Hrad Lietava

Adresa Lietava 222, 013 18 Lietava Email zdruzenie@hradlietava.sk Telefón +421 908 917 941 Web hradlietava.sk

Kto prežil na Lietavskom hrade západ slnka,svitanie alebo len príjemné popoludnie,ten určite nepochybuje,že toto miesto patrí k najpôvabnejším kútom našej zeme.

O hrade

Kto prežil na Lietavskom hrade západ slnka, svitanie alebo len príjemné popoludnie, ten určite nepochybuje, že toto miesto patrí k najpôvabnejším kútom našej zeme. Vysoké zubom času ohlodané steny zrúcaniny, ako keby vyrastali z vápencových skál a výhľad z hradu na Strážovské vrchy, Malú a Veľkú Fatru patrí k tomu najlepšiemu čo nám náš kraj môže ponúknuť. Hrad Lietava už nevyvoláva dojem miesta, ktoré človek vytrhol prírode. Naopak, pôsobením poveternostných vplyvov a času sa táto neudržovaná stavba už celkom začlenila do okolitého rázu krajiny.

Hrad sa nachádza v Žilinskom kraji, 10 km na  juh od Žiliny v katastri obce Lietava na vysokom kopci nad obcou. Zrúcanina hradu Lietava patrí k najrozsiahlejším a hradným objektom na Slovensku. Dnešná rozloha zrúcaniny leží na ploche 9 478 m2.

   Za viac ako sedem storočí svojej existencie prešiel dlhým stavebným vývojom ukončeným renesančnou prestavbou. Zánik hradu je datovaný okolo roku 1760, kedy sa už spomína ako stavba v rozklade. Základ hradu tvorila hranolová veža (dnes zachovalá do výšky 14. metrov). Vo východnom smere bol k veži pristavený mohutný hradný palác ukončený kaplnkou. Dodnes nesú jeho múry vzácne architektonické detaily. Južným smerom od veže sa nachádza piata brána hradu a ďalej na JZ stoja ďalšie obytné budovy a neskorogotický palác. Na severnej strane od stredného hradu je predhradie ukončené podkovovitou vežou a valcovou delovou baštou. Rovnobežne s prvým predhradím sa tiahne druhé hospodárske predhradie s dvoma delostreleckými bastiónmi a renesančnou prednou vstupnou bránou.

Kedy je hrad otvorený?

Areál zrúcaniny je prístupný neobmedzene, všetky výhľady a miesta na opekanie sú vám k dispozícii. Vstup je na vlastné nebezpečie. Časť hradu – Kinižiho veža & Stredný palác s expozíciou a bufetom – sú otvorené nepravidelne, viac info nižšie ↓.

Kedy je otvorená expozícia a bufet?

Nepravidelne cez víkendy a sviatky – vždy podľa našich personálnych kapacít, preto si pred výletom overte prosím, aktuálne info o otvorení na našej Facebookovej stránke Hrad Lietava (medzi poslednými príspevkami).

Odporúčané parkovanie

Na výber máte Parkovisko 1 v obci Lietava, časť Majer – ktoré však býva veľmi vyťažené, preto odporúčame prístup z druhej strany – Parkovisko 2 na lúke pred Lietavskou Svinnou. Pri výstupe z Lietavskej Svinnej budete mať krásny výhľad na hrad už z diaľky.

Turistické trasy

modrá značka -  Nástup: Lietava, Majer – po modrej značke
Vzdialenosť: 2,1 km, čas: 35 minút, pozri mapu a detaily trasy
Parkovisko v Lietave Majeri, autousová zastávka „Lietava,Majer pri moste“

Nástup: Lietava, obecný úrad – neznačená, pripojí sa na modrú
Vzdialenosť: cca 4,5 km, čas: 50 minút
Parkovisko pri „križovatke so zrkadlom“, autobusová zastávka: „Lietava,OcÚ“ (Lietava, obecný úrad)
Trasa zo začiatku nie je značená, choďte k cintorínu, ďalej cez lúku (smerom od hradu), vyjdete na hrebeň ku krížu a odtiaľ doľava po modrej na hrad.

Nástup: Lietavská Svinná centrum – po zelenej značke
Vzdialenosť: 1,4 km, čas 0:40 minút, pozri mapu a detaily trasy

Nástup: lúka pred Lietavskou Svinnou – neznačená, pripojí sa na modrú
Vzdialenosť: 1,4 km, čas 0:30 minút
Parkovisko 2 na lúke pred Lietavskou Svinnou

Podhorie – Hrad Lietava – po modrej značke
Vzdialenosť: 4,6 km, čas 1:25 hod, pozri mapu a detaily trasy

Dá sa na hrad vyjsť na bicykli?

Áno. Ktorá trasa? Závisí od vašich schopností, ideálna je trasa z Lietavy, od obecného úradu, po lúke a po hrebeni.

Je trasa vhodná pre kočík?

Nie, všetky chodníky na hrad vedú lesom, lúkou a lesnými cestami. Avšak výstup s detskou sedačkou určite zvládnete

Zdroj: hradlietava.sk