Marec – mesiac knihy: Ako podporovať deti v čítaní?

Thumbnail
Kategórie:

Ak sa prejdete po ktoromkoľvek kníhkupectve nájdete detských kníh na stovky. Už len vybrať tú správnu. Chodíte s deťmi do knižnice a kníhkupectiev? Podeľte sa s nami o zážitky a každý týždeň vyžrebujeme 1 z vás, ktorý získa detské knihy od vydavateľstva Slovart.

Zoberte so sebou vaše dieťa nech vám s výberom tej správnej knihy pomôže, kupujete ju predsa pre ne. Dajte vašej ratolesti to privilégium byť dôležitou osobou pri výbere.

Nečakajte kedy si začne dieťa čítať samo

Základnou chybou väčšiny rodičov je, že čítanie knižky nechávajú na deti. Myslia si, že stačí, keď knihu kúpia a dieťa si k nej sadne samo. Vo väčšine prípadov však takto kniha skončí nedotknutá a dieťa si radšej vyberie pozeranie televízie alebo hru na počítači.

Čo tak si z čítania kníh spraviť rituál? Veď predsa každé dieťa rado trávi čas so svojimi rodičmi. A aj keď dieťa vie už čítať samo, môže sa stať že všetkému v knihe neporozumie. Preto je namieste byť účastný.

Princezné či dinosaury?

Alfou a omegou, ako sme už spomínali, je správny výber témy. Niektoré deti fascinujú javy z reálneho sveta a páči sa im listovať v encyklopédiách, dievčatá možno inklinujú k príbehom o princeznách alebo zvieratkách, niektoré deti bavia záhadné a tak trochu strašidelné témy ako detektívne príbehy svetoznámeho Jo Nesbøa o šialenom profesorovi Doktorovi Proktorovi. Tie deti, čo sa radi smejú možno zaujmú čarokrásne rozprávky od Braňa Jobusa, plné smiešnych mien a situácií.

Pre dospelých aj pre deti

Ak sa obávate, že sa vy budete pri knižkách pre deti nudiť máme pre vás tipy na tituly, ktoré sú pre detského aj dospelejšieho čitateľa ako kniha Herman od nórskeho spisovateľa L.S. Christensena o 11 ročnom Hermanovi s dokonalým zmyslom pre humor alebo knihy od írskeho prozaika Johna Boyna (Chlapec v pásikavom pyžame, Noe na úteku, Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta), ktorý vo svojich knihách rieši možno na prvý pohľad závažnejšie témy, ale za to veľmi príjemným a ľudským jazykom.

Tak hor sa do čítania.

Chodíte s deťmi do knižnice a kníhkupectiev? Podeľte sa s nami o zážitky a každý týždeň vyžrebujeme 1 z vás, ktorý získa detské knihy od vydavateľstva Slovart.

Knižky získava SILVIA MADAROVÁ

Tento týždeň môže jeden z vás získať tieto krásne knižky:

3884_SL_Uzasna_cesta_BarnabyhoÚžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta – John Boyne. Na rodine Brocketovcov nie je nič neobyčajné. Sú nudní, vážení a sú na to hrdí, ohŕňajú nos nad všetkým nezvyčajným a odlišným. Až do okamihu, keď prišiel na svet Barnaby Brocket, ktorý sa odmietal podriadiť zákonom gravitácie – on jednoducho lietal. Zúfalo chcel potešiť svojich rodičov, snažil sa zo všetkých síl ostať nohami na zemi, ale jednoducho to nešlo. Jeden osudný deň sa Brocketovci rozhodli, že toho majú dosť a nechajú svojho syna odletieť. Vystrašený, zúfalý a najmä osamelý Barnaby vletel do cesty jednému veľmi špeciálnemu teplovzdušnému balónu a tam sa začala jeho zázračná cesta okolo sveta.

1065_SL_PlajkoPlajko – Branislav Jobus
Vedeli ste, že existuje Ústav rozvoja a nahrávania snov? Stačí zavolať a objednať si, o čom by ste chceli snívať. A japonský prístroj Načisto Harašimi vám pripraví sen podľa želania. No keď sa pracovníci ústavu dozvedia, že existuje spôsob, ako sa sny môžu stať skutočnosťou, nedá im to spávať. Na Slovensko totiž prichádza spoločnosť, ktorá navonok vyrába vankúšiky a textilné hračky, no v skutočnosti vlastní Plajka. Handrovú bábiku, ktorej prítomnosť spôsobí naplnenie akéhokoľvek sna. Aké to môže byť zábavné, ale i nebezpečné, keď sa niektoré sny začnú naozaj plniť, to si prečítajte v novej knihe Branislava Jobusa.

3925_SL_Jo_Nesbo_PrdiprasokPrdiprášok doktora Proktora – Jo Nesbo
Detská kniha od najväčšej hviezdy severskej krimi, autora mnohých bestsellerov pre dospelých Jo Nesbøa je vtipná, veselá a ako inak, napínavá až po poslednú vetu. Nebezpečenstvo, napätie, šikovnosť a inteligencia, strhujúci dej, všadeprítomný nenásilný humor, to sú ingrediencie, z ktorých Nesbø varí. A keď sa k tomu pridá autorov fantastický rozprávačský talent, jeho knihy sú zrazu najžiadanejšie a najvyhľadávanejšie. Svedčí o tom aj prvý príbeh série, európsky bestseller Prdiprášok doktora Proktora. Zvláštny chlapec Bule a šikovná Lisa sú susedia. Spriatelia sa s čudným vynálezcom doktorom Proktorom. Doteraz neuznaný vedec vynašiel prdiaci prášok a spočiatku nie príliš použiteľná vec sa ukáže ako ten najúžasnejší vynález na svete. Bule s Lisou vymyslia plán, ako by mohli silnejšiu verziu prášku predať NASA. Lenže hrdinom sa do cesty postavia drsní zločinci. Ich pričinením sa Bule, Lisa a doktor Proktor ocitnú vo víre nebezpečných situácií, kde im ide doslova o krk. Ktovie, ako by to dopadlo, nebyť kamarátstva, vynaliezavosti a statočnosti troch hrdinov. Text ilustroval popredný nórsky ilustrátor Per Dybvig; druhá kniha v sérii sa volá Časovaňa doktora Proktora.

Podobné články