Otázky ohľadom životného prostredia sa stávajú stále viac a viac pálčivou témou.
V oceánoch sa postupne hromadí plast, čo má dopad na zvieratá, ktoré v ňom žijú a zároveň aj na nás, na ľudí. Nikto nevie, čo všetko tento problém v konečnom dôsledku spôsobí, ale zhodneme sa na tom, že by sa mal riešiť niečím väčším, než zákazom slamiek v štátoch vnútrozemia. Dve ženy, ktoré sa o ochranu životného prostredia zaujímajú, sa spojili a vytvorili populárno-náučnú detskú publikáciu. Teraz vychádza vo vydavateľstve Grada aj v slovenskom jazyku.
Detskému čitateľovi sa naskytne príležitosť krížom-krážom preskúmať oceán. Od priezračnej modrej hladiny po hlboké dno a všetkých jeho obyvateľov. Vedeli ste, že je vráskavec plachý? Zoznámime sa s morskými tulákmi i spevákmi, majstrami v maskovaní aj oceánskymi legendami.
Veľa tropických pláži s bielym pieskom vzniklo vďaka exkrementom papagájovcov. Papagájovcom tak veľmi chutia riasy, že zobákovitými zubami ohlodávajú vonkajšiu tvrdú kostru koralov alebo skál, aby sa k nim dostali. Kúsky koralov a skál sú však nestráviteľné, a preto ich vyučujú vo forme piesku. (str. 27)
Každej téme je venovaná celá dvojstrana. Väčšinou je kniha ladená do svetlých pastelových podtónov, okrem kapitol, ktoré popisujú morské dno a najhlbšie miesta oceánu. V týchto prípadoch sú farby podľa vzrastajúcej hĺbky stále tmavšie a tmavšie.
Anotácia zmieňuje, že publikácia je vedená formou infografiky a mne sa tento termín veľmi páči. Obrázky sú v symbióze s textom a vzájomne sa dopĺňajú. Pri zvieratách sú vysvetlivky, o aký druh sa jedná, a vo väčšine prípadov sú obrázky doplnené aj šípkami znázorňujúcimi veľkosť v skutočnosti, pretože knižné pravítko nezodpovedá ich reálnej veľkosti.
Veľmi pekná je číselná os vymedzujúca hĺbku oceánu. Súčasne podáva informácie o tom, ktoré zvieratá a rastliny žijú v jednotlivých metroch hĺbky. Zároveň sa tiež dozvieme zaujímavosti z potápania na jeden nádych, o najhlbšom ponore pomocou dýchacích prístrojov alebo ponorky.
Táto populárno – náučná publikácia nepopisuje len to, kto kde žije a čo tam robí, ale zároveň sa vyjadruje k ekologickým problémom dneška. Čo robia plastové odpadky v oceáne so zvieratami, ako môžeme oceán chrániť a ako žiť, aby sme sa vyhýbali plastom na jedno použitie a využívali materiály, ktoré môžeme používať opakovane. Na konci knihy je slovníček pojmov. Termíny sú úzko späté s danou témou a kvôli ich odbornosti by dieťa nemuselo chápať ich zmysel. Slovníček ich preto vysvetľuje jasným spôsobom.
Rozhodne ide o zaujímavý a veľmi pekne spracovaný počin s presahom. Ako celok to do seba zapadá. Veľmi oceňujem odstavce Vedeli ste? vďaka nim sa dozviete veľa neobvyklých zaujímavosti. Všetko je prehľadné, pútavé a ukazuje na miesta neprebádané dostatočne, a napriek tomu alebo možno práve preto tajomné a preto určite stoja za zmienku. Odporúčam všetkým zvedavým deťom aj dospelým.
- Autor: Sabrina Weiss, Giulia De Amicis
- Originálny názov: L´esplorazione dell´oceano: I misteri del mare spiegati in un colpo d´occhio!
- Počet strán: 72
Rezencia na túto knižku vyšla na www.cbdb.cz.