Montessori svet skôlka | Bratislava – Staré Mesto

Adresa Mozartova 18, 821 Bratislava I. - Staré Mesto Email info@montessori-svet.sk Telefón 0905 163 203 Web www.montessori-svet.sk

Montessori pedagogika v praxi

V škôlke je snahou vytvárať podnetné prostredie pre deti vo veku od 3-6 rokov primerane ich potrebám.

Škôlka bola založená v roku 2003 a ponúka kvalitný program založený na princípoch a metodike pedagogiky M. Montessori.

Cieľom sú šťastné deti so zdravou sebadôverou a s láskou k okoliu a druhým ľuďom.

 

Čo ponúka Montessori pedagogika vašim deťom:

 • pripravené, podnetné, priateľské a radostné prostredie
 • možnosť starať sa o a vytvárať svoje prostredie – spoznávanie cez pohyb, praktickú „hmatateľnú“ skúsenosť, hravosť
 • podnetný materiál /pomôcky, hry/ pripravený pre každú oblasť
 • učenie vlastným tempom
 • podporovanie „senzitívnych“ fáz dieťaťa
 • veľa podnetov, hier, informácií z oblasti prírody a okolitého sveta (ako funguje…, ako sa vyrába…, ako vzniká…, prečo ihličie neopadáva, prečo má kôň chvost, prečo vidieť cez deň mesiac….
 • veľa pobytu vonku, možnosť naučiť sa pozorovať prírodu, jej zákonitosti, možnosž pracovať v záhradke a pestovať zeleninu, ovocie, bylinky.
 • hry zamerané na spoločenské spolunažívanie
 • ako riešiť konflikt, ako požiadať o pomoc, pozdravy, privítanie a uctenie si návštevy…. spoznávaťnie okolitého sveta
 • pravidelné výlety, exkurzie, kultúrne podujatia
 • zmiešaná veková skupina
 • kvalifikovaní učitelia

Program

Deti prichádzajú do škôlky do 9-tej. Prezlečú sa a prezujú v šatni. Každé dieťa má svoj vešiačik so značkou a poličku na odkladanie vecí. Rozlúčia sa s rodičmi a vchádzajú do triedy. Tu ich už víta učiteľka. Niektorí idú ešte mávať rodičom z „rozlúčkového okna“, iní si idú odložiť čisté pyžamko na posteľ, niekto sa potrebuje najprv porozhliadnuť a sú deti, ktoré sa rovno vrhnú do práce.

 

V Montessori škôlke sú aktivity rozdelené do jednotlivých oblastí (kútikov) – cvičenia každodenného života (presýpanie, naberanie, krájanie, zaväzovanie…), zmyslová výchova, matematika, jazyková výchova, kozmická výchova (všetko o prírode). V nich sú ľahko prístupné poličky, v ktorých je ponuka na prácu (hru). Deti môžu pracovať za stolom alebo na zemi. Ako prichádzajú, vyberajú si, s čím budú pracovať, či budú pracovať samé alebo vo dvojici, prípadne v skupine. Nové aktivity im ukazuje pedagóg. Deti si vyberajú podľa záujmu a vnútornej potreby…

Úloha pedagóga je ponúkať a ukazovať deťom nové aktivity, prípadne ďaľšie varianty jednej hry. Pozorovať, spoznávať naozajstné potreby dieťaťa a reagovať na ne ponukou. Napríklad, ak si dieťa vyberá stále to isté a niečo veľmi ľahké, je veľmi pravdepodobné ,že si „netrúfa“ na ďaľší ,možno ťažší krok. Je na pedagógovi, aby pomohol dieťaťu „posunúť sa ďalej“.

Počas celého dopoludnia je pripravená desiata. Deti sa môžu najesť kedykoľvek doobeda, tí, ktorí to nestihnú, desiatujú o 10:00 pred spoločným kruhom.

Doobeda teda môže jedno dieťa naberať korálky s lyžičkou do rôznych misiek, ďaľší môžu kresliť mapu Austrálie a vystrihovať si austrálske zvieratá, ďaľší pomocou perlového materiálu počítajú, koľko dní ubehlo, od kedy sa narodili… a tak podobne.

O 10:30 začína spoločný ranný kruh. Deti si prinesú stoličky. Každý povie, aké má ráno a začína sa spoločná hra, pesnička alebo iná aktivita zameraná na nejakú tému. Potom ideme von, na záhradu, na prechádzku a každý piatok do Horského parku jazdiť na poníku Nika. Na záhrade môžeme zametať, rýľovať, hrabať, kopať či vytrhávať burinu. Pestujeme zeleninu, ovocie, aj bylinky.

Na obed si každý vyberie miesto v jedálni a prestrie si. Vyberie si tanier, príbor, pohár a servítku. Na pitie je na výber vždy voda a sladený alebo nesladený čaj.

Po obede idú menšie deti spať a staršie deti si idú oddýchnuť pri rozprávke a pri kreslení.

Popoludní prebieha aj predškolská príprava.

 

Informácie pre rodičov

Škôlka je otvorená v pracovné dni 7:30 – 17:00 hod. 
Poplatok za škôlku je 450 Eur mesačne.

 

Strava – Deťom ponúkame vyváženú stravu pripravovanú z čerstvých surovín. Ovocie a pitie pre deti je k dispozícii počas celého dňa. Stravovanie (desiata, obed, olovrant) je započítané v poplatku za škôlku.

Priestory – Škôlka sa nachádza v  rodinnom dome s vlastnou záhradou v Starom meste. V blízkosti je Horský park a iné čarovné zákutia.

Konzultácie – Pre rodičov ponúkame pravidelné konzultácie o vývine ich dieťaťa v škôlke.

Raz za mesiac robíme „Škôlku pre rodičov“ – večerné stretnutia, kde si majú možnosť rodičia vyskúšať Montessori materiály (pomôcky a hry) a spoznávať bližšie pedagogiku Marie Montessori.

Ponuka pre rodičov nových detí – Rodičom, ktorí dieťa dávajú do škôlky prvý raz, ponúkame možnosť zostať prvé dni v škôlke s dieťaťom. Zaškolovanie prebieha vždy v spolupráci s rodičmi. Každé dieťa potrebuje niečo iné, preto ponúkame rôzne možnosti. Deti, ktoré nastupujú od septembra, môžu s nami už v lete chodiť na výlety a prísť na návštevu do škôlky. Vyberú si už aj poličku na veci, značku – tak hneď v prvý deň budú aspoň trochu vedieť, do čoho idú 🙂

Zdroj: www.montessori-svet.sk