Mince v miestnej mincovni sa razia už takmer sedemsto rokov.
V severozápadnom rohu ústredného námestia v Kremnici sa nachádza budova mincovne. Z vyťaženého kremnického zlata sa spočiatku razili florény a začiatkom druhej tretiny 14. storočia začali s razením dukátov.Historická stavba kremnickej mincovne pôvodne pozostávala z viacerých gotických domov z 15. storočia. V 16. storočí budovy prestavali a architektonicky zjednotili. Dali im podobu stavby s vlastnou fortifikáciou a arzenálom zbraní.
Najstaršou časťou dnešnej mincovne je jej juhovýchodné krídlo, kde sa zachovala pôvodná miestnosť bývalej pokladnice zaklenutá na stredný renesančný stĺp.Hlbšie poznanie mincovníctva a medailérstva v Kremnici poskytuje Múzeum mincí a medailí umiestnené do starého meštianskeho domu južného radu námestia.Mincovňa Kremnica otvorila minciarsku expozíciu, v ktorej Vám ponúka možnosť prezrieť si zaujímavé exponáty v novozrekonštruovaných priestoroch historickej budovy Mincovne a taktiež jedinečnú prehliadku starej raziarne mincí.
Raziareň mincí je srdcom každej mincovne, vrcholí tu vysoko odborný a technologicky veľmi presný proces spracúvania mincových zliatin razbou mincí. Raziareň mincí vznikla pri generálnej prestavbe mincovne v rokoch 1881 – 1889 a stala sa súčasťou súboru budov pochádzajúcich z polovice 15. storočia. Ide o unikátne zachovaný priestor s časťou historického zariadenia. Zachovaný súbor historických raziacich strojov značky Vulkan v priestoroch pôvodnej starej raziarne tvorí technickú historickú pamiatku nadnárodnej kategórie. Na týchto strojoch a v týchto priestoroch sa razili miliardy kusov mincí nielen pre vlastnú krajinu, ale aj pre desiatky štátov celého sveta.V súčasnej dobe je možné nahliadnuť do novej ražebne, kde sa razia slovenské euromince.Zdroj: Vydavateľstvo Dajama, Mincovňa Kremnica š.p.
Otváracie hodiny
November – marec
Pondelok – nedeľa: 9:30 – 18:30
Apríl – október
Pondelok – piatok: 9:30 – 15:30
Sobota – nedeľa: 9:30 – 16:45
Kompletné otváracie hodiny poskytne prevádzkovateľ.