Knižka pre zvedavé deti

Thumbnail
Kategórie:

60 všetečných otázok pre najmenšie deti…pri ktorých sa však všeličo zaujímavé dozvedia aj ich rodičia.

Viete prečo deň strieda noc? Prečo všetci v noci nespia, prečo vidíme dúhu a na čo je dobrý sneh? No dobre, vy dospeláci možno mnohé z toho viete, ale deti nie. A práve im je určená táto skvelá kniha plná zvedavých otázok a zaujímavých odpovedí. Nazrite do knižky Maľovaný svet pre všetky zvedavé deti. 60 všetečných otázok pre najmenšie deti…pri ktorých sa však všeličo zaujímavé dozvedia aj ich rodičia.

Zamysleli ste sa napríklad nad tým, prečo sú v zemi jaskyne a prečo zo stromov opadáva lístie? Prečo deň strieda noc Teraz sa ťa opýtam: Prečo deň strieda noc? Aha, vieš len to, že ráno vyjde slnko a je deň, a keď večer slnko zapadne, je noc. Presne tak sa oddávna sami seba pýtali ľudia, pričom vedeli toho rovnako toľko ako ty. Lebo neprišli na nič iné. Dlho predlho si mysleli, že Zem je rovná. Ako doska stola. Mysleli si, že sa slnko naozaj pregúľa cez oblohu a zapadne za hory alebo za obzor a nastane noc. Lenže niektorí hvezdári, ktorí pozorovali slnko a hviezdy, začali tvrdiť, že to je celkom inak. Že slnko nikam nechodí, stojí a je mnohokrát väčšie než Zem a svieti stále, a naša Zem je guľatá a točí sa koldokola ako baletka na špičke jednej nohy. Dokonca jej začali hovoriť zemeguľa. Na tej časti zemegule, ktorá je práve osvetlená slnkom, je deň a ľudia tam možno obedujú. A na druhej polovici zemegule, kam slnko nesvieti, je tieň – tam je práve noc a ľudia tam spia. Ako sa Zem točí, jej osvietená strana sa zase dostane do tieňa, a tá, čo bola v tieni, sa nastaví slnku a je tam deň. Než sa zemeguľa raz otočí, uplynie 24 hodín. Presne toľko hodín je dlhý jeden deň. Tak je to oddávna, keď tu na Zemi ešte nebolo ani živáčika, a tak to bude navždy. A nikto na tom nič nezmení.

Vždy minimálne jedna strana na dvojstrane je ilustrovaná – obrázky nakreslil Gabriel Filcík, ktorý okrem ilustrovania si aj sám vymýšľa knižky, skladačky, hlavolamy, vystrihovačky a papierové hračky. Spisovateľ Michal Černík píše veľmi rád pre deti, vydal už dve desiatky knižiek veršov a rozprávok, napríklad Prvé rozprávky, Rozprávky o kohútikovi a sliepočke, alebo Za rozprávkou rozprávka pre chlapcov a dievčatká. Kniha Maľovaný svet pre všetky zvedavé deti deti je pre deti, ktoré ešte nechodia do školy alebo už sú prváčikmi. Pre deti, ktoré sú zvedavé, stále sa na niečo vypytujú a tešia sa, keď sa niečo nové dozvedia. Knižka urobí radosť všetkým, ktorí si radi prezerajú obrázky a nachádzajú na nich všeličo zaujímavé. Je to skvelá kniha pre deti, ktoré rady objavujú svet okolo seba.

Podobné články