ZRUŠENÉ PODUJATIE Febiofest Bratislava – Zaostrené na dobrý film

Thumbnail
Kategórie:

Filmový festival Febiofest pozýva do kina aj najmenšie deti s rodičmi: na maškrtných medveďov aj chameleóna z Noemovej archy.

Aktualizácia podujatia: 

Vzhľadom k aktuálnej situácii týkajúcej sa zvyšujúceho sa počtu osôb infikovaných vírusom COVID-19 a predpokladom jeho ďalšieho šírenia na Slovensku a v Bratislavskom kraji, sme sa rozhodli MFF FEBIOFEST Bratislava 2020 v aktuálnom termíne 11. – 17. marec 2020 zrušiť, resp. presunúť na termín, ktorý upresníme v najbližších týždňoch a mesiacoch. Konáme tak aj v súlade s odporúčaním Magistrátu hlavného mesta Bratislava a Úradu verejného zdravotníctva.

„Plne si uvedomujeme našu zodpovednosť voči návštevníkom kín, v ktorých by festival prebiehal, rovnako ako aj voči zahraničným a domácim hosťom. Aj keď je momentálne na Slovensku potvrdený malý počet prípadov, podľa všetkých dostupných informácií oficiálnych úradov je zrejmé, že práve preventívne opatrenia sú v tomto období kľúčové a môžu zabrániť ďalšiemu šíreniu nebezpečného ochorenia. FEBIOFEST, na ktorý sme sa dlho pripravovali a tešili, práve z tohto dôvodu v týchto dňoch neuskutočníme. Toto rozhodnutia sa týka hlavnej časti v Bratislave ako aj v ďalších slovenských mestách. Tých, ktorí si zakúpili cinepassy a jednorázové vstupenky budeme informovať v najbližších dňoch.

Ďakujeme všetkým za pochopenie tohto rozhodnutia, ktoré sa nám neprijíma ľahko a tešíme sa na stretnutie čoskoro.“

Organizačný tím MFF FEBIOFEST

 

Aký je zmysel stretnutí tých najmenších a najmladších divákov s čarovnou fantáziou či už hraných a či animovaných filmových príbehov? A prečo je dôležité porozumieť ich poetike aj morálnemu posolstvu? Poodhaliť dôležité témy pre detského a mládežníckeho diváka prostredníctvom sveta filmu, pobaviť, ale aj vyzdvihnúť vzdelávací potenciál filmu. To všetko a viac už od roku 2014 prináša na Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest sekcia pre deti a mládež s názvom Filmový kabinet deťom.

Aktuálny ročník festivalu, ktorý sa koná od 11. do 17. marca v Bratislave v kinách Lumière a Mladosť, prinesie ešte bohatší program pre malých divákov. Ide o kolekciu ôsmich filmov, ktoré bežne v našich kinách nemožno nájsť. Sekcia je tento rok prvýkrát rozšírená aj o premietania pre rodiny s deťmi v popoludňajších hodinách a cez víkend. A tešiť sa môžu aj na tvorivé dielne v sprievodnom programe.

„Sekcia ponúkne pestrú zmes filmov pre deti a ich rodičov a pokúsi sa vytvoriť dôležitú platformu pre detské otázky. Predovšetkým však bude priestorom plným vzrušujúcich zážitkov a času stráveného s priateľmi a blízkymi v prítmí spojenom s premietaním magických obrázkov, ktoré ponúka len kino,“ hovorí zostavovateľka sekcie Martina Mlichová z Asociácie slovenských filmových klubov.

Kolekciu filmov doplnia slovenské a české snímky. Pre najmenších divákov je prichystaná aj klasická rozprávka Hodinárov učeň, ktorá bude o láske, chamtivosti a malichernosti, ale aj o ľudskej odvahe a šikovnosti. Nad kolískou novorodeného Urbana hovoria dvaja dobrí duchovia osudu o bohatstve a láske, zlá sudička o chudobe a nekonečných strastiach. Čia sudba bude silnejšia?

Krátky animovaný česko-slovenský film Cez palubu! prinesie príbeh Noemovej archy z trochu iného pohľadu. Tvorcovia tu pridávajú drobný bonus – zvierací pár, ktorý by Noe určite zachrániť nechcel. Tvorí ho spomalený chameleón a prekvapivo rýchly a vrtký kivi.

