Klasika Vincenta Šikulu v novom vydaní

Thumbnail
Kategórie:

Poznajú ho mnohé deti – príbeh Vincka, ktorému jedného dňa strýco Zahruška požičia heligón.

Poznajú ho mnohé deti – príbeh Vincka, ktorému jedného dňa strýco Zahruška požičia heligón. Vincko sa má na ňom naučiť hrať, lenže to bude ťažké: otec mu totiž nástroj zakáže, kým sa v škole nezlepší na samé jednotky. Obľúbený autor a asi jeho najznámejšia kniha pre deti. Klasika Prázdniny so strýcom Rafaelom vychádza v novom vydaní s krásnymi ilustráciami Juraja Martišku.

 

http://velerocms.com/domains/kamsdetmi/data/fotogalerie/38640326/prazdniny-so-strycom-rafaelom.jpg

 

Prázdniny so strýcom Rafaelom bola jedna z mála knižiek, ktoré pri povinnom čítaní detského čitateľa neodradili. Príbeh sa totiž číta zľahka, je v ňom veľa dialógov a humoru, ktorý bol zahalený tajomným závojom vážnosti. Nebol problém stotožniť sa s osudom jedenásťročného Vinca.

 

Príbeh rozprával on sám – chlapec z dediny Hruškovec neďaleko Bratislavy. V škole mu to naozaj išlo pri všetkej snahe na trojky, medzi kamarátmi bol za čudáka a doma mohol striedať nanajvýš tak učenie a prácu. Len čo sa pred rodičmi trochu prejavil, k slovu sa dostal otcov remeň.

Vinco sa nesťažoval, nenariekal, nevydieral, a čitateľ predsa cítil, že má dôvod nosiť na tvári smútok.

 

Keď teda dostane heligón, Vincko sa postupne zoznámi so všetkými hudobníkmi zo slávnej kapely strýca Zahrušku. V tajomnom svete dospelých si všeličo vypočuje a stretne mnoho zaujímavých postáv.

Prázdniny so strýcom Rafaelom zabodovali na medzinárodnej úrovni, preložili ju do viacerých jazykov a dočkala sa desiatky vydaní. V roku 1980 napísal podľa nej Igor Rusnák filmový scenár a vznikol pôvabný film pod názvom Otec ma zderie tak či tak.

Podobné články