Mami, oci, každý je výnimočný

Thumbnail
Kategórie:

„Rozprávajme sa s deťmi primerane veku aj na tému inakosti, rovnosti a tolerancie pomocou príbehov v knihe, ktoré sú pre deti zaujímavejšie a zapamätateľnejšie ako ponaučenia a rady. Deti milujú príbehy a nám dospelým slúžia ako vynikajúci nástroj na rozhovor s dieťaťom, na obohatenie jeho vnímania seba samého, svojich pocitov, ale aj vnímania okolitého diania. Príbehy v tejto knihe sú o deťoch, ktoré sú v niečom odlišné, pretože vnímajú svet inak, ich mozog funguje iným spôsobom, majú iné potreby, ale aj o deťoch, ktoré pochádzajú z iných krajín a kultúr. Aj napriek tomu, že sme rozdielni, sme si rovní a každý z nás je výnimočný. Ukážme deťom, že svet je rozmanitý, a práve to ho robí zaujímavým. Vštepujme deťom, že každý z nás tu má svoje miesto a právo cítiť sa prijatý, milovaný a v bezpečí. Inklúzia sa začína v našom srdci. Nezabúdajme, že deti sa učia od nás dospelých, vnímajú naše postoje a preberajú náš spôsob nazerania na svet. Vytvorme všetkým deťom bez rozdielu v živote miesto, kde sa budú rozvíjať tým smerom, ktorým to najviac potrebujú. Často stačí rozhovor v atmosfére dôvery, lásky, bezpodmienečného prijatia a tolerancie.“

PaedDr. Petra Arslan Šinková detská psychologička

 

„V dnešných časoch, keď sa často stretávame s témou multikulturalizmu a inklúzie, kniha Mami, oci, každý je výnimočný otvára deťom dvere porozumenia v súvislosti s rozdielnosťou ich spolužiakov alebo kamarátov a zároveň posilňuje ich toleranciu. Vďaka tejto knihe môžu rodičia vysvetliť svojim deťom, že byť iný je v poriadku, pretože každý z nás je výnimočný. Odporúčame ju všetkým rodičom, ktorí chcú svojim deťom priblížiť tému inakosti medzi deťmi a predchádzať javom, ako je napríklad šikana, ktorá môže viesť k ohrozeniu duševného zdravia dieťaťa.”

O autorke

Petra Arslan Šinková je detskou psychologičkou s dlhoročnou praxou. Od roku 2008 vedie v Bratislave dve predškolské zariadenia pre deti vo veku 2 až 7 rokov – Fantastickú škôlku. Začiatkom roka 2016 otvorila predškolskúnprípravku s názvom Fantastická predŠKOLA a v roku 2018 Súkromnú základnú školu Fantastická. Je zakladateľkou a riaditeľkou poradenského centra Centrum Dr. Sindelar, ktoré sa zaoberá predovšetkým diagnostikou a terapiou príčin porúch učenia, pozornosti a správania. Ťažiskom práce je poradenstvo pre rodičov v oblasti výchovy a vzdelávania ich detí. Po celom Slovensku vzdeláva a organizuje semináre pre odborníkov z pomáhajúcich profesií a pre učiteľov. Oboznamuje ich s prevratnou metódou na zachytenie porúch učenia a pozornosti už u detí v predškolskom veku – s metódou
Dr. Brigitte Sindelarovej. Od roku 2019 pôsobí ako odborný konzultant pre Nadáciu Markíza. Je autorkou viacerých knižných publikácií na rozvoj schopností a emócií detí v predškolskom a školskom veku. Je šťastnou mamou dvoch detí.

Zdroj: www.fortunalibri.sk

Podobné články