FLiP – Financial Life Park

Adresa Am Belvedere 1, 1100 Wien Email info@financiallifepark.at Telefón +43 50 100 11900 Web www.financiallifepark.at

Prvý Financial Life Park (FLiP) na svete otvorili vo viedenskom Erste Campuse!

  • FLiP bude rozvíjať finančnú gramotnosť mladých prostredníctvom hier a multimediálneho obsahu
  • Cieľom je už od raného veku budovať finančné povedomie mladých a predchádzať nadmernému zadlžovaniu sa 
  • Od roku 2017 bude FLiP pre návštevníkov a študentov aj v slovenčine 

Dnes sa vo viedenskom Erste Campuse otvára Financial Life Park (FLiP). FLiP je unikátnym miestom, kde sa deti a tínedžeri môžu prostredníctvom hry učiť o význame financií v ich osobnom živote. Bol vytvorený ako praktické laboratórium, ktoré zábavnou a pútavou formou vysvetľuje problematiku financií, stimuluje kreatívne myslenie a rozhodovanie mladých. Zároveň im pomáha pochopiť dôsledky rozhodnutí pri správe ich peňazí. Počas 120 minútovej interaktívnej prehliadky vtiahne návštevníkov do deja kombinácia multimediálneho, digitálneho a osobného vedenia.

„Som presvedčený, že so spostredkovaním vedomostí o finančnej nezávislosti je potrebné v živote začať čo najskôr – finančné vedomosti sú osobitne dôležité pre mladých. Pri tvorbe FLiP-u sme mali na pamäti práve to, ako by sme mladým mohli pomôcť naučiť sa narábať s ich peniazmi, aby sa ako dospelí mohli cítiť sebaisto a boli dobre vybavení na prijímanie rozumných finančných rozhodnutí. Mimoriadne ma teší najmä to, že zamestnanci Erste sa do projektu zapojili ako sprievodcovia dobrovoľníci, pretože odovzdávať finančné poznatky je dnes, viac než kedykoľvek predtým, nesmierne dôležité, aby sme dokázali ukormidlovať svoj život aj v neistých časoch, v ktorých žijeme,” vyjadril sa Andreas Treichl, generálny riaditeľ Erste Group Bank.

FLiP ponúka tri typy prehliadok pre tri skupiny návštevníkov: „detektívi“ (vo veku 10 až 14 rokov), „objavitelia“ (15 až 17 rokov) a „experti“ (18 a viac rokov). Interaktívny obsah a dizajn nemá na svete obdobu. Na začiatku každý návštevník dostane „peňaženku“ – špeciálne nakonfigurovaný tablet, ktorý funguje ako interaktívny sprievodca po jednotlivých stanoviskách. Pri prechode medzi stanoviskami návštevníci môžu:

  • uvažovať o úlohe peňazí v našom živote,
  • plánovať si svoj rozpočet a kontrolovať si realitu svojich rozhodnutí v simulácii založenej na princípe závodu s časom,
  • naučiť sa v praxi niečo o „cene“ a „hodnote“ a o tom, ako sa menia v závislosti od kontextu a emocionálnych väzieb,
  • diskutovať o najnovších ekonomických témach a o praktických veciach,
  • sledovať cestu produktu okolo sveta a pochopiť tak vplyv rozhodnutí spotrebiteľov v globálnom meradle.

Prehliadky vedú profesionálni sprievodcovia aj špeciálne vyškolení zamestnanci Erste Bank, ktorí sa rozhodli projektu venovať kus svojho voľného času.

„Nadmerná zadlženosť domácností a mladých dospelých sa za posledné roky výrazne zvyšuje. Aj preto nie je nikdy dosť zavčasu naučiť ich zodpovedne spravovať svoj rozpočet a takýmto spôsobom prispieť ku zvýšeniu ich povedomia o rizikách. Dúfame, že iniciatívy ako FLiP prispejú k predchádzaniu nadmernej zadlženosti a zlepšia vyhliadky mladých na dosiahnutie finančnej prosperity“, vysvetľuje Philip List, riaditeľ FLiP-u.

FLiP bol vytvorený spolu so zástupcami všetkých typov škôl. Na webovej stránke FLiP sú k dispozícii na prevzatie vzdelávacie materiály a nadväzujúca dokumentácia a plánuje sa aj začlenenie obsahu do vzdelávacích programov na školách. FLiP okrem toho ponúka aj priestor na školenia pre učiteľov a je hostiteľom crowdfundingovej iniciatívy „Start Your Project“ (Odštartuj svoj projekt) pre školské projekty. Zistenia z procesu šírenia poznatkov budú vedecky vyhodnotené.

FLiP nenesie označenie Erste a výslovne nie je určený na predaj produktov skupiny. Stopercentné financovanie projektu poskytuje skupina Erste Group a Erste Bank Oesterreich. Poradný orgán je zárukou nezávislosti jeho obsahu. Ako zdôrazňuje List: „Na nezávislosti FLiP-u nám mimoriadne záleží. Celý obsah FLiP riadne premyslela medzinárodná vedecká rada v súčasnosti zložená zo šiestich finančných expertov.“

Poradný orgán kombinuje expertné poznatky z Viedenskej univerzity ekonomiky a obchodnej správy (WU Vienna), Viedenskej univerzity, Stanfordskej univerzity, Rakúskeho združenia dlhového poradenstva, Poradného orgánu Zweite Sparkasse pre sporiteľne a OECD.

Zdroj: www.financiallifepark.at