Medzinárodný týždeň nosenia detí

Thumbnail
Kategórie:

Českí a slovenskí rodičia opäť ťahajú za jednu niť!

Od 2. do 8. októbra bude Slovensko už piatykrát súčasťou celosvetovej akcie Medzinárodný týždeň nosenia detí (MTND), ktorá pravidelne na celý týždeň spája rodičov nosiacich svoje deti v šatkách a ergonomických nosičoch. Novinkou tohto ročníka je dvojjazyčný časopis o nosení pripravený špeciálne pre túto príležitosť.

Slovensko sa na tejto akcii zúčastňuje už piaty rok. Chceli sme preto vymyslieť niečo naozaj unikátne a zároveň podporujúce aj tohtoročné motto MTND – Spradení v jedno (Threated together). Azda najkrajšie prepojenie je spolupráca s našimi českými susedmi prostredníctvom spoločného diela – časopisu Svet Nosenia!“ Objasňuje celoslovenská koordinátorka MTND a zakladateľka OZ Nosma, Gabriela Cabanová.

Magazín Svet nosenia je nabitý informáciami o nosení a vytvorený špeciálne pri príležitosti Medzinárodného týždňa nosenia detí. Je nepredajný a rozdávaný výhradne počas aktivít MTND, pričom niekoľko výtlačkov je k dispozícii aj v materských centrách po zvyšok roka. Zadarmo takto poskytuje potrebné informácie rodičom alebo budúcim rodičom a ďalším záujemcom o nosenie detí.

Minuloročné pilotné číslo zožalo veľmi pozitívne ohlasy. Je pre nás dôležitým informačným kanálom, ktorý vieme ponúknuť aj ďalej. Tento rok sme ho teda posunuli do československej roviny a nadviazali tak aktívnu spoluprácu aj s českými organizátorkami MTND. Zapojené budú teda nielen slovenské, ale aj české zdroje a distribúcia bude taktiež prebiehať na oboch stranách,“ dodáva Cabanová.

MTND_letak

Okrem unikátneho československého časopisu bude nosiacim rodičom a záujemcom v týždni od 2.-8. októbra k dispozícii už neodmysliteľný program vo viac ako 40-tich mestách na Slovensku v podobe sprievodov nosiacich rodičov, workshopov zahŕňajúcich celú problematiku kontaktného rodičovstva počnúc nosením, cez dojčenie, rešpektujúci prístup k deťom, bezplienkovanie, barefoot, až po zdravý životný štýl. Nebudú chýbať ani pohybové aktivity pre mamičky v podobe tancov a cvičenia s deťmi v nosičoch a šatkách. V Ružomberku si môžu zacvičiť dokonca aj tatinovia! V Košiciach sa nosiaci rodičia môžu pripojiť k Maratónu mieru alebo sa v Žiline v rámci besedy porozprávať s odborníkmi (fyzioterapeut, psychológ,..) o výhodách nosenia. Zaujímavý program ponúka aj Považská Bystrica – premietanie dokumentu „S deťmi cez hory,“ ktorý natáčali 4 rodiny 4 dni v Javorníkoch. Jeho cieľom je ukázať, že s deťmi sa dá žiť aktívne a ide to aj vďaka práve dojčeniu a noseniu.

Súčasťou MTND je aj veľká celoslovenská súťaž o hodnotné ceny, do ktorej sa môžu záujemcovia zapojiť prostredníctvom facebooku.

 

Podobné články