Anglický park a Teplické serpentíny | Turčianska Štiavnička

Adresa Obec Turčianska Štiavnička, Turčianska Štiavnička Email Telefón Web

Čo by ste povedali na prechádzku parkom, kde rastie viac ako 400 druhov stromov z celého sveta? Išli by ste sa prejsť? Ak áno, vyberte sa na návštevu do obecného parku v Turčianskej Štiavničke, ktorý je skutočným arborétom.

Čo by ste povedali na prechádzku parkom, kde rastie viac ako 400 druhov stromov z celého sveta?  Išli by ste sa prejsť? Ak áno, vyberte sa na návštevu do obecného parku v Turčianskej Štiavničke, ktorý je skutočným arborétom.

 

Turčianska Štiavnička – obec neďaleko Martina na úpätí Veľkej Fatry. Známa predovšetkým Révajovským kaštieľom, veľkým anglickým parkom pri ňom a ako rodisko básnika Jána Kostru.

 

Pri parku sa nachádza renesančný kaštieľ grófskej rodiny Révayovcov, ktorý však pre nevyhovujúci stav  nie je verejnosti prístupný.  Park poskytuje vzácne chvíle pre relax prechádzkou lúkami, okolo jazierok, bystrinky, azaliek, sekvojí  a minerálneho prameňa.

 

Oblasť v minulosti nemala dostatok vodných zdrojov, preto bolo potrebné nájsť spôsob ako do obce, parku a kaštieľa vodu dopraviť. Riešením sa stal systém teplických serpentín, ktoré sú turisticky veľmi zaujímavé. Serpentíny vybudoval v rokoch 1870-1875 gróf Révay. Horským chodníkom a potom lesnou cestou sa dostanete k peknému rybníku, ktorý je asi v polovici trasy.

 

Systém tvorí sústava vodných kanálikov vedených v zemi, horninou, či drevenými žľabmi. Serpentíny končia v jazierku v parku, ktoré vodu zo serpentín zachytáva. Jazierko je napájané aj potokom, ktorý neďaleko preteká.  Nachádza sa tu  skala, na ktorú je žliabkom privádzaná voda, pričom dochádza k tvorbe travertínu.

Na kraji obce smerom na Sklabinský Podzámok je pri ceste s pekne upraveným okolím chutný minerálny prameň, medokýš, kyselka, šťavica, ako chcete…, podľa ktorého obec dostala aj názov.

 

Turčianska Štiavnička určite stojí za návštevu. Park je prístupný počas celého roka a ponúka priestor pre všetkých na relax, prechádzku s deťmi aj s kočíkom. Miernu turistiku teplickými serpentínami zvladnete aj s deťmi, ktorým sa určite budú pačiť vodné kanáliky 🙂

 

Po prechádzke či turistike dobre padne niekde sa napapať. V Sučanoch sa nachádza fajn miesto Pizzeria Orea, kde sa bude páčiť hlavne deťom a vy sa budete môcť v kľude najesť, zatiaľ čo deti budú pobehovať vo veľkom detskom parku so šmýkaľkami a pieskoviskom.

 

Mapa

 

Kaštieľ s parkom, kde ďalej pokračuje cestička na serpentíny, nájdete hneď na začiatku dediny Turčianska Štiavnička na pravo.

Je tam aj parkovisko. K Teplickým serpentínam je to asi 30 min. cesty.


Zdroj: Fotogaléria z www.horsanahory.sk

Zdroj: