Inšpirujme teenagerov k čítaniu v ére digitálnych technológií

Thumbnail
Kategórie:

V dnešnej digitálnej ére, kedy sú elektronické médiá v popredí a zaujímajú väčšinu voľného času mladých ľudí, je dôležité nájsť inovatívne spôsoby ako motivovať teenagerov k čítaniu. Aj keď môže byť náročné súťažiť s flashy aplikáciami a zábavou na internete, existuje niekoľko stratégií a prístupov, ktoré môžu mladým ľuďom pomôcť objaviť lásku k literatúre. Tu je niekoľko nápadov, ako to dosiahnuť; zameraných na vekovú skupinu 11-15 rokov:

1. Interaktívne knihy a aplikácie – Vytvorenie interaktívnych kníh a aplikácií, ktoré kombinujú čítanie s digitálnymi prvky, ako sú animácie, zvuky a hry, môže prilákať pozornosť mladých čitateľov. Takéto aplikácie môžu ponúkať aj interaktívne sprievodcovské zážitky, ktoré uľahčujú porozumenie príbehu a motivujú k ďalšiemu čítaniu.

2. Klub mladých čitateľov – Vytvorenie klubu mladých čitateľov, kde sa budú stretávať rovesníci s rovnakým záujmom o literatúru, môže vytvoriť podporné a inšpiratívne prostredie. Diskusie o obľúbených knihách, výmena tipov na čítanie a organizovanie čitateľských súťaží môžu zvýšiť záujem o knihy.

3. Adaptácie populárnych kníh – Vytvorenie filmových adaptácií alebo komiksov populárnych kníh môže prilákať mladých čitateľov k originálnym príbehom. Následná diskusia o rozdieloch medzi knihou a filmom môže podnietiť zvedavosť a motivovať k prečítaniu knihy.

4. Tématické čítacie výzvy – Organizovanie tématických čítacích výziev alebo maratónov môže byť stimulujúce pre teenagerov. Napríklad čítanie kníh z rôznych žánrov, ktoré sa líšia od ich bežných preferencií, môže rozširovať ich literárne obzory a objavovať nové záľuby.

Je dôležité si uvedomiť, že cieľom nie je konkurovať digitálnym médiám, ale skôr ponúknuť alternatívne a obohacujúce zážitky. S vhodnými prístupmi a stratégiami môžeme mladých ľudí inšpirovať a podporiť ich pri objavovaní zábavy a hodnôt v knihách, aj v dnešnom digitálnom svete.

 

Nižšie nájdete tipy na skvelé knižky pre mládež vo vekovej kategórii: 11-15r.

 

Vydavateľstvo SLOVART

prináša celý rok tie najhorúcejšie knižné young adult a new adult novinky. Zoznam knižných tipov je plný najnovších a najžhavších titulov pre mladých čitateľov. Nech už hľadáte dobrodružstvo v srdci divočiny, fantasy a sci-fi literatúru alebo záhadné príbehy, ktoré vás udržia v napätí až do poslednej stránky, máme pre vás pokryté všetky oblasti.

Alcatraz verzus diabolskí knihovníci (12-15r.)

Prvý diel dobrodružnej fantasy série od kultového autora Brandona Sandersona. Minulý rok vydavateľstvo Slovart vydalo aj druhý diel Alcatraz verzus Rád Pisárových kostí a 8.3. vychádza tretí diel Alcatraz verzus rytieri z Krištálie. Zábavná séria pre deti o športových a futbalových superhviezdach, ktorá je na mieru ušitá detským fanúšikom športu.

Alcatraz Smedry vyrastá u náhradných rodičov a na trináste narodeniny dostane poštou vrecko piesku. Žiaľ, nie je to žiadny nepodarený vtip, ale celé jeho dedičstvo po matke a otcovi. Kým však stihne zistiť o nezvyčajnom darčeku viac, ukradnú mu ho diabolskí knihovníci. Tajný rád, ktorý sa pokúša pomocou všemožných klamstiev podmaniť si ľudstvo. A zatajiť pred ním šokujúcu pravdu – že existuje svet magických okuliarov, hovoriacich dinosaurov a rytierov s krištáľovými mečmi!

Rilla z Ingleside (12-15r.)

Pre tých, ktorí stoja radšej pevne nohami na zemi, je tu ôsmy diel nezabudnuteľnej klasiky Anna zo Zeleného domu. Rilla z Ingleside je príbehom najmladšej Anninej dcéry a zároveň poslednou časťou obľúbenej série, ktorá vyšla vo Vydavateľstve SLOVART v novom preklade a krásnych farebných obálkach v tvrdej väzbe.

Annina najmladšia dcéra Rilla sa už nemôže dočkať, kedy jej konečne dovolia vstúpiť do sveta dospelých a naplno prežívať blažené roky mladosti. Krátko po pätnástych narodeninách ju pustia na prvú zábavu, priam sa rozplýva od nadšenia, navyše sa jej takmer celý večer venuje jej tajná láska Kenneth Ford. A práve v ten večer svet zrazu zošalie, vypukne vojna a šťastný a idylický život, čo Anna s Gilbertom svojim deťom tak dlho budovali, vyvráti z koreňov. Chlapci musia ísť bojovať a ostatní si v strachu o blízkych na fronte siahnu na dno fyzických i psychických síl. Montgomeryovej svet sa už nikdy nevráti do starých koľají.

Ako vypiecť s kúzlami. Monin sprievodca obranným pečením (12-15r.)

Víťaz ceny NEBULA 2020 v kategórii naj YA a middle-grade a Lodestar Award 2021 za najlepší YA titul. Kniha, ktorá učarovala porotám tých najprestížnejších ocenení vo svete fantasy a sci-fi literatúry!

Štrnásťročná Mona nie je ako ostatní mágovia. Nedokáže robiť všetky tie nafufňané čary, ktoré už aj tak všetci dobre poznáme. Monine schopnosti sú z iného súdka, jej mágia funguje len na chlieb. No ale, odkrojme si čerstvý krajec, dokázal snáď slávny Harry Potter skrotiť kvások a oživiť ho? Nie nie, na to je potrebná úplne iná mágia! Dočítali ste sa v Pánovi prsteňov, že by Gandalf dokázal robiť divy s elfským lembasom? Bol to veru mocný čarodej, no na toto bol prikrátky!

Mona si žije spokojne v pekárni svojej tety, kde učí tancovať medovníčky (roztomilá predstava). Spoločnosť jej robí kvások Bob, ktorý, ako inak, kvasí doma… niekedy to aj preženie a vtedy na neho platí len pivnica a závora. Všetko sa však obráti naruby, keď sa v meste objaví vrah, ktorý poľuje na ľudí s magickými schopnosťami. Bude jeho ďalším cieľom práve Mona?

 

Eragon

Séria Eragon nadchla čitateľov po celom svete. Od jej prvého vydania ubehlo už 20 rokov, napísal ju vtedy len 15-ročný Christopher Paolini. Príbeh jedného chlapca, jedného draka a jedného sveta plného dobrodružstiev teraz prinášame v reedícii s obálkami talentovaného Adriána Macha. Užite si prvú časť série v novom šate.

Bez lásky

Ak ste si zamilovali seriál či jeho komiksovú predlohu Motýliky – Heartstopper, máme pre vás dobrú správu. V slovenskom preklade vychádza jej román Bez lásky, ktorý je ódou na priateľstvo a spriaznenosť duší. Georgia nebola nikdy zamilovaná, nikdy sa s nikým nebozkávala, dokonca sa jej nikto ani len nepáčil – ale ako každá šialená romantička je presvedčená, že jedného dňa sa objaví ten pravý. Je jej súdené zostať bez lásky alebo celý čas hľadala na nesprávnom mieste?

