozsutce, s množstvom prekrásnych vodopádov a nezabudnuteľnou scenériou skalných útvarov.

Jánošíkove Diery alebo jednoducho len Diery, tvoria tri ucelené časti, a to: Dolné, Horné a Nové Diery a značené turistické chodníky ponúkajú niekoľko možností ako ich prejsť.

JÁNOŠÍKOVE DIERY – MALÝ OKRUH ( NÁUČNÝ CHODNÍK DIERY )

Najobľúbenejší a najnavštevovanejší je tzv. Malý okruh Jánošíkovými Dierami, ktorý sa dá jednoducho zvládnuť i s menšími deťmi a je vhodný i pre seniorov. Trvá cca 2 hodinky a vy prejdete najzaujímavejšie pasáže Dolných a Nových Dier, pričom nezabúdajte, že Nové Diery sú v úseku Ostrvné – Podžiar jednosmerné. Môžete tu vidieť niekoľko krásnych vodopádov, úzučké údolie v Ostrvnom vyhĺbené Dierovým potokom a neuveriteľne krásnu prírodu Malej Fatry. Od letnej sezóny 2013 navyše na Vás čaká zrekonštruovaný Náučný chodník Diery a niekoľko nových technicky veľmi pekných lávok…

JÁNOŠÍKOVE DIERY – VEĽKÝ OKRUH S MOŽNOSŤOU VÝSTUPU NA MALÝ ALEBO VEĽKÝ ROZSUTEC.

Tú najkrajšiu časť však tvoria Horné diery s najväčším počtom vodopádov a rebríkov, ktoré Vás dovedú až do sedla Medzirozsutce (1200 mnm) – tzv. Veľký okruh Jánošíkovymi Dierami – To najlepšie z Dier. Návrat z Medzirozsutcov je možný novým veľmi krásnym chodníkom popod Poludňové skaly, s neuveriteľnými výhľadmi, prípadne môžete pokračovať na Veľký okruh s výstupom na Malý Rozsutec ( 1343 mnm ), alebo na Veľký Rozsutec ( 1610 mnm ). Tu netreba zabúdať, že Veľký Rozsutec je z dôvodu ochrany jarnej prírody uzatvorený v termíne 01. 03. – 15. 06.

Jánošíkových dierach sa nachádza spolu až dvadsať prekrásnych vodopádov a rôzne bizarné skalné útvary, ktoré spolu vytvárajúce špecifickú klímu pre domov viacerých zaujímavých rastlinných a živočíšnych druhov.

Zdroj: www.hotel-diery.sk