Valašské múzeum v prírode | Rožnov pod Radhoštěm – ČR

Email Telefón Web

Valašské muzeum v prírode v Rožnově pod Radhoštěm sa môže pochváliť tým, že je najväčší a najstarší skanzen v strednej Európe. Nájdete tu stovku typických valašských stavieb a je to miesto ako stvorené na rodinný výlet.

Lokalita: Východná Morava
Zo Žiliny: cca 1hod 14 min
Mapa: Zväčšiť mapu

 

Valašské muzeum v prírode v Rožnově pod Radhoštěm sa môže pochváliť tým, že je najväčší a najstarší skanzen v strednej Európe. Nájdete tu stovku typických valašských stavieb a je to miesto ako stvorené na rodinný výlet.

Prehliadka Valašského múzea v prírode zahŕňa:

  • Drevené mestečko,
  • Valašskú dedinu,
  • Mlynskú dolinu,
  • Pustevny, Sušiak

Drevené mestečko – je najstarším a zároveň najnavštevovanejším areálom múzea. Bolo sprístupnené už v roku 1925. V drevenom mestečku môžete zhliadnuť spôsob života na malom meste v období od polovice 19. storočia až po prvú štvrtinu storočia dvadsiateho. Doba prehliadky trvá približne 45 minút.

 

Valašská dedina – patrí k najširšiemu areálu múzea. Prvé objekty dediny boli postavené v roku 1962, celý areál bol sprístupnený od roku 1972. Interiéry obytných domov zachytávajú spôsob bývania od polovice 19. storočia v rôznych sociálnych vrstvách. Políčka, záhradky a ovocné stromy pripomínajú pestovanie starých plodín. Počas prehliadky sa možno stretnúť s množstvom domácich zvierat. Doba prehliadky trvá približne 120 minút.

 

Mlýnská dolina – patrí k najmladšiemu areálu múzea, bola sprístupnená v roku 1982. Tunajšie umiestnenie Valchy, mlyna a píly je takmer presnou rekonštrukciou situácie, ktorá ešte v prvej polovici 19. storočia existovala vo Veľkých Karloviciach – údolie Podťaté.

 

Pustevny – V polovici 18. storočia bola neďaleko prvej drevenej Radhošťskej kaplnky zriadená pustovňa pre jedného pustovníka. Miestu s opustenou pustovňu v katastri obce Prostřední Bečva sa až dodnes hovorí Pustevny.

 

Okrem iného sa tu môžete tešiť na pôvabné drevené mestečko s domami z niekdajšieho rožnovského námestia i s kostolom a fojtstvím. Uvidíte tu kováčsku dielňu, mlyn, hospodárske usadlosti, a to vrátane domácich zvierat, salašníckych stavby, mlyn, pílu, lisovňu, Valcha.

Okrem toho sa v skanzene organizujú každoročne jarmoky, Fašiangové aj veľkonočné zvyky, celodenné ukážky tradičných remesiel, hrnčiarske dni, kováčske dni, stretnutia rezbárov a mnoho ďalších akcií.

 

Otváracia doba

Cenník : rodinné vstupné 2 dospelí a max. 2 deti  60,- Kč