Do kín prichádza Zakliata jaskyňa, na MDD za zvýhodnené vstupné

Thumbnail
Kategórie:

Prinášame vám 8 dôvodov, prečo si musíte ísť túto novú slovensku rozprávku pozrieť do kina.

Už. 2. júna príde do kín nová rozprávka rešpektovanej slovenskej režisérky Mariany Čengel Solčanskej, Zakliata jaskyňa. Režisérka je zároveň autorkou scenára a tiež rovnomennej knihy, ktorá sa v týchto dňoch dostáva na pulty kníhkupectiev.

Príbeh rozprávky Zakliata jaskyňa nás zavedie do minulých dôb, kedy sa soliar Buchvald (Marko Igonda) a jeho dcéry (Petra Dubayová a Martina Zábranská) živili najmä vďaka jaskyni, ktorá v sebe skrývala soľ. Práve vďaka nej kráľovstvo napredovalo a ľudia držali pokope. Okrem soli sa v jaskyni skrývajú aj rubíny, ktoré sú však jaskyňou strážené a kto ich ukradne, ten sa premení na vlka. Ten bude jaskyňu strážiť, až kým sa rubín do jaskyne nevráti. To ale nie je také jednoduché, pretože v okamihu krádeže vzácneho kameňa sa vstup do jaskyne záhadne stratil.

 

Prečítajte si 8 dôvodov, prečo si Zakliatu jaskyňu musíte ísť do kina pozrieť:

  • Zakliata jaskyňa je novinkou uznávanej slovenskej režisérky Mariany Čengel Solčanskej. V minulosti režírovala Lásku na vlásku, Legendu o lietajúcom Cypriánovi, ale aj politické thrillery Únos či Sviňa, ktoré boli hýbateľom viacerých spoločenských zmien. Režisérka má dar meniť svoj svet k lepšiemu a cez Zakliatu jaskyňu sa to pokúsi naučiť aj vaše deti.
  • Zakliata jaskyňa deti (ale aj dospelých) učí, čo je skutočne dôležité. Že nie je dôležité mať veľké bohastvo v matérii, ale mať veľké bohatstvo v rodine a vo svojom vnútri. Že naozaj nemusíte mať všetko, pretože to jednoducho nepotrebujete. Potrebujete sa iba obklopiť tými správnymi.
  • Zakliata jaskyňa je pre deti (ale aj dospelých) ponaučením v tom, že čokoľvek sa deje, netreba ostať nečinne sedieť na zadku, ale konať. V rozprávke sú príkladom obe sestry – Ada (Martina Zábranská) aj Lena (Petra Dubayová), ale aj princovia Cyril (Dominick Benedikt) a Zach (Ondřej Kraus), ktorí sú možno priskoro postavení pred veľké povinnosti. Na úvod síce zaváhajú, ale iba na chvíľu.

 

Pozrite si trailer TU

 

  • Silná prítomnosť ženského princípu. Z našich klasických rozprávok sme akosi zvyknutí, že to hlavné vždy riešia muži a dievčatá iba čakajú, kedy ich nejaký muž zachráni. Zakliata jaskyňa tento fenomén rozvracia a prináša ženy, ktoré majú odhodlanie a schopnosť meniť dianie. Producent Ľubomír Slivka pri predstavovaní rozprávky povedal: “Máme dievčatá, ktoré sú emancipované, ktoré nečakajú, kedy princ zoskočí z koňa a požiada ich o ruku, neklipkajú očami, ale riešia problémy, ktoré život prináša.”
  • Zakliata jaskyňa je prvou slovenskou fantasy rozprávkou. Využíva triky, aké sú typické pre zahraničné fantasy príbehy. Snahou bolo čo najviac sa priblížiť súčasnému detskému divákovi, ktorý je determinovaný vplyvom technologicky vyspelých počítačových hier, ale aj zahraničných filmových produkcií.
  • Zakliata jaskyňa ukazuje krásu Slovenska a susedných krajín. Nakrúcanie prebiehalo v skanzene Vychylovka, v Súľovských skalách, Slovenských opálových baniach, v jaskyniach Domica, Driny i Demänovskej jaskyni, v nádhernom hrade Pernštejn a českom lome Malá Amerika. Maďarsko zas poskytlo na nakrúcanie filmové ateliéry MA FILM, v ktorých nakrúcajú aj americké produkcie.
  • Hrajú v nej skvelí herci! Zlú kráľovskú macochu si zahrala Tatiana Pauhofová, kráľa na prahu smrti stvárnil Predrag Bjelac, ktorý si zahral aj v Harrym Potterovi. Kráľovej oddaného služobníka, ktorý je stelesnením hra, bravúrne stvárnil Karel Dobrý. Soliara, otca dvoch dcér, si zahral jeden z najlepších slovenských hercov, Marko Igonda.
  • Krásny darček na MDD. Do kinodistribúcie rozprávka prichádza 2. júna, ale slávnostné premiéry sa uskutočnia už 1. júna, na Deň detí, a to v sieti kín Cinemax na celom Slovensku za zvýhodnené vstupné a malý darček pre deti navyše. Lístky sú k dispozícii tu.

Podobné články