Dieťa a alergény: chce to nové pravidlá pre domácnosť aj členov rodiny

Thumbnail
Kategórie:

Ťažkosti, ktoré so sebou prinášajú obdobia kvitnúcich rastlín, dávajú alergikom skutočne zabrať. Inak to nie je ani pri precitlivenosti na prach, roztoče či plese, kedy je nutné dodržiavať určité zdravotné opatrenia počas celého roka. Alergik totiž netrpí len vonku, ale aj vo svojej domácnosti.

S pomocou MUDr. Danuši Sivekovej sme zhrnuli slušnú nádielku informácií, ktoré pomôžu tieto problémy dostať pod kontrolu. Vieme aké to je mať doma alergika, sme v tom s vami!

 

Čo sa šíri vzduchom a robí zlobu?

Najčastejšie alergické prejavy spúšťajú pele rastlín, prach obývaný roztočmi, a samozrejme, plesne. Pritom prejavy týchto alergií sú často veľmi podobné a v akútnych stavoch veľmi nepríjemné, podobné silnej a neustupujúcej nádche. Prejavuje sa zápalom očí, vodnatým výtokom z nosa alebo opuchom sliznice a sťaženým dýchaním nosom, slzením, pálením alebo svrbením očí, často spojeným aj s opuchom viečok, záchvatovým kýchaním, kašľom a svrbením mäkkého podnebia. Kožné lézie sa môžu objaviť pri alergii na prach, najmä u malých detí

 

Prečo práve peľ

Polinóza alebo senná nádcha – aj to sú názvy pre sezónnu peľovú alergiu. Ide o alergiu na pele rastlín, a zákerná vie byť v tom, že na to aby sa dostavili prejavy alergickej reakcie stačí prítomnosť iba 10-20 peľových zŕn v 1m3 vzduchu. Nepríjemnosti začínajú pre mnohých už v marci a apríli, kedy sa na alergii podieľajú hlavne pele kvitnúcich stromov, najčastejšie brezy, liesky a topole, ktorých máme v našich krajoch skutočne požehnane. V júli až v septembri sú najsilnejšími alergénmi trávy, predovšetkým palina, lipnica, čoraz viac rozmáhajúca sa ambrózia, ale aj pšenica a jačmeň.

Čo na seba nabaľuje prach

Bežný prach nachádzajúci sa v domácnostiach je zmesou najrôznejších častíc. Väčší prach, v ktorom sa zachytáva napríklad aj dráždivá jemná srsť domácich maznáčikov, vieme ľahko spozorovať a poupratovať. No potom je tu ešte veľmi jemný prach, ktorý nás obklopuje aj napriek tomu, že sme práve vyglancovali celý byt a práve ten je ideálnym domovom pre mikroskopické pavúkovce a ich výkaly. Treba povedať, že roztoče sú našimi neviditeľnými spoločníkmi, žijú všade tam, kde sa zdržiavame i my, pretože sa živia mikroskopickými čiastočkami našej kože, ktoré sa nám prirodzene odlupujú a usádzajú ako v posteliach, tak na gaučoch, v kobercoch, na oblečení, skrátka všade. Problém však môže nastať pri teplotách okolo 25 stupňov, respektíve pri podnebí aké je typické pre našu oblasť. Sú to perfektné podmienky na to, aby sa extrémne rýchlo množili a znásobovali svoj odpad, čiže výkaly. Expozícia tohto alergénu je potom intenzívnejšia a nebezpečnejšia. Jeden gram prachu môže obsahovať až 10 000 roztočov!

 

Viditeľné aj neviditeľné plesne

Aj tu je potrebné zdôrazniť, že plesne a ich spóry nás obklopujú odjakživa. Nájsť ich môžeme takmer všade. Obyčajne na ne pozeráme ako na estetický nedostatok, ale je potrebné poznať aj ich zdravotné riziká. Rozmnožujú sa pomocou maličkých spór a boj s nimi je preto náročný, že v závislosti od veľkosti a tvaru sa dokážu v ovzduší vznášať niekoľko hodín, aj niekoľko dní. V malých množstvách sú obvykle neškodné, pri dlhodobom pôsobení – ich vdychovaní však môžu aj ony vyvolávať nepríjemné alergické reakcie.

Ako príznaky alergie zmierniť a dostať ich pod kontrolu?

V PRVOM RADE ZMEŇTE STAROSLIVOSŤ O DOMÁCNOSŤ A ZAPOJTE DO PROCESU CELÚ RODINU

 

Ak je v domácnosti čo i len jeden alergik, je potrebné, aby sa určitým pravidlám prispôsobili všetci.

  • Dôkladne vetrajte. V dobe najvyšších koncentrácií peľu vo vzduchu v exteriéri, alebo pri alergii na prach a plesne, môže byť dobrým pomocníkom aj domáca čistička vzduchu. Investujte do kvality a filtre meňte podľa odporúčaní výrobcu.
  • Upratujte efektívne. Vlhká utierka na utieranie prachu, ktorá sa dá dôkladne vypláchať a opakovane znovu využiť je na nezaplatenie. Pomôžu aj jednorazové prachovky z recyklovateľného antistatického jemného mikrovlákna, ktoré priťahujú aj najjemnejšie usadeniny a po použití sa vyhodia. Vysávače s hepa filtrom sú pri alergikoch povinnou výbavou. Bezvreckové modely s menším objemom odpadovej nádoby boli navrhnuté tak, aby užívateľa naučili po každom vysávaní odpad vysypať do vonkajšieho smetného koša, opláchnuť nádobku čistou vodou, čím sa udrží aj samotný upratovací nástroj v maximálnej hygiene.
  • Pravidelne vymieňajte a perte návleky na periny, domáce šatstvo, používajte ochranné plachty na matrac.
  • Nezabúdajte na každodennú osobnú hygienu. V dobe najvyšších koncentrácií peľu vo vzduchu umyte vlasy hneď po príchode domov.
  • Vyvarujte sa prekúreným obydliam aj nadmernej vlhkosti! Vlhkosť vzduchu by mala byť tesne pod 50 %, inak sa doma darí práve roztočom a plesniam. Užitočným pomocníkom je vlhkomer alebo digitálny teplomer vzduchu. Vlhkosť vzduchu dokážu zmerať aj domáce meteostanice, alebo termostaty prepojené s kúrením.
  • Po príchode z vonku, v dobe najvyšších koncentrácií peľu vo vzduchu, alebo po pobyte v prírode, kde sa vyskytujú práve problematické alergény, je potrebné oblečenie hneď prezliecť. Moderné práčky so špeciálnym antialergickým programom dokážu bielizeň nielen vyprať, ale vďaka pare, prípadne predĺženému cyklu prania a špeciálnym bubnom aj vydezinfikovať, zbaviť prebytočného prachu. Vešať vypratú bielizeň na balkón či do záhrady, kde bude opäť vystavená napospas peľu, prachu a iným nečistotám, nie je dobrý nápad, investícia do sušičky pre alergikov je lepším riešením.

AK SA Z VÁŽNÝCH DÔVODOV VYHÝBATE KLASICKEJ LIEČBE, SKÚSTE ALTERNATÍVU

Popularita integratívnej medicíny v tejto oblasti rastie aj na Slovensku. Patrí sem napríklad akupunktúra, homeopatia či populárna akupresúra. Odporúčaná je práve tiež alergikom z rizikových skupín: deti, senzitívnejší dospelí, či tehotné a dojčiace ženy, pozreli sme sa preto na základné informácie, ako jednotlivé smery pristupujú k alergiám a v čom spočíva ich liečba.

Homeopatia: Lekára homeopata bude dopodrobna zaujímať váš stav, ako sa cítite, kedy sa ťažkosti prejavujú najintenzívnejšie a mnohé ďalšie zdanlivo nesúvisiace informácie, napríklad časové súvislosti, niektoré udalosti, či podávanie niektorých liečiv pred vznikom alergie. Pri liečbe homeopatiou totiž nezáleží na tom, či ide o alergiu na peľ, trávy, prach alebo srsť zvierat, klinický predpis lieku sa vyhodnocuje najmä na základe príznakov, akými sa alergia u konkrétneho človeka prejavuje. Nemalý počet tohto druhu alergií sa prejaví naj v podobe záchvatov astmy. A keďže sú príznaky častokrát rovnaké, stáva sa, že aj liek pre všetky tri typy alergií bude rovnaký. Homeopatické lieky obsahujú len prírodné látky rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu. Sú šetrné, rôznych riedení, bez vedľajších účinkov, napriek tomu sa treba vždy ohľadom ich výberu a dávkovania poradiť s lekárom homeopatom, alebo s farmaceutom priamo vo vašej lekárni.

Akupresúra: Spočíva v cielenom pôsobení tlakom na konkrétne, citlivé body na povrchu tela. Z praktických dôvodov využíva aktívne (na tlak citlivé) body na ušnici aj pri nadmernej reakcii na alergény. Tiež je to dôvod, prečo sa neodporúča nosiť priveľa ozdôb na ušiach a dávať si pozor na neodborne vykonané prepichnutia, najmä smerom k hornej časti ucha. Častou pomocou býva nalepenie akupresúrneho semienka alebo kovovej guľôčky, ktoré sa lepia preto, aby mali pevnú lokalizáciu na presne určenom mieste na ušnici a súčasne vznikal stály, aj keď len mierny tlak na aktívny bod, ktorý dokáže zmierniť prejavy alergie. Ďalšou stimuláciou, teda opakovaným stláčaním týchto miest, možno účinok posilniť.

Akupunktúra: Je liečebná metóda a terapeutická technika, neoddeliteľná súčasť tradičnej čínskej medicíny (TČM). (Skôr vhodná pre starších.) Na stavy alergie sa pozerá ako na problémy, ktoré odzrkadľujú stav nášho imunitného systému a jednotlivých orgánov, ktoré nám imunitu vytvárajú. Konkrétne neprimeranú reakciu na čiastočky ako peľ, prach alebo plesne TČM vyhodnocuje ako dôsledok poruchy funkčného toku energie obličiek, sleziny a pľúc. Miesta, kam sa tenké ihličky zapichujú, nie sú náhodné, ale sú určené predchádzajúcou diagnostikou, pri ktorej liečiteľ vyberie konkrétne akupunktúrne body, ktoré je nutné napichnúť na odstránenie problému.

Článok vznikol v spolupráci MUDr. Danušou Sivekovou, vyhľadávanou lekárkou, odborníčkou na homeopatiu a akupunktúru.

Podobné články