Advertisement Advertisement

Mami, oci, každý je výnimočný

Thumbnail
Kategórie:

„Rozprávajme sa s deťmi primerane veku aj na tému inakosti, rovnosti a tolerancie pomocou príbehov v knihe, ktoré sú pre deti zaujímavejšie a zapamätateľnejšie ako ponaučenia a rady. Deti milujú príbehy a nám dospelým slúžia ako vynikajúci nástroj na rozhovor s dieťaťom, na obohatenie jeho vnímania seba samého, svojich pocitov, ale aj vnímania okolitého diania. Príbehy v tejto knihe sú o deťoch, ktoré sú v niečom odlišné, pretože vnímajú svet inak, ich mozog funguje iným spôsobom, majú iné potreby, ale aj o deťoch, ktoré pochádzajú z iných krajín a kultúr. Aj napriek tomu, že sme rozdielni, sme si rovní a každý z nás je výnimočný. Ukážme deťom, že svet je rozmanitý, a práve to ho robí zaujímavým. Vštepujme deťom, že každý z nás tu má svoje miesto a právo cítiť sa prijatý, milovaný a v bezpečí. Inklúzia sa začína v našom srdci. Nezabúdajme, že deti sa učia od nás dospelých, vnímajú naše postoje a preberajú náš spôsob nazerania na svet. Vytvorme všetkým deťom bez rozdielu v živote miesto, kde sa budú rozvíjať tým smerom, ktorým to najviac potrebujú. Často stačí rozhovor v atmosfére dôvery, lásky, bezpodmienečného prijatia a tolerancie.“

PaedDr. Petra Arslan Šinková detská psychologička

 

„V dnešných časoch, keď sa často stretávame s témou multikulturalizmu a inklúzie, kniha Mami, oci, každý je výnimočný otvára deťom dvere porozumenia v súvislosti s rozdielnosťou ich spolužiakov alebo kamarátov a zároveň posilňuje ich toleranciu. Vďaka tejto knihe môžu rodičia vysvetliť svojim deťom, že byť iný je v poriadku, pretože každý z nás je výnimočný. Odporúčame ju všetkým rodičom, ktorí chcú svojim deťom priblížiť tému inakosti medzi deťmi a predchádzať javom, ako je napríklad šikana, ktorá môže viesť k ohrozeniu duševného zdravia dieťaťa.”

O autorke

PaedDr. Petra Arslan Šinková je detská psychologička s dlhoročnou praxou.  Niekoľko rokov pracovala ako školská psychologička na základnej škole a gymnáziu v Bratislave a od roku 2008 vedie v Bratislave Fantastickú škôlku a predškolskú prípravku s názvom Fantastická predŠKOLA. Je zakladateľkou a riaditeľkou poradenského centra Centrum Dr. Sindelar, ktoré sa od roku 2009 zaoberá predovšetkým diagnostikou a terapiou príčin porúch učenia, pozornosti a správania. Od roku 2019 pôsobí ako odborná konzultantka pre Nadáciu Markíza. Ťažiskom jej práce je poradenstvo pre rodičov v oblasti výchovy a vzdelávania ich detí, po celom Slovensku lektoruje kurzy a vzdeláva odborníkov z pomáhajúcich profesií. Je šťastnou mamou dvoch detí.

Autorka publikuje odborné a vedecké články na tému výchovy a vzdelávania detí. Rakúsku metodiku a tréningové programy na zachytenie porúch učenia a pozornosti pre deti v predškolskom a školskom veku adaptovala zostavením diagnostiky v slovenskom jazyku. Je spoluautorkou odborných materiálov Manuál pre depistáž Manuál pre stimulačný program, ktoré sú využívané v rámci aktivít národného projektu Škola otvorená všetkým a odborného materiálu v rámci aktivít Ministerstva vnútra Depistážno – stimulačný program pre 3 – 4 ročné deti v materských školách. Je spoluautorkou publikácie Testujme a rozvíjajme svoje dieťa, ktorá vyšla vo vydavateľstve Fortuna Libri (2016) a bola preložená aj do českého jazyka. Je autorkou kníh na rozvoj schopností dieťaťa Ako rozvíjať schopnosti dieťaťa a Hry a aktivity na rozvoj schopností dieťaťa, ktoré vyšli vo vydavateľstve Fortuna Libri (2018).

Ďalšími dielami z rúk tejto autoriky sú nasledovné tituly, ktoré stoja jednoznačne za povšimnutie a my ich odporúčame.

