Mestský park Sihoť | Nitra

Adresa , Nitra Email Telefón Web

Zelená oáza uprostred rušného mesta s množstvom atrakcií pre deti (ZOO, preliezky, gigantické bludisko, trampolíny, kolotoče).

Zelená oáza uprostred rušného mesta – malebný Mestský park. Založený bol začiatkom 19. storočia na základoch pôvodných lužných porastov. Rozľahlý park na ploche približne 20 hektárov je vytvorený z troch častí z rôznych časových období. Najstaršia časť – Starý park – Sihoť sa rozkladá medzi meandrom rieky a dnes už neexistujúcim mlynským náhonom. V tejto časti pripomína históriu okrem lipovej aleje i klasicistická budova, ktorú dal postaviť biskup J. Vurum v roku 1831. Spojovací park pokračuje okolo mestského letného kúpaliska. Tretia časť – Nový park – sa rozkladá od dnešného Parku kultúry a oddychu až po rieku Nitru. Dnes už skrotená rieka sa kľukatila voľakedy okolo Župného domu, rameno sa volalo Nitrička. Na ramene rieky pod hradom bolo prírodné kúpalisko, do Horného mesta sa dalo vstúpiť suchou nohou len po moste.

 

Tak ako starí Nitrania, aj dnešní mladí sa stretávajú pod zelenými korunami stromov, obdivujú romantiku jazierok Malej a Veľkej Hangóczky. Park sa v súčasnosti stáva atraktívnym pozadím rozmanitých spoločenských a kultúrnych podujatí. Tu sa deti tešia z výborne vybavených ihrísk, s napätím sledujú detské divadelné predstavenia pre veľkých i malých, obdivujú zvieratká na gazdovskom dvore. Dospelí počúvajú živé hudobné produkcie a sledujú sprievodné podujatia Nitrianskeho kultúrneho leta, alebo len tak debatujú pri pohári chladeného nápoja. Športovo založení s nadšením využívajú perfektnú in-line dráhu, jazdia na bicykli či skateboarde.
Park nadobúda rozmer ďalšieho kultúrneho stánku Nitry. Mesto Nitra realizuje projekt jeho obnovy a revitalizácie, existujú projekty na rozšírenie rekreačnej zóny o cyklotrasy a splavovanie rieky.

 

Zdroj: panoramy.sme.sk

Zdroj: