Kam na VIANOČNÉ TRHY v Európe?

Thumbnail
Kategórie:

Kde sa naladiť na Vianoce? Skúste adventné trhy bez davov!

Koncom novembra sa na námestia opäť po roku vracajú vianočné trhy, ktoré sa stávajú čoraz obľúbenejším cestovateľským cieľom. O tom vypovedajú aj rastúce predaje adventných zájazdov. Najviac Slovákov mieri do Drážďan či Viedne, kde majú vianočné trhy veľkú tradíciu, prvé sa tu konali už v roku 1294. Čaro však majú aj trhy v Paríži či Krakove. Ďalšie tipy na adventné zájazdy nájdete v nasledujúcom článku. Nechajte sa okúzliť magickou vianočnou atmosférou plnou svetiel, voňavého vareného vína a miestnych špecialít.

Predvianočný čas znamená pre mnoho ľudí hlavne stres, a preto čoraz viac Slovákov vyráža odpočinúť si na adventné zájazdy. „Dlhodobo sledujeme, že obľuba adventných zájazdov stúpa, medzi tradične najobľúbenejší patrí zájazd do Drážďan, ktorý často cestujúci spájajú s vianočnými nákupmi za výhodnejšie ceny vybraného tovaru,“ uvádza Andrea Řezníčková, tlačová hovorkyňa cestovnej agentúry Invia, ktorá je na slovenskom trhu jednotkou v oblasti predaja dovolenky cez internet. O rastúcej obľube svedčí aj to, že niektoré zájazdy sú už v súčasnosti vypredané. Medzi obľúbené destinácie Slovákov patrí aj Viedeň, ktorá láka nielen svojou blízkosťou a dopravnou dostupnosťou, ale aj slávnostne vyzdobeným centrom. Trhov je vo Viedni viacero.

Na jeden deň a autobusom

Vianočné trhy sú rozosiate po celej Európe, stačí si len vybrať miesto, ktoré sa vám páči. „Organizované zájazdy možno u nás kúpiť už od 13 eur za osobu. Cestujúci sa nemusia už o nič ďalšie starať a ušetria, pretože zájazd vyjde lacnejšie ako bežný spiatočný lístok. Najčastejší spôsob dopravy je autobus, v ponuke máme nielen jednodňové zájazdy, o ktoré je najväčší záujem, ale aj viacdenné,“ dodáva Andrea Řezníčková.

Kvalitné potraviny aj darčeky z Poľska

Do Poľska to nie je zo Slovenska ďaleko, navyše nie sú tamojšie trhy takou masovou záležitosťou. Preto sú ideálnou destináciu na odreagovanie sa od predvianočného zhonu. „Slováci sa k poľským susedom vydávajú čoraz častejšie. Poľsko je krajina lákajúca na historickú architektúru i výhodné ceny, navyše tu nestretnete davy turistov,“ hovorí Andrea Řezníčková. Krakov, ktorý sa stal tretíkrát najlepším európskym mestom, ako vyplýva z prieskumu spoločnosti Which, má zvedavým turistom čo ponúknuť. Najväčšie vianočné trhy v meste sa nachádzajú priamo na hlavnom námestí nazvanom Rynek Glowny, kde sú stánky s miestnymi špecialitami, ako sú napríklad pitný med či vyprážané placky. „Zaujímavú súvislosť s miestnymi trhmi má legenda o bratskom krviprelievaní, ku ktorému sa viaže nôž zavesený v tunajšej budove zvanej Sukiennica ako výstraha. Skúste, či ho nájdete,“ pridáva tip Andrea Řezníčková. V Krakove tiež každoročne prebieha súťaž o najkrajší tradičný krakovský betlehem, takže tu nájdete množstvo zaujímavých betlehemov všetkých druhov a tvarov. Poliaci sú rovnako ako Slováci veľmi veriacim národom a vianočný program je tak pripravený aj pre návštevníkov kostolov.

Advent v tradičnej letnej destinácii

Chorvátsko je obľúbeným miestom pre letnú dovolenku, má však čo ponúknuť aj v zime. Vianočné trhy v Záhrebe sú veľmi známe, dokonca sa môžu chváliť trojnásobným víťazstvom ankety Najlepšie vianočné trhy v Európe. „Chorváti sú známi tým, že si radi užívajú, a to sa odráža aj na vianočnej atmosfére, ktorá tu panuje. V uliciach je 3D projekcia, znejú koledy a dajú sa kúpiť ručne vyrobené darčeky. Tento, ‚zimný kokteil‘ určite stojí za ochutnanie,“ odporúča Andrea Řezníčková. Adventné trhy v Chorvátsku uvítajú najmä cestujúci, ktorí chcú objaviť nové spôsoby oslavy vianočných sviatkov odlišné od našich slovenských tradícií.

Vianoce plné svetla v Anglicku

Hoci je Londýn už ďalej než už spomínaná Viedeň, určite stojí za návštevu. Vianočné sviatky tu nemožno prehliadnuť, vďaka bohatej svetelnej výzdobe je londýnska predvianočná atmosféra napríklad od nemeckého adventu úplne odlišná. Britským trhom dominuje živá hudba, pouličné jedlo a divadelné vystúpenia. Medzi najpopulárnejšie trhovisko patrí Winter Wonderland, na ktorom sú jarmočné atrakcie, stánky s vareným vínom a domácimi výrobkami, ale aj ľadový bar. Za víkend môžu cestovatelia vidieť to najlepšie z Londýna, napríklad Trafalgarské námestie s vianočným stromom, alebo si zakorčuľovať na najväčšom klzisku vo Veľkej Británii. „Obľúbený je náš zájazd, ktorého súčasťou je návšteva vianočne vyzdobeného štúdia Warner Bros., kde sa natáčali filmy o Harrym Potterovi,“ dodáva Andrea Řezníčková. Za zmienku stojí aj Oxford Street, hlavná nákupná ulica v Londýne, ktorá sa po zotmení vďaka svetelnej výzdobe pýši vskutku magickou vianočnou atmosférou.

Vianoce s vyhlásenou gastronómiou

Niekto však môže mať predvianočnej atmosféry po krk a potrebuje získať opäť „nadhľad“. Na to je skvelým miestom Eiffelova veža s výhľadom na vianočne vyzdobený Paríž. Francúzsko je známe svojou kuchyňou, za tradičné vianočné jedlo sa považuje morka plnená gaštanmi podávaná s varenou zeleninou. Za ochutnávku stojí aj bûche de Noël, čo je vianočná roláda symbolizujúca drevené poleno, ktoré podľa tradície malo vydržať horieť celú noc. Ešte typickejší býva kráľovský koláč, ktorý sa pečie na sviatok Troch kráľov a ukrýva v sebe keramickú figúrku. Kto ju nájde, stane sa kráľom. Zároveň to však znamená, že budúci rok musí upiecť koláč práve on.

Nezabudnuteľný advent v Budapešti

Maďarsko je medzi Slovákmi stále obľúbenejšou destináciou, a to najmä vďaka kvalitným službám a dobrej dopravnej dostupnosti. Vianočné trhy v Budapešti patria k tým najkrajším na svete a stojí za to si výlet k našim susedom urobiť. Punč či varené víno sa na trhoch podávajú v atypických hrnčekoch, ktoré si môžete doniesť ako suvenír. Maďarsko láka aj svojimi termálnymi kúpeľmi, v ktorých si môžete po náročnom dni doplniť energiu a oddýchnuť si.

Podobné články