Cez palubu

Najmenších divákov tiež potešia animované Maškrtné medvedie príbehy. Jeden je veľký a druhý krpatý. Medveď a Medvedík sú stále hladní. Spolu podnikajú tie najbláznivejšie dobrodružstvá, aby si čo najjednoduchšie naplnili večne prázdne brušká. Uvidíte, ako sa títo zábavní chlpáči zoznámili, ako spolu varia alebo ochutnávajú hľuzovky, ako v lete slávia Vianoce, lebo tie skutočné každú zimu prespia, aj ako sa udobrujú po medvedej hádke.

Maškrtné medvedie príbehy

Pre školákov je pripravený dojímavý austrálsky príbeh Chlapec a pelikán o sile priateľstva a lásky. Kingley, úspešný podnikateľ na dôchodku a starý otec si spomína na dávno zabudnuté detstvo, ktoré strávil s otcom na odľahlom morskom pobreží. Rozpráva svojej vnučke príbeh o tom, ako zachránil a vychoval neobyčajného osiroteného pelikána Percivala. Ich pozoruhodné dobrodružstvá a jedinečné puto výrazne ovplyvnilo životy oboch.

DSC02197.ARW

Dôkazom, že aj dieťa vie zmeniť svojím pozitívnym postojom svet, je nemecký film Rocca mení svet. Statočná, zábavná, jedinečná – taká je jedenásťročná Rocca. Jej otec na ňu ako kozmonaut síce dozerá z výšin vesmíru, dole na Zemi však býva sama, len so svojou veveričkou. Po prvý raz v živote chodí do normálnej školy, kde výrazne vytŕča. A keďže spravodlivosť je u nej vždy na prvom mieste, neváha sa postaviť proti triednej šikane. Aj preto sa skamaráti s bezdomovcom Casparom a chce mu pomôcť.

Rocca

V nórskej roadmovie Los Bando sa štvorica priateľov vyberie za výhrou na majstrovstvá v rockovej hudbe. Bubeník Grim a gitarista Axel, najlepší kamaráti, majú kapelu Los Bando Immortale. Axelov hlas však nie je najlepší – je otrasný. Grim zatiaľ nenašiel odvahu povedať mu to. Pripravia konkurz, na ktorom sa zúčastní iba Thilda, deväťročná violončelistka. Z miestneho talentovaného jazdca rely Martina zas urobia šoféra, ale netušia, že nemá vodičský preukaz. Partia sympatických čudákov sa vydáva na bláznivú cestu Nórskom a za nimi uháňajú rodičia a policajti.

Los Bando

Emotívny slovenský dokument Kroky na hrane, zaznamenáva šiestich ultrabežcov, ktorí sa vydali na 170-kilometrovú púť z Osvienčimu do Žiliny. V apríli 1944 utiekli dvaja Slováci Rudolf Vrba a Alfred Wetzler z pekla koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku. Niesli so sebou dôležité informácie o priemyselnom vyvražďovaní Židov v tábore, aby ich odovzdali svetu. O 73 rokov neskôr si tento skutočný príbeh pripomína šesť ultrabežcov, ktorým beh po autentickej trase úteku zmenil život.

Kroky na hrane

K sekcii sú každoročne organizované aj školské projekcie pre žiakov základných škôl aj študentov stredných škôl. Filmový kabinet pre starších žiakov a študentov fokusuje vždy aktuálne celospoločenské témy, učí študentov konfrontovať sa s nimi a zaujať vlastné stanovisko. Kroky na hrane prinášajú dôležitú tému boja proti extrémizmu, neznášanlivosti a xenofóbii. „Hľadanie vzorov pre mladých ľudí býva často zásadnou témou, obzvlášť vo svete, v ktorom čoraz viac absentuje vzťah rodičov a detí. Filmový kabinet tak pomáha prostredníctvom kinematografie spraviť prvý krok na stranu dobra,“ vysvetľuje Martina Mlichová. Koncepcia školských projekcií poputuje aj do zapojených regiónov na území celého Slovenska.

Filmoví fanúšikovia si už teraz môžu zakúpiť festivalový Cinepass, buď osobne v Kine Lumière alebo cez online rezervačný systém MyCinepass. Ten umožní držiteľom online rezervácie na filmy, bez čakania v radoch pri pokladni kín. Cinepass na neobmedzený vstup na bratislavský Febiofest je momentálne v predpredaji za 20 EUR, pre študentov za 18 EUR, víkendový Cinepass stojí 15 eur. Ceny sa počas festivalu zvýšia. Za jednorazový lístok zaplatí návštevník 5 EUR.

 

Program, cinepass a rezervácia vstupeniek na:
cinepass.sk/febiofest

Aktuálne informácie

www.febiofest.sk
www.facebook.com/Febiofest.sk/
www.instagram.com/febiofest_sk/

Podobné články