Múzeum včelárstva na Slovensku začalo zhromažďovať svoje zbierky v roku 1975. V expozícii nachádzajúcej sa v areáli Včelárskej paseky, sú vystavené unikátne zbierky úľov /klátov, dlabákov a košov/ či debničkové úle rozličného typu z 18.-teho storočia.
Múzeum včelárstva na Slovensku začalo zhromažďovať svoje zbierky v roku 1975. Iniciátorom jeho založenia bol R. Mičieta, autor prvého diela o dejinách včelárstva na Slovensku, spolu s V. Križanom. Múzeum zhromažďuje materiál a dokumenty o vývoji včelárstva a jeho využívaní v rozličných oblastiach života človeka.
V expozícii nachádzajúcej sa v areáli Včelárskej paseky, založenej roku 1930, sú vystavené unikátne zbierky úľov /klátov, dlabákov a košov/, používaných už v 17.-tom storočí, debničkové úle rozličného typu z 18.-teho storočia, ktorých najväčším propagátorom na Slovensku bol Juraj Fándly. Osobitnú skupinu vo vývoji úľov predstavujú reliéfne a figurálne úle. Skanzen dotvárajú ďaľšie typy úľov používaných vo včelárstve od 19.-teho storočia po súčasnosť. V budove veľkého včelína sú umiestnené medomety, lisy na medzistienky, včelárske pomôcky a potreby z rozličných období vývoja slovenského včelárstva. Expozíciu vhodne dopĺňa výstava včelárskej literatúry, domácich aj zahraničných odborných časopisov a ukážky výrobkov zo včelích produktov.
Otváracie hodiny
Apríl – október
Pondelok – piatok 09.00 – 17.00 h
Sobota – nedeľa 09.00 – 13.00 h