Malý príbeh s veľkým odkazom. To je Malý vlk s veľkým srdcom

Thumbnail
Kategórie:

Nádherný príbeh Malý vlk s veľkým srdcom poteší nielen deti, ale aj ich rodičov 🙂

Každý z nás si v sebe nesie príbeh, na ktorom vyrastal. Niektorí nedajú dopustiť na Annu zo Zeleného domu, iní na Petra Pana či Alicu v krajine zázrakov. A podobným nezabudnuteľným hrdinom sa pre vaše deti môže stať Oriešok. Malé vĺča, ktoré sa narodilo ako najslabšie vo vlčej svorke, a aj napriek tomu dokázalo smelé a obdivuhodné veci.

Ako prvé vám asi napadne otázka, prečo sme si v záplave krásnych detských kníh, vybrali práve túto.
Odpoveď je jednoduchá. Zaujala nás nielen svojím obsahom, ale aj výnimočnými ilustráciami a predovšetkým nevšedným odkazom o tom, aká dôležitá je spolupráca medzi človekom a prírodou.

Autor Tomas Samojlik je vyštudovaný biológ. A aj vďaka tomu najmladším čitateľom dokáže zaujímavo a hodnoverne predstaviť fascinujúci svet vlkov. V rozprávke podsúva deťom veľa pravdivých faktov – o hierarchii, silných inštinktoch, o oddanosti svorke. Podarí sa mu však aj čosi navyše. Na peknom príbehu priateľstva a hrdinstva im ukáže, že aj jednoduchá pomoc môže zachrániť vlčí či ľudský život.

Oriešok sa už chcel hlasno a srdcervúco rozplakať, no vzápätí sám seba v duchu pokarhal. To nebol čas na zúfalstvo a náreky. To bol čas začať bleskovo myslieť.

„Dedko,“ povedal. „Musíme poprosiť o pomoc.“
„Súhlasím. Ale koho?“
„Dievčatko. Ľudské mláďa.“
Krivý nesúhlasne zaprskal, no po chvíli sa prizrel Orieškovej labe a zadíval sa aj smerom k človiečikovi schúlenému pod dubom.
„Asi nemáme inú možnosť,“ zavrčal.
Oriešok sledoval, ako sa učiteľ približuje k schúlenému a plačúcemu dievčatku, ako ju oňucháva a líže jej dlaň. Dievčatko prestalo plakať a na Krivého veľké prekvapenie ho jemne pohladkalo po ňufáku. Starý vlk jej pomohol vstať a pomaly si vybral k Orieškovi.
„Chceš, aby som išla s tebou?“ vĺča zachytilo hlas podobný vtáčiemu štebotu a o krátky čas zbadalo ľudskú postavu, ako sa skláňa nad jeho labou.
„Ojoj, treba uvoľniť drôt. Počkať, ako to len ukazoval otec… Zachytiť z jednej strany a potiahnuť. Áno, takto!“
Oriešok veľmi túžil niečo povedať, ale iba zapišťal. Laba ho príšerne bolela. Našťastie, ľudské prsty šikovne uvoľnili železné oko.
„Ďakujem,“ povedal Oriešok, a hoci on vynikajúco rozumel ľudskej reči, ľudia jeho vlčiemu jazyku nerozumeli.
„Poď, Oriešok, vrátime sa k svorke,“ posúril ho Krivý.
„Nie, dedko. To nie je všetko. Teraz treba pomôcť ľudskému mláďaťu. Musíme ho doviesť k pachom človeka. Vlastne to som chcel urobiť, keď som sa znenazdania chytil do pasce. Okrem toho môj nos…“
„Áno, viem o tvojom nose,“ príkro ho prerušil Krivý.
„Vieš?! Ale to je moje veľké tajomstvo,“ dodal začudovane.
„Vyzerá to tak, že teraz obidvaja poznáme svoje tajomstvá,“ usmial sa starý vlk a pohľad mu spočinul na malom dievčatku, ktoré znovu začalo vzlykať.
„Poď,“ povedal na sekundu a pritúlil svoju huňatú hlavu k dievčatku. „Odprevadím ťa k ľuďom.“
Starý učiteľ šiel miernym krokom k okraju lesa, k pachu ľudí, a malý človek cupital za ním.

Kniha Malý vlk s veľkým srdcom je určená pre čitateľov od 6 rokov. Nemajte však strach čítať si ju aj s mladšími deťmi. Je rozdelená do niekoľkých kratších kapitol, môžete si z toho spraviť pekný večerný rituál – čítanie na pokračovanie. Ak máte doma prváčika a rozmýšľate, akou knihou ho zaujať, toto je skvelý tip. Prajeme vám krásne čitateľské zážitky.

BUX.sk – Knihy, ktorými žijete
Text: Aneta Orolínová
Foto Eva Samcová

Podobné články