Mami, oci, vážim si to

„Načúvajme deťom, spoliehajme sa na svoju intuíciu, buďme rodičmi, ktorí sú tu pre svoje deti, sprevádzajme ich a buďme im príkladom vlastným životom. Buďme dôslední, nastavme deťom hranice, ktoré im dajú istotu a pocit bezpečia. Naučme ich prevziať zodpovednosť za svoje správanie a vyjadriť vďaku. Pomocou troch príbehov v knihe otvorme s deťmi témy pravých životných hodnôt. Pri čítaní knihy sa s deťmi rozprávajme o tom, čo znamená vďačnosť a úcta, že nič nie je samozrejmosť, ani darčeky, jedlo na prestretom stole či obetavý starý rodič. Príbehy oveľa viac ako poúčanie pomáhajú deťom vcítiť sa do situácie a pochopiť ju. Za každým príbehom ponúka kniha rodičom odporúčania a rady, ako komunikovať s dieťaťom.“

PaedDr. Petra Arslan Šinková detská psychologička

„Vychovávať deti v dnešnom svete, v ktorom často prevládajú materiálne hodnoty nad tými skutočnými, nie je vôbec jednoduché. Ako vysvetliť dieťaťu, že dostať nové autíčko či nové šaty nie je samozrejmé, že nie je dôležité len prijímať ale aj dávať, že niekedy radosť z obdarovania druhého či podelenia sa môže byť ešte väčšia ako radosť z novej hračky? Je na nás, rodičoch, aby sme deti od malička viedli k vďačnosti, že menej je niekedy viac, a že skutočné ľudské hodnoty ako láskavosť, ochota pomôcť a vnímať potreby druhého sú tie pravé hodnoty. Práve v tomto nám opäť na pomoc prichádza táto výnimočná kniha, pomocou ktorej vieme deti pútavo previesť situáciami, ktoré im ukážu správnu cestu a sú ideálnym nástrojom na formovanie sociálno-emocionálnych zručností dieťaťa.“

Mami, oci, ľúbte ma

Dovoľme deťom v bezpečí a v našej blízkosti prejaviť svoje pocity. Aj hnevať sa je v poriadku. Pomocou troch príbehov v knihe naučme deti, ako zistiť, čo nám hnev chce povedať, ako ho prejaviť, a aj ako sa upokojiť. Dovoľme deťom hnevať sa, ale pomôžme im hnev zvládnuť. Pri čítaní knihy hľadajme spolu s deťmi príčiny ich hnevu a spôsoby, ktoré im pomôžu hnev bezpečne vyjadriť. Príbehy oveľa viac ako poúčanie pomáhajú deťom vcítiť sa do situácie a nájsť riešenie. Za každým príbehom ponúka kniha rodičom odporúčania a rady, ako zvládnuť s dieťaťom takú silnú emóciu, akou je hnev. Dajme deťom najavo, že pri nich stojíme, aj keď sa hnevajú, pretože ich ľúbime bezpodmienečne.

PaedDr. Petra Arslan Šinková detská psychologička

Sme veľmi radi, že do série obľúbených kníh pribudla ďalšia s dôležitým odkazom pre malých aj veľkých čitateľov. Ako dať dieťaťu pocit pochopenia, bezpečia a lásky v momentoch, keď zažíva hnev a cíti sa stratené vo svojich pocitoch? Aj vďaka vynikajúcim radám autorky môžeme prostredníctvom príbehov pracovať s deťmi na pochopení a prijatí takej emócie, ako je hnev, pozrieť sa na príčiny a naučiť ich zvládať vypäté situácie. Vedieť správne spracovať negatívne emócie je dobrým krokom pri budovaní zdravého sebavedomia dieťaťa, ktoré bude vďaka tomu odolné aj voči sociálnopatologickým javom, ako je napríklad šikana.

Mami, oci, som online

„Technológie, online svet, jeho prínosy a nástrahy. Dať deťom možnosť vstúpiť do online priestoru alebo ich chrániť pred jeho nástrahami? Ako s deťmi komunikovať a čo môže byť príčinou toho, že trávia veľa času pri obrazovkách? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v radách a odporúčaniach za príbehmi v knihe. Príbehy sú určené deťom. Vďaka nim dieťa lepšie pochopí situácie, s ktorými sa stretáva, a poučí sa z nich. Sú preň užitočnejšie ako ponaučenia a rady. Cieľom digitálneho rodičovstva, rovnako ako v bežnom živote je viesť dieťa k správnym postojom a hodnotám, k nadobudnutiu vedomostí. Aj v online priestore dieťa potrebuje nás rodičov, veď ani v noci vonku by sme ho nenechali samo. Dieťa však nepripravíme na život tak, že ho pred všetkými nástrahami budeme chrániť. Treba ho naučiť, ako sa zachovať v kritických momentoch v skutočnom aj vo virtuálnom svete.“

