Dobrodružstvá dvoch neposedných dievčat

Thumbnail
Kategórie:

Sú jedna ako druhá…a rozhodnú sa zachrániť rodinu.

Podobajú sa ako vajce vajcu…dokonca ešte viac.
Lujza a Lotka. Dve dievčatá, na ktorých príbehu sme mnohí vyrastali a ktoré majú čo povedať aj dnešným deťom.

Lujza a Lotka je veselý a nevšedný príbeh dvoch deväťročných dievčat, ktorý skrýva v sebe oveľa viac ľudskosti, ako mnohé súčasné knižky pre deti.

Jedného dňa sa v letnom tábore zoznámia dve dievčatá: Lujza a Lotkou. Jedna sa na druhú ponáša viac, ako vlastný obraz v zrkadle. Krátke pátranie rozlúskne tento oriešok: dievčatá sú dvojičky. Ich mama s otcom sa dávno rozviedli a každý si vzal do opatery jednu z nich. Dievčence vyhútajú plán, že po prázdninách sa vymenia. Rátajú s tým, že ich ani vlastní rodičia nerozoznajú. Alebo azda áno? Podarí sa im obnoviť pretrhnuté rodinné putá? Dokážu deti napraviť chyby svojich rodičov?

Autorom nádherného príbehu je Erich Kästner, ktorý sa rád púšťal do háklivých tém, ako bol napríklad rozvod – ak by ste sa ako rodičia obávali, že takúto tému podsuniete svojím deťom, nebojte sa. Kästner dokáže písať takým štýlom, že si neraz získal aj odporcov.
Rozvod v knižke Lujza a Lotka určite nebagatelizuje, postavy rodičov neidealizuje, čo je výborné. Veľmi živo nám dáva nahliadnuť do situácií, ktoré vyplývajú z rozvodu a aké môžu mať následky pre deti.

Podobné články