Gambit zlodejov

Nikdy nikomu never. Týmto heslom sa riadi hlavná hrdinka románu Gambit zlodejov. Narodila sa v legendárnej rodine zlodejov, ale zo sveta lúpeží a podrazov by najradšej utiekla. Keď však unesú jej mamu, vyslobodiť ju môže len ona. V snahe zachrániť rodinu sa Ross zúčastní nebezpečnej súťaže o najlepšieho zlodeja sveta. Ak chce vyhrať, musí prekabátiť všetkých súperov vrátane svojej úhlavnej nepriateľky.

 

VYDAVATEĽSTVO MOTÝĽ

Vydavateľstvo Motýľ s viac ako tridsaťročnou tradíciou na slovenskom trhu prináša čitateľom kvalitný výber kníh, z ktorých si vyberie každý. Nájdete u nás množstvo skvelých príbehov a aj YOUNG ADULT literatúru pre deti od 12 rokov, pretože nie je nič krajšie, ako prebudiť čitateľského ducha v malých knihomoľoch.

OHNIVÁ

Nina sa dostáva do sveta Veľkého ostrova, kde na Zámku z drahokamov vládnu kráľovskí súrodenci. Veľký Evian, Čistá Alya a Pokojný Leor. Voda, vzduch a zem. Spoznáva nové miesta, kam ju život neraz nedobrovoľne dovedie, a zažíva mnoho nebezpečných, vzrušujúcich či bizarných situácií. Po chvíli si však všimne, že v tomto svete chýba niečo veľmi dôležité… Ponorte sa do príbehu dobrodružstiev, humoru, drahokamov a fantázie. Na stránkach tejto knihy sa môže stať cestovateľom medzi svetmi každý zvedavý čitateľ.

ZLODEJ HUDBY

Je zvláštne, ako rýchlo a jednoducho sa dokáže ľudský život otočiť o stoosemdesiat stupňov. Stačí na to aj celkom obyčajný letný deň, keď rozpálené slnko ponára neveľké mestečko do teplého svetla. Vždy usmiata Magdaléna sa počas neho poneviera po blšom trhu, kde ponúkajú tovar od výmyslu sveta. A práve vtedy sa to stane – prvý raz zbadá majestátny starý gramofón. Zanedlho Magdaléna odhaľuje tajomstvá vryté do útrob tejto starožitnosti a zisťuje, že pod vrstvou vinylu na každej platni sa skrýva nový, záhadný svet.

SKARLET 

Skupina agentov zatkne nebezpečné červenovlasé dievča so zvláštnymi schopnosťami. Musia zistiť, čo je zač a či má niečo spoločné so sériovými výbuchmi v meste. Tím agentov pracuje usilovne – Oliver sa snaží získať si dôveru červenovlásky za akúkoľvek cenu, Dan v laboratóriu odhaľuje účinky pokusov, ktoré na nej vykonal jej otec, zatiaľ čo Ema so šéfom si od nej držia odstup. Toľko nezodpovedaných otázok a tajomstiev v tomto dynamickom young adult sci-fi príbehu…

 

Vydavateľstvo Ella&Max – ÚNIKOVKY

(veková kategória 10+)

K sérii štyroch úžasných ÚNIKOVEK pre všetkých milovníkov dobrodružstiev a adrenalínu, so slabosťou pre riešenie zamotaných rébusov a hlavolamov, pribudli ďalšie dve! Podaril sa vám už Únik zo strašidelného domu, Únik z minulosti, zachránili ste Vianoce s hrdinami knižiek Tri záhadné darčeky a Vianočná pasca?

Tak na vás čakajú ďalšie, s o nič menším dobrodružstvom, plných zamotaných pascí, z ktorých je potrebné uniknúť a dômyselných kódov, ktoré je potrebné vylúštiť!

Zapojte svoje mozgové závity a začítajte sa do pútavých príbehov. Budú vyžadovať vaše maximálne nasadenie! V každej z knižiek nájdete spojené stránky k rozstrihnutiu, ktoré vás pustia ďalej, iba vtedy, ak sa dokážete popasovať s mnohými výzvami a nástrahami.

V žiadnej inej knižke sa nemôžete stať hlavnou postavou – v ÚNIKOVKÁCH áno!

 

Podobné články