Malokarpatské múzeum v Pezinku

Adresa M. R. Štefánika 4, 902 01 Pezinok Email muzeumpezinok@muzeumpezinok.sk Telefón 033/641 33 47 Web www.muzeumpezinok.sk

Malokarpatské múzeum v Pezinku sa profiluje ako regionálne múzeum so silným akcentom na dejiny vinohradníctva a vinárstva v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Múzeum disponuje dvomi expozíciami – Príbeh vína a Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatami. V cene vstupenky je aj pohár vína z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.
Okrem prehliadky expozícii, výstav a podujatí ponúka múzeum aj zážitkové degustácie.

Expozícia Príbeh vína odkrýva cestu vína regiónom Malých Karpát počas viac ako dvoch tisícročí. Unikátne archeologické nálezy, rozvoj remesiel, vinohradníckej samosprávy či justícia – to sú len niektorými z tém, ktoré ponúkame návštevníkovi. Po prvýkrát Vám predstavíme aj dejiny 20. storočia prostredníctvom príbehu Joža Belicu a budovania Jednotných roľníckych družstiev.
Nechýbajú ani interaktívne prvky v podobe simulátorov opilosti, dotykového monitoru s viacerými témami alebo možnosť nazrieť do depozitárov múzea. Okrem samotnej expozície sa tak návštevník cez Príbeh vína dostane aj do niekdajších obytných priestorov meštianskeho domu.
Dom je podpivničený, čo vytvorilo príležitosť na vybudovanie interaktívnej pivničnej expozície. Počas prehliadky pivníc sa návštevník zoznámi nielen s vinohradníckou tradíciou, ale i s technikou obrábania viníc a dorábania vína. Dozvie sa o nemalom význame pestovania hrozna pre Pezinok, o súčasných trendoch a v neposlednom rade ochutná víno z malokarpatského regiónu. Skĺbiť históriu a súčasnosť a spoznávať ich všetkými zmyslami, to je možnosť, ktorú Malokarpatské múzeum v Pezinku ponúka všetkým návštevníkom.
Okrem zbierania, ošetrovania a sprístupňovania zbierkových predmetov múzeum pripravuje či spolupracuje na množstve výstav a podujatí, akými sú napr. Pezinské vínne pivnice, Memoriál Richarda Rétiho, Noc múzeí, Keramické trhy, Pálenie jánskych ohňov, Jablkové hodovanie atď. Taktiež dáva priestor hudobným skupinám, divadlám a študentom, rovnako ako umelcom či kurátorom. V neposlednom rade však víta všetkých priaznivcov slovenského vinohradníctva a vinárstva.

 

Otváracie hodiny
Pondelok: otvorené len pre objednané skupiny
Utorok – piatok: 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00
Sobota: 10.00 – 16.00
Nedeľa: zatvorené

 

Vstupné
Dospelí: 4€
Dôchodcovia, ISIC, ITIC: 3€

 

Zdroj: www.muzeumpezinok.sk

Fotogaléria