Idú vám rupnúť nervy? 5 vecí, ktoré vás stresujú a ani o tom neviete

Thumbnail
Kategórie:

Každý z nás má vlastnú stresovú toleranciu a unesie rozličné množstvo záťaže. Stres v malých dávkach je v istých situáciách prospešný, no v opačnom prípade môže spôsobiť celý rad zdravotných problémov…

Niektoré situácie, ľudia či okolnosti spôsobujú stres, ktorého vplyvy si možno ani neuvedomujete. Tu je zoznam 5 vecí, ktoré vás dostávajú pod tlak:

1. Budík
Digitálny budík s jasno modrými alebo výstražnými červenými číslicami, vydávajúci nevľúdny zvuk? Zahoďte ho! Našťastie, doba mobilová spôsobila, že väčšina ľudí si budík nastavuje na telefóne. Ak ste boli doteraz verní klasike, zbavte sa jej a na budenie si vyberajte príjemnú, nie príliš hlasnú melódiu. Inak máte o stres postarané doslova od prvej sekundy dňa. Rovnako dôležité je ísť spať včas, mať pravidelný režim a dopracovať sa do štádia, že budík nebudete vôbec potrebovať.

2. Kolegovia
Trávite s nimi množstvo času a možno vám „pijú krv“ viac ako šéf. Nejeden prieskum ukázal, že dobrých, bezkonfliktných kolegov si ľudia v práci cenia rovnako, ako vysoké finančné ohodnotenie! Nezhody v názoroch a roztržky s kolegami kvôli banalitám vám veľakrát zdvihnú tlak, čo nenápadne spôsobuje zvýšenie hladiny stresu.

3. Lekár
Známy je syndróm bieleho plášťa, i to, že po príchode do ambulancie pacientom často namerajú zvýšený krvný tlak. K lekárom síce chodíme preto, aby sme sa cítili lepšie, ale mnohokrát sa pred plánovaným termínom prehliadky obávame a cítime vystresovane. Ak je to u vás pravidlom, možno je najvyšší čas lekára skrátka vymeniť.

4. Neporiadok v spálni
Existuje súvislosť medzi neporiadkom a zlou náladou či úzkosťou. Ak ste zaneprázdnení, veci sa môžu v izbe hromadiť. Spálňa je však izba určená na odpočinok, a tak by mala aj vyzerať. Rozhádzané oblečenie, neporiadok na nočnom stolíku, pootvorená skriňa… To všetko vám spôsobuje stres. Niekedy stačí urobiť celkom jednoduchú vec – upratať.

5. Sociálne siete
Odborníčka na vzťahy a rodinu Rosemary Lichtmann upozorňuje, že vašimi emóciami môžu vzťahy na facebooku zamávať podobne, ako tie skutočné. Najmä, ak práve nemáte najlepšie životné obdobie. Podráždenosť, hnev a pocity menejcennosti pri sledovaní životov iných ľudí by mali byť jasným signálom na stlačenie tlačidla „odhlásiť“. Omnoho viac ako podrobné sledovanie informácií, fotografií a statusov vám pomôže obyčajná prechádzka.

Novinka, aká tu doteraz nebola
Na Slovensku máme nový liek na úzkosť, prvé voľno predajné anxiolytikum. Pred jeho užívaním nie je nutné sa poradiť s psychiatrom, keďže je v lekárni dostupný bez lekárskeho predpisu. Nejde o výživový doplnok, ale regulárny liek, uznaný Európskou liekovou agentúrou (EMA), s preukázanou klinickou účinnosťou pri úzkostných stavoch. Je možné ho užívať dlhodobo, nebola zaznamená tendencia k rozvoju závislosti. A to je nesmierne dôležité – nový voľno predajný liek na liečbu úzkostných stavov je bez rizika, že sa človek na ňom stane závislým.

Navyše neuspáva, neutlmuje. Ďalšou veľkou výhodou je, že sa svojím mechanizmom pôsobenia „nebije“ s inými liečivami, teda nehrozia tzv. interakcie (či už s liekmi na psychiku, alebo napr. na vysoký tlak). Vzhľadom na svoj bezpečnostný profil nie je viazaný na lekársky predpis. Pre mnohých ľudí je prijateľnejšie aj to, že ide o rastlinné liečivo s obsahom levanduľovej silice. Ak sa vám po 14-tich dňoch jeho kontinuálneho užívania vôbec neuľaví, zvážte návštevu odborníka.

Fotogaléria

Podobné články