Stará tržnica

Adresa Stará tržnica Námestie SNP 25 , 811 01 Bratislava Email trznica@staratrznica.sk Telefón Web staratrznica.sk

Občianske združenie ALIANCIA STARÁ TRŽNICA (AST) vzniklo ako zoskupenie jedenástich profesionálov z rôznych oblastí, ktorých spájala spoločná nespokojnosť so stavom historickej budovy Starej tržnice v Bratislave. Tá bola v roku 2012 už päť rokov prakticky verejnosti neprístupná, výnimkou boli len ojedinelé podujatia. Spoločne sa rozhodli zúžitkovať svoje profesionálne skúsenosti a vytvoriť projekt znovuoživenia Starej tržnice tak, aby slúžila ako mestské centrum ponúkajúce trhy a kultúrne podujatia pre obyvateľov aj návštevníkov mesta.

Stará tržnica je historická budova z roku 1910. Za svoju vyše storočnú históriu slúžila mnohým účelom – ako trhový priestor, aj ako sklady a štúdiá pre Slovenskú televíziu. Od roku 2013 sa o budovu, ktorá je majetkom mesta Bratislava, stará občianske združenie Aliancia Stará Tržnica. Dovtedy niekoľko rokov nevyužívanú tržnicu revitalizuje ako trhové miesto a kultúrny stánok.

Potravinové trhy Trh-Piac-Markt sa konajú každú sobotu (s výnimkou vianočných sviatkov) od 09:00 do 15:00. V iné dni ich dopĺňajú rôzne kultúrne, spoločenské či trhové podujatia rôzneho charakteru.

V rámci budovy Starej tržnice fungujú viaceré prevádzky.

Nájdete tu kaviareň Lab, súčasťou ktorej je priestor na coworking a zdieľaná dielňa v suteréne. V Langos Bare si pochutnáte na tradičnom street foodovom jedle bývalej Rakúsko-uhorskej monarchie – na langoši z poctivého kváskového cesta. Vo Výčape u Ernöho si dáte remeselné pivo z pivovaru Shenk, ktorý varí priamo v suteréne budovy. Hneď vedľa nájdete bistro Foodstock s ázijskou kuchyňou. Viecha naturálnych vinárov ponúka vína od lokálnych remeselných vinárov. Vo vnútri budovy sa skrýva výrobňa sódovej vody Sódovkáreň, cyklokuriérska služba Švihaj Šuhaj, ktorá na nákladných bicykloch distribuuje do mesta sódu a pivo, ako aj Oáza, ktorá slúži ako skleník a adopčné centrum pre nechcené rastliny. Zároveň tu sídlia tri ateliéry – Čajový ateliér, Keramický ateliér a Knižný ateliér.

Zdroj: staratrznica.sk

Fotogaléria