MC Hojdana (BA – Ružinov)

Adresa Haburská 2, 82101 Bratislava II. - Ružinov Email hojdana@stonline.sk Telefón +421 2 4363 4507 (volať v čase otvoreného centra) Web www.hojdana.sk

V Materskom centre Hojdana môžete zažiť príjemné chvíle počas Vašej rodičovskej dovolenky s Vašimi malými deťmi. Okrem pravidelnej herne sa tu organizujú sa rôzne pravidelné aktivity, každoročné aktivity a tiež rôzne poradne a iné.

Materské centrum Hojdana Vás pozýva spríjemniť si chvíle rodičovskej dovolenky s Vašimi malými deťmi. Útulné prostredie v budove bývalých jasličiek Vám poskytne všetko čo potrebujete: tri veľké herne plné hračiek, kresliareň, dve jedálničky, prebaľovací pultík či kuchynka, kde si môžete objednať čaj alebo kávu, na ktorú ste ráno doma nemali čas. Keď je pekné počasie, vyláka Vás von naša záhrada s nádhernými starými platanmi a gaštanmi, a samozrejme s hojdačkami, preliezkami, čistučkým pieskoviskom a hračkami od výmyslu sveta.

Materské centrum Hojdana je občianske združenie a založili ho pred rokmi matky na materskej dovolenke. Hojdana vznikla v apríli 2001 a slávnostne bola otvorená v októbri 2011.

Čo u nás môžete zažiť?


Okrem možnosti pohrať sa iba tak s kamarátmi v našich priestoroch organizujeme:

 • pravidelné aktivity (kurzy): cvičenia a výtvarnú pre deti, aktivity pre tehotné ženy a žemy po pôrode
 • každoročné aktivity – oslavu narodenín Hojdany (koníkový deň v októbri), oslavu Mikuláša v decembri a Deň detí plný súťaží a prekvapení v júni
 • Hojdanácke špecialitky – logopedickú poradňu, homeopatickú poradňu, škôločku, fotografovanie detí, požičovňu, burzy detského ošatenia na jar a na jeseň a celoročnú burzičku detského oblečka v utorky a štvrtky

 

Kedy sa môžete prísť do Hojdany pozrieť?

 • v auguste sú vítaní dobrovoľníci na upratovanie (môžte si v posledný augustový týždeň vziať na opratie závesy, plyšáky, poťahy a pod., potešíme sa i pomoci pri dôkladnom uprataní Hojdany pred novou sezónou – počas prvých dvoch septembrových týždňov. Vaša pomoc bude odmenená niekoľkými voľnými vstupmi do Hojdany)
 • netreba sa dopredu hlásiť, nie sme uzavretá skupina počas štátnych sviatkov a školských prázdnin, teda vždy, keď majú voľno školáci, je aj Hojdana zatvorená (s výnimkou leta, vtedy máme v Hojdane vyššie spomínaný prázdninový režim)
 • prineste si dobrú náladu a prezúvky pre seba a pre dieťa
 • Otváracie hodiny: 

  UT           9.00 – 12.00     15.00 – 18.00

  ST           9.00 – 12.00     15.00 – 18.00

  ŠT           9.00 – 12.00     15.00 – 18.00

  PI            9.00 – 12.00     zatvorené

  SO, NE, PO  herne pre verejnosť zatvorené, prebieha organizovaný program

 

Ako naša Hojdana vyzerá?

Na prízemí si môžete odložiť vo vstupnej hale kočíky, odrážadlá, bicykle a v uzamykateľných skrinkách všetko, čo by Vám v herniach zavadzalo. V jedálničke môžete Vaše detičky nakŕmiť v detských stoličkách, ak potrebujete, môžete si dobrotky prihriať v mikrovlnke. Recepcia je miestom, kde to počas dňa najkrajšie rozvoniava, môžete si u našej služby objednať kávu, kapuccino alebo čajík s medom, ktoré Vám prinesieme v ručne vyrábaných šálkach – darčeku od jednej z umelecky založených mamín. Dolná herňa je najväčšou miestnosťou v Hojdane, v ktorej vznikajú najkrajšie hrady, tunely či veže z penových kociek (asi len radosť z ich rúcania je väčšia). Máme v nej hojdacie koníky, sloníky, baklažány, hojdačku, šmykľavku, mini-trampolínu, fit-lopty a plno drobných pokladov, ktoré denne čakajú na svojich objavovateľov. Pre maminky je tu tajomná miestnosť – po domácky zvaná izolačka – kde je naša burzička s oblečkom.

Na poschodí sú dve menšie herne, v jednej „terasovej“ hračky nie sú, využíva sa totiž na cvičenia pre deti, výtvarnú a hudobnú a tam vždy prinesieme len to, čo deti práve potrebujú. V druhej herni je najväčším lákadlom guličkový bazénik so šmykľavkou, ktorému horko-ťažko odolajú naozaj len maminky. Vedľa neho je preliezkový hrad pre tých, čo už túžia loziť nielen po zemi a po štyroch. Na poličkách je plno iných hračiek, knižiek, bábik, autíčok… Na kreslenie máme vyhradenú kresliareň s tabuľou a kriedami a ceruzkami od výmyslu sveta. Na poschodí si tiež môžete zajesť v kuchynke s detskými stoličkami, mikrovlnkou, tanierikmi, príbormi a všetkým, čo k desiatej, olovrantu alebo aj obedu potrebujete. WC (aj s nočníkmi) máme samozrejme aj na prízemí aj na poschodí, na prízemí je aj prebaľovací pultík.

Záhrada za našou budovou je ideálnym miestom pre menšie detičky spiace v lete v príjemnom tieni košatých stromov aj pre veľkáčov čo sa potrebujú vybehať, pohojdať, pohrať v pieskovisku, schovať v drevených domčekoch alebo povoziť na vláčku či odrážadlách. No a pre maminy je to miesto, kde si popri šantiacich deťoch naozaj oddýchnu, pretože si môžu byť isté, že záhrada je čistučká, bez rozbitých fliaš, špakov na zemi a iných nebezpečných odpadkov, pieskovisko na noc zatvárame a chránime pred mačkami, areál je oplotený a aj keď prídete s viacerými rozjašenými deťmi, nemusíte sa báť okoloidúcich áut.

Pravidlá

 • Chcem si v Hojdane požičiavať navzájom s inými kamarátmi hračky a knižky a nie vírusy a bacily, tie nech sa liečia doma.
 • Teším sa, že je v Hojdane na kobercoch vždy krásne čistučko, preto sa prezujem ja aj mamina alebo tatino do svojich papučiek a topánky necháme v kočikárni, v zime pri oranžovom závese pri vchode.
 • Rád by som našiel svoje obľúbené hračky aj nabudúce na svojej poličke, preto vždy s maminou alebo tatinom po sebe upraceme všetko, s čím sme sa hrali a čo sme použili: hračky, knižky, riad v hornej kuchynke.
 • Viem, že neporiadok sa najviac narobí pri papaní, preto papám a pijem iba tam, kde sa to dá ľahko poupratovať: dole v kaviarni, hore v kuchynke a nie v herniach, kde sú koberce.
 • V Hojdane som vždy s maminou alebo tatinom alebo iným dospelákom, oni tam sú za mňa zodpovední. Iba škôločka je výnimka, tam môžem byť na pár hodín naozajstný hrdina bez rodičov 🙂

Počas leta je v Hojdane prázdninový režim, herne sú pre verejnosť zatvorené!

Zdroj: www.hojdana.sk