KNIHY, čo stoja za Vašu pozornosť z vydavateľstva TATRAN

Thumbnail
Kategórie:

Gianumberto Accinelli: Efekt domina

Ako keď postrčíme kocku domina, aj každý ľudský zásah do prírody má nedozerné následky – pozitívne i negatívne. Kniha obsahuje 18 napínavých príbehov, ktoré opisujú pravdivé udalosti. Ako zachránil malý motýľ Austráliu? Prečo žili stovky žiab celkom oficiálne v hoteli? A ako došlo k tomu, že raz skutočne pršali z oblohy mačky?

Táto knižka o prírode je nielen napínavá, autorov brilantný výskum navyše prispel k tomu, že mladý čitateľ sa dostane k vedeckým poznatkom a historickým faktom. Rozprávanie dopĺňajú umelecky náročné ilustrácie. Efekt domina rozpráva o zbytočných a nebezpečných krokoch človeka, ktoré prispeli k mnohým prírodným katastrofám. Jasne ukazuje, ako túžba po moci, naivita alebo klamné presvedčenie viedli k zásahom do prirodzeného vývoja alebo funkčného ekosystému, zmenili ich na nepoznanie alebo dokonca zničili.

Kniha je určená všetkým, ktorí sa zaujímajú o súvislosti v našom vesmíre a chcú, aby aj ich deti kriticky vnímali, čo všetko môžu spôsobiť nevhodné ľudské zásahy do chodu prírody.

A. Jerský: Maroško a Medko (ilustroval Ján Hála)

Pozdrav z letného salaša pod Tatrami

Maroško je výborný žiak a za odmenu chce stráviť prázdniny na salaši. Chodiť s ovcami na pašu, vyrábať syr, pozorovať let sokola. Sen sa mu splní. Ale byť pastierom nie je ľahká úloha. Okolo salaša sa potuluje medveď, síce nie veľmi šikovný a múdry, ale je s ním aj prešibaná líška. Lesné zvieratká Maroška privítajú a sľúbia mu pomoc. Stačí, aby trikrát zapískal, a všetky dobehnú. Medveďovi a prefíkanej líške sa podarí ukradnúť ovcu, ale Maroško ju s pomocou lesných priateľov zachráni.

Rozprávka Maroško a Medko je veršovaná, autor používa zvukomalebný združený rým, ktorý sa často vyskytuje v ľudovej slovesnosti. Jerský aj Hála boli milovníkmi tatranskej prírody, vidno to aj na prepojení textov a ilustrácií, vďaka čomu vzniklo významné umelecké dielo.

Jednotlivé ilustrácie akademického maliara Jána Hálu majú samy osebe umeleckú hodnotu. Ilustrátor si to uvedomoval a každú kresbu osobne podpísal. Hálove ilustrácie nájdeme na každej stránke. Detskému čitateľovi otvárajú okno do reálnej prírodnej krásy pod Tatrami, kde umelec v tom čase žil.

MAJA LUNDE: SNEHOVÁ SESTRA

Najkrajší knižný adventný kalendár

Prekrásne ilustrácie a strhujúci text umocnia čaro detských, ale aj dospeláckych Vianoc. Knižný klenot Maje Lunde je ako stvorený pod stromček. Príbeh Snehová sestra osloví a dojme čitateľa a navodí správnu vianočnú atmosféru.

Julianova staršia sestra ochorela a odišla. Rodina je ponorená do hlbokého smútku, stal sa súčasťou ich života a nevedia sa z neho vymaniť. Štedrý večer sa blíži a Julian sa márne snaží presvedčiť rodičov, aby začali s prípravou Vianoc, ktoré sú preňho najkrajším dňom roka. Pred Vianocami sa na plavárni zoznámi s Hedvigou, ktorá sa stane jeho najbližšou priateľkou – je radovravná, tajomná, priateľská a miluje Vianoce.  Maria Lunde do priateľského vzťahu Juliana a Hedvigy votkala neopakovateľnú severskú mystiku, ktorá sa dotýka tajomstva smrti.

Tento prekrásny príbeh rozplače a zároveň prináša aj nádej. Ukazuje, ako sa možno vyrovnať s odchodom milovaného človeka. Podobné príbehy píše sám život, sú plné melanchólie, smútku a srdečnosti. Svet, ktorý v Snehovej sestre vytvorila Maja Lunde, jednoducho vyráža dych.

 

Maureen Wrightová: Snehuliak Kýchalko (ilustroval Stephen Gilpin)

Zábavný a poučný príbeh o prechladnutom snehuliakovi

Snehuliakovi je hrozná zima, prechladol a stále kýcha. Chŕ-chŕ-chŕ, hap-čí! Deti mu dali meno „Kýchajúci snehuliak“. Aby sa zahrial, pije horúce kakao, sadne si do vírivky alebo stojí pri ohníku – a začne sa topiť.

Deti však dobre vedia, ako ho postaviť na nohy, a postarajú sa, aby vyzdravel. Veselosť stránok dotvárajú hravé ilustrácie. Zábavné príhody učia deti vcítiť sa do problémov iných ľudí a pomôcť im ich vyriešiť. Nad knihou sa môžeme zabaviť aj tak, že spočítame predmety na stránke alebo sa pozhovárame s deťmi o obrázkoch a výrazných emóciách, ktoré z nich možno vyčítať.

Nádherná zimná kniha Snehuliak Kýchalko rozpráva najmä o láske, láskavosti a duchu zimy.

Snehuliak_Kychalko_titulka.indd

Podobné články