Budatínsky hrad

Adresa Budatínsky hrad, Topoľová 1, 010 03 Žilina-Budatín Email muzeum@pmza.sk Telefón +421 907 108 659 Web pmza.sk

Budatínsky hrad sa nachádza na sútoku riek Váh a Kysuca. Pamiatka s najstaršími zachovanými časťami z 14. storočia je však písomne doložená už v 13. storočí.

Obkolesená je historickým parkom. Budova hradu je využívaná ako múzeum. V priľahlej hospodárskej budove z 18. storočia sa nachádza Drotársky pavilón. Ďalšie stavby v areáli slúžia ako administratíva Považského múzea. Po príchode do areálu máte možnosť kedykoľvek v čase otváracích hodín bezplatne navštíviť park a kaplnku. V budove hradu si po zakúpení vstupeniek pozriete hradné expozície. Mimo hradný okruh je vyčlenená archeologická expozícia Pred hradbami, za hradbami na 2. nadzemnom podlaží.

Budatínsky park

Bezplatne prístupný historický anglický park ponúka možnosť príjemnej prechádzky. História parku je spracovaná na informačných paneloch. V parku je možné v lete piknikovať a venovať sa vybraným športovým hrám. Park má rozlohu 4,7 ha.

Kaplnka

Kaplnka Budatínskeho hradu, ktorá pochádza z polovice 18. storočia a je zasvätená Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie, je remeselne krásne zreštaurovaná. Najvzácnejšou umeleckou a historickou pamiatkou v nej je iluzívna oltárna architektúra, v ktorej je umiestnený oltárny obraz nepoškvrneného počatia Panny Márie, pochádzajúci od významného maliara K. J. Aigena. Žilinský samosprávny kraj zrealizoval  obnovu hradnej kaplnky Budatínskeho hradu s podporou Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu s mottom: otvárame pre Vás Budatínsky hrad a zachránime srdce Budatínskeho hradu – kaplnku. Vďaka Finančnému mechanizmu EHP a NFM vznikol v Žiline nový priestor pre ľudí.

Hradné expozície

Budatínsky hrad, po rekonštrukcii sprístupnený od 31. 7. 2016, ponúka prehliadku 3. nadzemného podlažia a veže.

Na 3. nadzemnom podlaží sú inštalované expozície Dejiny Žiliny a Dobový interiér. V prvej z nich nájdete zbierkové predmety viažuce sa k dejinám Žiliny, zaujímavou je iste zbierka katovských mečov. Približujeme aj predmety patriace remeselníkom, ktorí zakladali na území Žiliny cechovú výrobu a vytvárali prvé cechové spoločenstvá. V rámci druhej expozície je okrem iného prístupná Čákiho jedáleň s dobovým nábytkom a prestieraním. Nábytok vystavený v expozíciách hradu pochádza z 18. až 20. storočia. Loveckú miestnosť zdobia poľovné trofeje.

Zdroj: pmza.sk

Fotogaléria