PaedDr. Petra Arslan Šinková detská psychologička

„Kniha Mami, oci, som ONLINE sa venuje problematike bezpečnosti detí v digitálnom svete. Obsahuje viacero príbehov, v ktorých sa stretávame s výzvami, ako je kyberšikana či zdieľanie súkromia online. Táto kniha je neoceniteľným nástrojom pre rodičov či starostlivých dospelých, ktorí sa zaujímajú o ochranu detského duševného zdravia. Odporúčame ju každému, kto si želá lepšie porozumieť online rizikám a efektívnym spôsobom chrániť deti pred negatívnymi vplyvmi dnešného digitálneho prostredia.“

Mami, oci, bojím sa

„Ako zvládnuť náročné obdobie? Ako komunikovať s deťmi o koronavíruse? Ako im pomôcť zvládnuť obavy a vysvetliť pravidlá? Príbehy v knižke Mami, oci, bojím sa pomáhajú deťom pochopiť to, čo cítia a ponúkajú im riešenia a odpovede na ich otázky. Nájdete v nej odporúčania a rady, ako upokojiť dieťa, ale aj to, ako s ním komunikovať tak, aby cítilo vaše prijatie, pochopenie a lásku.“

PaedDr. Petra Arslan Šinková, detská psychologička

„Pandémia koronavírusu zasiahla všetkých a ešte viac prehlbuje sociálne nerovnosti a zhoršuje situáciu mnohých zraniteľných skupín. Uvedomujeme si však a aj z praxe vieme, že následky pandémie majú aj iný dopad – zasiahli myseľ a psychiku rodičov aj detí. Mnohí rodičia sa stali zo dňa na deň učiteľmi, deti, zvyknuté na detský kolektív a kamarátov, ostali doma, socializácia bola obmedzená aj v rámci rodín, mnohí svojich blízkych nevideli dlhé týždne, zaplavili nás obavy, neistota, strach. Koronavírus ovplyvnil deti aj rodičov a práve príbehy a ilustrácie v tejto knihe im ukážu, ako zahnať úzkosť a obavy, navedú na správnu cestu, ako zvládnuť náročné chvíle, ale aj ako odpovedať na detské otázky, zbaviť ich strachu a pomôcť im, aby pochopili situáciu.“

Mami, oci, objímte ma

Každý z nás sa niekedy bojí, pociťuje strach a úzkosť. Ako pomôcť dieťaťu? V knihe sú tri príbehy, pomocou ktorých deti nájdu v sebe odvahu a dokážu si poradiť so strachom. Príbehy oveľa viac ako poúčanie pomáhajú deťom vcítiť sa do situácie, orientovať sa v nej a nájsť z nej východisko. Rodičom ponúka kniha odporúčania a rady, ako pomôcť dieťaťu na ceste k odvahe, ako ho podporiť a ako sa správne pýtať, aby sa nám zdôverilo. Rozvíjajte emocionálnu inteligenciu dieťaťa, prečítajte si príbehy o strachu a odvahe, spoločne, s láskou a v objatí.

PaedDr. Petra Arslan Šinková, detská psychologička

Knihu odporúčame všetkým rodičom, ktorí hľadajú možnosti, ako komunikovať s dieťaťom o jeho emóciách. Pomocou príbehov a rozhovorov s deťmi sa rozvíjajú ich emocionálne kompetencie a dá sa tak predchádzať aj sociálnopatologickým javom, ako je šikana. Nadácia Markíza

Mami, oci, poďme sa porozprávať

Zaujíma vás, čo trápi vaše dieťa a ako mu klásť otázky, aby samo prišlo na to, čo mu pomôže? Autorka poradí rodičom, ako viesť s dieťaťom rozhovor tak, aby sa rozvíjala jeho emocionálna inteligencia a kritické myslenie. Príbehy v knihe zamerané na priateľstvo, zdravé sebavedomie a vzťahy medzi deťmi sú kľúčom do detskej duše a pomôžu vám i vášmu dieťaťu získať iný pohľad na náročné situácie a nájsť z nich východisko.

„Pomocou príbehov a kresieb emočného prežívania môže dieťa rozpoznať skutočnú tvár situácie, orientovať sa v nej  a nájsť riešenie. Krátke príbehy sú ako metafory, ktorých náboj je silnejší než slovné poučenia a rady. Spoločné čítanie rodiča s dieťaťom prispieva k vytvoreniu zdravej vzťahovej väzby, dôležitej pre nazeranie na svet. Rodič v knihe nájde aj možnosti, ako sa dostať do vnútorného sveta dieťaťa a neostať len na povrchu.“

PhDr. Lygia Bátovská, psychologička a psychoterapeutka

Zdroj: www.fortunalibri.sk

Podobné články