Dovolenka na Slovensku: Preži leto inak v regióne Trnava

Thumbnail
Kategórie:

Tento rok máte jedinečnú príležitosť spoznať krásy Slovenska a zároveň pomôcť druhým.

Viete, kde nájdete kúsok Toskánska, impozantného Ríma či moderného Berlína? Stačí sa vybrať so svojou rodinou do Regiónu Trnava a ani nebudete vedieť ako, precestujete časť Európy.

Na Slovensku nie je žiadny región, ktorého by sa nedotkla koronakríza. Výnimku netvorí ani región Trnavy. Podľa aprílového prieskumu Asociácie organizácií cestovného ruchu Slovenska (AOCR) je situácia vážna. Slováci si totiž pod letnou dovolenkou predstavujú najmä dovolenku pri mori. Slovenské hotely a zariadenia, ktoré toto obdobie prežili a hľadali možnosti, ako pokračovať ďalej, prijímajú prísne opatrenia, čo ich stojí nemalé finančné prostriedky. Preto je čas motivovať Slovákov k tomu, aby podporili domáci cestovný ruch a pomohli ekonomike.

Pomoc v podobe dovolenky

Rovnakú situáciu riešia aj v Trnave. Napríklad hotel Holiday Inn Trnava mal pokles tržieb 80 percent, hotel Spectrum ho mal v rozmedzí 68 – 72 percent. Napriek prepúšťaniu to nevzdávajú. „Rezervácie stále pribúdajú veľmi pomaly. Aktuálne obsadzujeme 2-3 izby denne. Klientom sa snažíme ponúkať rôzne pobytové balíčky, vrátane aquaparku či lanového parku. Pomohlo by nám, keby sa súčasná vysoká daň z ubytovania znížila na podporu turizmu,“ hovorí Peter Cák, riaditeľ hotela Spectrum.

Počas pandémie bola zatvorená aj Mestská veža v Trnave a Turistické informačné centrum Trnava. Vlani ich počas marca a mája navštívilo približne 10-tisíc ľudí, v tomto roku nikto. Výpadok z príjmov mali 100%, ročne to urobí 20%.

„Návštevníci si po takmer troch mesiacoch môžu vychutnať krásne výhľady z Mestskej veže na Trnavu. Zároveň boli opäť spustené prehliadky so sprievodcom na rôzne historické či industriálne témy a špeciálne výstupy s hodinárom. Od začiatku júla sa môžu návštevníci tešiť aj na pravidelné letné prehliadky mesta, ktoré sú úplne zadarmo a pre každého. Nebudú chýbať ani vynovené cykloprehliadky. Sme radi, že postupne všetko ožíva, Divadlo Jána Palárika, Galéria Jána Koniarka, Malý Berlín, všetky terasy a reštaurácie, hotely a mnohé ďalšie. Veríme, že si v Malom Ríme a jeho regióne návštevníci naplno vychutnajú chvíle. Nielenže niečo nové zažijú, spoznajú, oddýchnu si a strávia čas s rodinou či priateľmi, ale zároveň aj pomôžu všetkým tým, ktorých sa dotkla nepriaznivá situácia,“ dodáva Alexander Prostinák, zastupujúci výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Letné novinky

V Trnave sa toto leto môžete tešiť na viacero noviniek. Jednou z nich je aj Kráľovský rytiersky turnaj za hradbami mesta Trnava, ktorý pripravuje Agentúra Hector v spolupráci so Západoslovenským múzeom v Trnave. Pozrieť si ho môžete každý víkend a jeho témou je udelenie kráľovských výsad mestu Trnava. Treba si však vopred zarezervovať miesta. Zároveň 4. júla o 21:00 hod. pripravujú výnimočnú ohňovú šou s ohnivými tanečníkmi a ohnivými tvormi.

Začiatkom júla mesto Trnava spustí jedinečnú GPS hru „Mocný opasok“. Je napísaná hravým jazykom, sprevádzaná humorom a farebnými ilustráciami, vďaka ktorým sa dozviete rôzne zaujímavosti o trnavských hradbách. Zároveň si nemusíte nič inštalovať do svojho telefónu. Mocný opasok sa spúšťa online cez stránku hradby.trnava.sk a jedinými podmienkami sú nabitý smartfón a pohodlné topánky, aby ste našli kľúč, skôr ako pricvála do Trnavy jeden z najväčších pánov Uhorska – kráľ Ľudovít z Anjou.

Svetové vína a medoviny

V Trnave sa oplatí zostať na dlhšie. Leží totiž v regióne svetových vín a svojou scenériou mnohé vinárstva pripomínajú talianske Toskánsko. Za tými najlepšími vínami sa vyberte do vinárstva Mrva&Stanko či do Šenkvíc do Karpatskej Perly.

„Neopísateľnú atmosféru má Terra Parna v Suchej nad Parnou, kde sa aj v tomto roku budú konať obľúbené Grilovačky vo vinici a Parna Párty. Ak sa chcete ocitnúť v rozprávke, tak určite navštívte Vína z Mlyna v Doľanoch, ktoré sídli v historickom mlyne. Pri návšteve Smolenického zámku, jaskyne Driny a hradiska Molpír si choďte oddýchnuť do medovinárstva Včelco. Okrem ochutnávky včeloviny a letného medového piva je zážitkom prechádzka po včelárskej záhrade, kde sa zoznámite s množstvom kvetov a rastlín súvisiacich s včelárstvom a tiež nahliadnete do práce včelára,“ hovorí Alexander Prostinák.

Milovníci histórie by tiež nemali vynechať návštevu Dolnej Krupej, v ktorej kaštieli koncertoval Ludwig van Beethoven. Zároveň tu majú novú turistickú atrakciu Rozárium M. H. Chotekovej so vzácnymi druhmi ruží. Ide o najväčšie súkromné rozárium na Slovensku, ktoré je súčasťou Medolandie Apimed. Uvidíte, že v Trnave a jej regióne sa v lete nestratíte a budete mať čo spoznávať. Dokonalé zázemie na objavovanie nájdete v týchto ubytovacích zariadeniach: Holiday Inn****, Penzión Patriot*** či Hotel Spectrum***. Priblížia vám atmosféru domova vo svojich komfortných izbách, ponúknu chutnú kuchyňu vo svojich reštauráciách a poslúžia aj ako ideálne miesto na odpočinok a rodinné stretnutia.

V prípade akýchkoľvek potrebných informácií je tu pre vás Turistické informačné centrum – Región Trnava, ktoré je otvorené ako aj Mestská veža pre všetkých návštevníkov 7 dní v týždni od 10.00 do 18.00 hod. Všetky dôležité a užitočné informácie, tipy a zaujímavosti nájdete aj na www.regiontrnava.sk .

Podobné články