Jazdite s deťmi bezpečne!

Thumbnail
Kategórie:

Kedy je ten správny čas na prezutie zimných pneumatík?

Kedy je ten správny čas na prezutie zimných pneumatík?

Jeseň je obdobie roka, kedy sú výkyvy počasia prirodzeným javom. Slnečné a teplé dni sú nenávratne preč,  občas nás prekvapí slnko a teplota sa prehupne cez 10 stupňov. Prichádza prebúdzanie do chladnejších jesenných rán. S príchodom jesene si iste mnohí z Vás kladú otázku, kedy je najvhodnejší čas na výmenu letných pneumatík za zimné.

V tomto článku sme si pre Vás za pomoci odborníkov z portálu PREZUJPNEU.sk dovolili pripraviť zopár užitočných rád a informácií. Bezpečnosť na cestách je veľmi dôležitá, preto prípravu na jeseň a zimu netreba podceňovať. Taktiež, ak si výmenu pneumatík nenecháte na poslednú chvíľu, vyhnete sa nepríjemnému stresu a dlhému čakaniu. Možno si pri čítaní tohto článku v duchu poviete: tento problém pre mňa nie je aktuálny, zimné prezutie mám na osobitnej sade diskov, kedykoľvek som teda schopný si prezutie zabezpečiť sám. Tu by sme radi upriamili pozornosť aj na služby vyvažovania takto prichystaných zimných sád kolies.

,, Mnoho ľudí si myslí že tieto úkony nie sú potrebné, treba však zvážiť negatívne dopady nevyvážených diskov na ostatné časti Vášho automobilu, jazdný komfort a v neposlednom rade aj vplyv na bezpečnosť cestnej premávky v období zvýšenej nehodovosti na našich cestách. Nebuďte ľahostajní k Vášmu vozidlu a ostatným účastníkom premávky. Spomenúť si na prezutie letných pneumatík za zimné až pri prvom napadnutom snehu môže byť niekedy neskoro a môžete na to doplatiť nielen vy, aj Vaša peňaženka“, hovorí odborník portálu PREZUJPNEU.sk .

Zákon o povinnosti používať zimné pneumatiky na SR

Zákon ukladá povinnosť vodičov používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca, a to v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza. Motoristi teda môžu jazdiť po slovenských cestách len vtedy, keď je automobil vybavený zimnými pneumatikami s označením M/S a piktogramom vločky na všetkých kolesách. V prípade nedodržania zákona vám hrozí mnohokrát zbytočná pokuta. V situácii, ak príde k dopravnej nehode a vozidlo nie je v spomenutom období „prezuté“ na zimné pneumatiky, poisťovne nie sú povinné vykonávať plnenie poistných udalostí, s čím zároveň vznikajú nemalé náklady na opravu spôsobenej škody.

Slovo odborníka

Jednoznačne netreba čakať na termín, ktorý ukladá zákon. Ak jazdíte na jeseň v ranných hodinách, prípadne v noci, kedy sa teploty blížia k 7°C, kľudne svoje vozidlo prezujte. Taktiež berte do úvahy fakt,  že ak napadne prvý sneh, pneuservisy budú preplnené a a vy sa nevyhnete  čakaniu v radách a prípadne pokute na ceste do servisu. Rovnako je potrebné pri prezutí informovať sa na stav vašich pneumatík. Podstatný je vek pneumatiky, ideálne menej ako 4-ročné, hĺbka dezénu minimálne 4,5mm pre bezpečnú jazdu v zimnom období a taktiež aj mechanické poškodenia pneumatík, ktoré možno odhaliť vizuálnou kontrolou ( vytrhané kusy dezénu, nerovnomerné opotrebenie či praskliny v behúňoch a bočniciach pneumatík.

V spolupráci s portálom WWW.PREZUJPNEU.SK sme pre našich čitateľov pripravili špeciálnu 20% zľavu na prezutie a ďalšie doplnkové služby. Objednávky na prezutie vybavíte rýchlo, jednoducho a hlavne online cez portál www.prezujpneu.sk

Podobné články