Vydavateľstvo Rak

Adresa Nádražná 34, 90028 Ivanka pri Dunaji Email info@vydavatelstvorak.sk Telefón +421 911 966 815 Web vydavatelstvorak.sk

História v príbehoch a krásnych knihách. Vydavateľstvo Rak založil známy historik Pavel Dvořák so zámerom špecializovať sa na historickú literatúru prerozprávanú pútavým spôsobom, ktorý vtiahne čitateľa do strhujúceho víru dejín, pričom si dokáže udržať aj pozornosť mladšieho publika.

K otcovi sa pripojil starší syn Jakub a zrodila sa dvadsaťročná spolupráca otca a syna, ktorá vyvrcholila ambicióznym dielom Stopy dávnej minulosti o dejinách Slovenska v desiatich zväzkoch. Rodinné vydavateľstvo RAK však netvorí len knihy pre dospelých. Oceníte ich aj v prípade, že máte doma malého historika či knihomoľa, alebo jednoducho chcete, aby mali vaše deti neskreslené vedomosti o dejinách Európy podané zaujímavou formou.

V tradícii vydávania krásnych ilustrovaných kníh o histórii dnes pokračujú historička Daniela Dvořáková a syn Pavel. Ich snaha je často odmenená vypredanými titulmi a nadšenými reakciami čitateľského publika, vrátane rodičov a ich detí.

Maľované dejiny

História je zvláštna vec. Ako sa vlastne dejiny zaznamenávajú? Akým spôsobom historici zistili, ako sa kedysi žilo? Môžeme veriť kronikárom spred niekoľkých stoviek rokov? Aj tieto otázky sa môžu pýtať malí čitatelia pri knihe Maľované dejiny Bratislavy. Má síce v názve Bratislavu, ale autor Pavel Dvořák opísal historické udalosti celého Slovenska cez ľahko stráviteľné príbehy, ktoré krásne odľahčujú detské ilustrácie. Tie vznikali na výtvarných ateliéroch v Múzeu mesta Bratislavy, kde sa takmer rok a pol stretával Pavel Dvořák s deťmi, ktoré pútavú históriu nakreslili alebo namaľovali. Prvé vydanie vyšlo v roku 2015 a dlho bolo vypredané. V roku 2020 pripravilo Vydavateľstvo Rak druhé vydanie.

Lovci mamutov a tí druhí

Druhá knižka Vydavateľstva Rak, ktorá je zameraná na mladšieho čitateľa sú Lovci mamutov a tí druhí. Devätnásť príbehov o dejinách územia Slovenska v praveku, o životných osudov pravekých ľudí, ako aj ich objaviteľov. Knihu ilustrovanú Jozefom Cesnakom inšpirovalo nadšenie autora nad objavovaním praveku, nad jedinečnými osudmi bádateľov a ich objavov, ale aj nad vlastným poznávaním najstaršej histórie. Vydavateľstva Rak na tento titul pripravilo výpredajovú vianočnú akciu, pri nákupe 50 a viac titulov získate každú knihu len za jedno euro. Je to perfektný darček pre žiakov základných a stredných škôl, ale aj pre zamestnancov firiem s rodinami.

Stopy dávnej minulosti 10 – Nenapísaná kniha (o Láske, práci a histórii)

Vydavateľstvo Rak je známe najmä pre svoju výpravnú edíciu dejín Slovenska v príbehoch a desiatich zväzkoch – Stopy dávnej minulosti. Záverečný zväzok knižného cyklu Pavla Dvořáka autor už nestihol napísať, nečakane zomrel v decembri 2018. Jeho manželka, historička Daniela Dvořáková sa podujala zavŕšiť knižnú sériu namiesto neho. Na základe osobnej korešpondencie a literárnej pozostalosti manžela napísala strhujúcu biografiu, ktorá zachytáva život a prácu Pavla Dvořáka počas 34 rokov, ktoré strávila po jeho boku. Je to intímna výpoveď o láske, manželskom živote, smrti a smútku, a súčasne je to kniha plná histórie, myšlienok a nápadov z tvorby Pavla Dvořáka. Pavel Dvořák túto knihu už nemohol napísať sám a predsa je jej autorom. Je to jeho „nenapísaná“ kniha.

Zdroj: vydavatelstvorak.sk