Halloween či Dušičky?

Thumbnail
Kategórie:

Tradičné sviatky nebudú mať tento rok zvyčajnú podobu. Ako zachovať zvyky a aké nové si môžete doma vytvoriť?

Začiatok jesene sa u nás spája s obdobím „Dušičiek“, čiže Sviatkom všetkých svätých a Pamiatkou zosnulých. Na Slovensku je toto obdobie spájané nielen s návštevou cintorínov, kostolov, ale aj s návštevou u rodiny a spomínaním na tých, čo už nie sú medzi nami.
Pod názvom Halloween sa tieto sviatky oslavujú i v Anglicku a v USA, a v podobnom duchu i v mnohých krajinách Strednej a Južnej Ameriky. Aj keď sa zdá, že sú oslavované veľmi odlišne, pôvod slova „hallows“ (svätí), i prepojenie so svetom zosnulých, je rovnaké. Možno len spôsob je veselejší a bujarejší, než sme zvyknutí v Strednej Európe.

Nakuknime pod pokrievku týchto zvykov, a nezabudnime na tie naše.

Sviečky, fotky, spomienky
Sme zvyknutí navštevovať cintoríny, čo teraz nie je možné. Môžeme však naďalej spomínať na našich blízkych. Môžeme do okna postaviť zapálenú sviečku alebo veľa sviečok, pospomínať si na zábavné historky či popozerať si staré fotky. Lebo spomienka je to, čo sa ráta. Nie to, kto kúpi drahší veniec na cintorín.
Krásne sa táto myšlienka vinie aj kresleným príbehom Coco. S väčšími deťmi si túto rozprávku môžete pozrieť, a uvidíte, ako odlišne je vnímaná smrť blízkych v Mexiku. Je to film plný hudby a radosti, ale i smútku, film o rodine a aj o láske.

1_coco_pixar

Rozhýbte kosti!
V duchu strašidelných halloweenskych aktivít, si môžete skúsiť aj spolu doma niečo vytvoriť. Zabáva aj pohyb, a stačí k tomu zopár drobností z domácnosti.
Rolky toaletného papiera alebo obväzy zabalia telo do tvaru múmie, alebo si ju sami môžete vytvoriť na veľkom papieri. Obkreslite s deťmi obrysy tela a polepte papierom. Čo myslíte, ktorá múmia je lepšia – pohyblivá 3D alebo tá ležiaca?

Ak sa chcete ešte trochu hýbať, vytvorte si vlastnú prekážkovú dráhu! Špagát alebo zopár gymnastických obručí, zvonček, ktorý zazvoní, keď sa dotknete prekážky, a možno aj nejaký vlastnoručne vyrobený pavúčik pre strašidelný efekt. To budú vaše prekážky. Preliezajte, podliezajte, ničoho sa nedotknite! Kto bude rýchlejší?

4_Dont-Jiggle-the-Spider-Obstacle-Course-challenge-for-Halloween-fun

Príšerne príšerácky večer
Nemusíme si zrovna obliekať strašidelné kostýmy ako v Amerike, ale tak trošku strašidelne sa cítiť môžeme. Jesenné skoré večery sú na to ako stvorené!

Prečítajte si s deťmi nejakú dobrú knihu o strašidlách či bosorkách, napríklad knihy od obľúbeného autora Ottfrieda Preusslera – Malé strašidlo alebo Malú bosorku, ktorú si môžete potom pozrieť aj vo filmovej verzii. Nakuknite do bohato ilustrovaného Svetového atlasu strašidiel a duchov. Začítajte sa do príbehov Ježibaby Eulálie s veselými ilustráciami.
Starším deťom podstrčte napínavý príbeh Troch pátračov (napr. Tajomstvo strašidelného zámku) alebo Tigrieho tímu (čo tak Kliatbu múmie?). A pre seba si navečer tiež nachystajte daktorého klasika svetovej detektívnej literatúry (A.C.Doyle, Agatha Christie) alebo nejaký dobrý severský thriller.

Už vám behajú zimomriavky po chrbte? Zahrajte si ešte nejakú strašidelnú hru. Duchovská kooperatívna hra Ghost Tower precvičí vaše pamäťové schopnosti. A ak sa deti budú báť ísť spať, vytiahnite Príšerky zo skrine. Všetok strach bude preč, najmä ak sa vám podarí ich ukryť späť tam, kam patria.

Nechce sa vám ešte ísť ešte do postele? Upečte si pukance a pozrite si nejakú zábavnú rozprávku. Zo sveta duchov a strašidiel je ich neúrekom. Dobre pobavia Addamsovci alebo hociktorá časť Hotela Transylvánia. Podobnú tematiku i peknú myšlienku ponúknu aj Príšerákovci.

Veríme, že si vďaka nám užijete Dušičky, aj keď trocha netradične.

Fotografie zdroje:
www.pexels.com
www.pinterest.com
www.ihrysko.sk
Pixar

Podobné články