Dôvody, prečo pre novorodenca kúpiť zavinovačku

Thumbnail
Kategórie:

Do výbavy pre novorodenca je nutné kúpiť veľa rôznych pomôcok a tiež oblečenie. Medzi základné a veľmi dôležité pomôcky patrí detská zavinovačka. Zavinovačku využijete pri spaní novorodenca v postieľke, pri spinkaní počas prechádzok, keď je bábätko uložené v kočíku a tiež v prípade, že bábätko rado spí s vami v posteli. Okrem toho sa dieťatko v zavinovačke jednoduchšie a hlavne bezpečne prenáša. Ešte zavinovačku nemáte? Nasledujúce dôvody vás presvedčia, že jednu musíte kúpiť aj vy pre svoje bábätko.

Čo je to zavinovačka

Zavinovačka je akýmsi typom deky. Ide o pomôcku, ktorá sa využíva na ovinutie okolo dieťatka. Týmto spôsobom je bábätku poskytnutý teplotný komfort. Podľa odborníkov je zavinovanie detí veľmi dôležité pre ich psychické pohodlie. Zavinovačky bývajú vyrábané hlavne z bavlny. Bavlna je príjemná na dotyk, hreje a dobre odvádza vlhkosť. V zavinovačke z bavlny sa bábätko neprehreje a nebude mu ani zima. Zavinovačka môže byť po odrastení bábätka využívaná ako klasická deka alebo podložka. Samozrejme, že samotná zavinovačka ako výbava pre bábätko nestačí. Potrebovať budete i iné veci, ktoré nakúpite v detských obchodoch. Ide napríklad o bambusové plienky, deky a vankúšiky do postieľky, príslušenstvo na kŕmenie (cumlíky, dojčenské fľašky, vankúš na dojčenie) a hygienické potreby potrebné pri prebaľovaní bábätka.

Aké vlastnosti má mať zavinovačka

Nie je zavinovačka ako zavinovačka a pri jej výbere si musíte dávať pozor na veľa vlastností. Ako prvé vám odporúčame kúpiť už spomínané bavlnené zavinovačky, ktoré patria medzi najkvalitnejšie. Pre jednoduchšiu údržbu je vhodné, aby bol povrch zavinovačky zo syntetického materiálu, napríklad z polyesteru. Tento materiál sa dobre čistí a je nekrčivý. Spolu s bavlnou poskytne dieťatku primeraný teplotný komfort. Pri kúpe zavinovačky je dobré si overiť certifikáty. Iba certifikované materiály dokážu dieťatku poskytnúť ozajstné bezpečie a pohodlie.

Medzi klasické patria zavinovačky, ktoré sa zapínajú pomocou stužiek. Ich štvorcový tvar je ideálny pre rýchle zavinutie bábätka. Niektoré mamičky dávajú prednosť zavinovačkám vyrobeným z peria. Tieto zavinovačky sú však drahšie a horšie sa s nimi manipuluje. Zavinovačky môžu mať rôznu veľkosť, ale v priemere ide o rozmery okolo 80 x 80 cm. Keď bábätko odrastie a nedokáže spinkať pod paplónom, môžete prikrývku nahradiť špeciálnym modelom zavinovačky. Ide o spacie vaky, ktoré sú príjemné teplučké. Niektoré z nich sa podobajú na väčšie dupačky, takže pokryjú celé telíčko dieťatka.

Dôvody, prečo novorodenca ukladať do zavinovačky

Bezpečnosť

Dieťa ovinuté v zavinovačke sa lepšie prenáša z prebaľovacieho pultu do postieľky alebo z postieľky do kočíka. Pevne ovinuté sa vám iste nevyšmykne z rúk, pretože je v zavinovačke obmedzený pohyb ručičiek a nôh. Zavinovačka je bezpečná aj pre novorodenca samotného, ktorý si môže počas hýbania rúk ublížiť v podobe škrabancov na tvári. Obmedzené je nebezpečné a nekontrolovateľné trhanie končatín nazývané tiež Morov reflex.

Kvalitný spánok

Pre bábätko je zavinutie veľmi pohodlné. Dáva mu pocit, že sa ho niekto dotýka. Tento pocit ho upokojí a dieťatko bude lepšie spinkať. Každá novopečená mamička vie, že spánok je veľmi dôležitý pre bábätko i pre ňu. Dá sa povedať, že zavinovačka je ochranou a anjelom strážnym pre pokojný spánok a oddych bábätiek. Dobre vyspané dieťatko má dobrú náladu a oddych je tiež kľúčový pre jeho správny vývoj.

Regulácia teploty

Mnoho novorodencov má problémy s reguláciou teploty tela. Zavinovačky pomáhajú udržiavať konštantnú teplotu tela dieťaťa, čím minimalizujú riziko prechladnutia a udržiavajú teplo v dôležitých prvých týždňoch po narodení. Nielen zima je pre novorodenca nepriateľom. Nebezpečné je i prehriatie. Bavlnené zavinovačky dokážu teplotu detského telíčka udržiavať v optimálnom stave.

Jednoduchá údržba

Zavinovačky sa zachovávajú v hygienickom stave jednoduchšie ako obyčajné deky. Bavlnené zavinovačky jednoducho operiete v práčke na vyššej teplote a môžete si byť isté, že dieťa oddychuje v hygienicky neškodnom prostredí. Niektoré zavinovačky sú obohatené o materiály, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu je bábätko chránené pred rôznymi ochoreniami.

Príjemné prvé mesiace

Zavinovačky sú nenahraditeľným nástrojom, ktorý pomáha novorodencom prežiť prvých pár mesiacov s pocitom bezpečia a pohody. Ich výhody pre zdravý vývoj a pohodu novorodencov sú neoceniteľné. Zavinovačky sú základom pre vytvorenie zdravého a bezpečného prostredia pre rast nového člena rodiny. Optimalizujú pohodlie a pomáhajú novým rodičom zvládnuť starostlivosť o svoje bábätko so štýlom a ľahkosťou.

Zdroj: jukki.sk

Fotogaléria

Podobné články