KNIHA: Psychológia pre milujúcich rodičov

Thumbnail
Kategórie:

Tri psychologičky, vedkyne a mamy píšu o prvom roku života bábätka prakticky a ľudskou rečou, podložené svetovými výskumami.

Nechať dieťa plakať, alebo ho brať hneď do náručia? Koľko a ako bábätko stimulovať? Čo robiť, aby dobre spalo? Čo prežíva bábo? Čo ho stresuje? Ako mať múdre dieťa? Čo je najdôležitejšie v prvom roku pre to, aby sme dieťatku postavili základy pre šťastný život?

Kto sme?

Jana, Eva a Jana. Dlhoročné priateľky, psychologičky, výskumníčky, mamy. V podobnom čase sa nám narodili deti a začali sme, asi ako každý, zisťovaním informácií k tomu, čo nás čaká. Neriešili sme nič iné ako vy. Klasické dilemy prvorodičov – prečo plače? Čo keď plač neustáva? Reagovať, nereagovať? Ako ho utíšiť? Naozaj ho rozmaznám? Čo so spánkom? Ako ho rozvíjať? A pod.

Ako vznikla naša kniha?​

Mnohé informácie, ktoré kolujú mediálnym priestorom, sa nám však zdali príliš zjednodušené, často jednostranné a povrchné. Ako výskumníčky sme vedeli, že realita je oveľa zložitejšia než jednoduché rady typu – „keď ju budeš brať na ruky, rozmaznáš ju“. Bolo pre nás prirodzené obrátiť sa namiesto nich na kvalitné zdroje z vývinovej psychológie, odborné knihy a vedecké články. Tak vznikol nápad napísať túto knihu a podeliť sa aj s inými rodičmi o závery mnohých fascinujúcich výskumov, ku ktorým sme sa dostali pri hľadaní odpovedí na vlastné rodičovské dilemy.

Ako vznikla naša kniha naozaj.

V realite bolo pre nás písanie knihy niekedy až groteskne náročným obdobím. Stretnutia s troma počítačmi a minimálne takým istým počtom malých detí, kde sme poriadne preverili svoju schopnosť sústrediť sa v sťažených podmienkach. Dobiehanie termínov nadránom v tichu nad spiacou rodinou. Byty prevrátené hore nohami pri našich odborných diskusiách, omrvinky a rozliate kávy, keď niekto ťahal obrus, písanie so spiacim bábätkom v šatke. Spoločné dovolenky a víkendy, kam sme si nebrali detektívky, ale vedeckú literatúru. K vzniku tejto knihy neodmysliteľne patria aj naši podporujúci milovaní manželia, ktorí nám dopriali čas čítať a písať, aj na úkor vlastného oddychu. Naše tvorivé staršie deti, ktoré si vždy našli svoju zábavu v záhrade na chate. Starí rodičia, ktorí napriek vyťaženosti pomáhali, kedy sa dalo. Namiesto pôvodne plánovaných niekoľko mesiacov sme knihu písali tri roky. Prečítali sme stovky štúdií a k našim trom deťom pribudli ďalšie štyri. Pri písaní kapitoly o rozdielnych temperamentoch sme na vlastnej koži zažívali, že každé dieťa je skutočne iné. Že zaručené žolíky sme museli pri ďalšom bábätku hľadať odznova. Že ak jedno dieťa málo spí a druhé si práve na nás testuje, aký veľký je jeho vplyv a koľko si dokáže presadiť, nie je ľahké byť supermama. Že vie byť zraňujúce vypočuť si kritické poznámky od okolia alebo čeliť tomu, keď naše dieťa nie je v súlade s tabuľkami, normami či očakávaniami.

Prečo vznikla naša kniha?​

Pretože veríme, že ak sa budeme k našim deťom správať od prvého dňa s rešpektom, bez popierania ich potrieb a emócií, s pridaním pevných hraníc a pozitívnej disciplíny, vyrastú z nich šťastní a zodpovední dospelí. Veríme, že títo malí ľudia, ktorých nadovšetko milujeme, môžu mať krásny život, môžu byť zdraví, veselí a dobrosrdeční. Môžu veriť sami v seba a v iných ľudí. A predovšetkým, žiť svoj život s ľahkosťou a mať radi seba a iných takou láskou, akou boli milovaní a prijímaní, od kedy sú. Láskou bezpodmienečnou. Nemyslíme si, že na to, aby ste mali so svojím dieťaťom krásny vzťah, potrebujete poznať najnovšie výskumy. Ale sme presvedčené o tom, že v poznaní je oslobodzujúca sila. Ak máte výchovné otázky, či pochybnosti, prečítajte si vyvážené, neskreslené informácie. Môže vám to dodať sebavedomie a odvahu rozhodnúť sa podľa seba so zvážením pre a proti.

Ako knihu čítať a čo sa v nej nedozviete?​

Neprinášame hotové návody. Ani dogmy. Ani príkazy, čo musíte robiť, aby bolo vaše dieťa v poriadku. Naším cieľom je pomôcť vám, aby ste sa mohli rozhodnúť na základe kvalitných informácií. Náš názor v texte odznieva, no máme rešpekt k tomu, že život prináša rôzne momenty a vonkoncom nie je čiernobiely. Každý sa nakoniec musí rozhodnúť sám za seba, na základe skúseností, temperamentov a hodnôt členov rodiny. Nedávame sa vám za vzor ako ideálne mamy. Aj z vlastnej skúsenosti vieme, že každý milujúci rodič sa zo všetkých síl snaží, aby sa jeho deti mali dobre, aby z nich vyrástli šťastní a dobrí ľudia. To, že pri tej snahe občas zakopne a zamotá sa, že nie vždy je všetko dokonalé – s tým sa ráta. Naše deti nepotrebujú dokonalých rodičov, pretože mnoho sa učia aj na našich chybách a na tom, ako svoje chyby priznáme, spracujeme, akceptujeme, napravíme a ako s nimi žijeme. Neskrývame sa za všeobecné vyjadrenia. Dali sme si záležať na tom, aby sme uviedli odkazy na literatúru, na ktorú sa  odvolávame. Budeme rady a hrdé, ak vyhľadáte uvedené zdroje a budete pátrať ďalej. Veríme, že práve to je pridaná hodnota našej knihy: že máme všetko, o čom píšeme, aj podložené dôkazmi z  vedeckých štúdií, z ktorých sme kriticky vyberali tie metodologicky kvalitné a overené. Pokúsili sme sa v nej zhrnúť témy šité na mieru rodičov detí od narodenia do dvanástich mesiacov a ak by sme neboli obmedzené časopriestorom, mala by kniha dvojnásobok strán a tém. Napríklad plač a spánok zaberajú suverénne najviac priestoru, lebo… lebo bábätká.

Podobné články