Detská séria o Kláre pokračuje. Tentoraz leto do Afriky

Thumbnail
Kategórie:

Poznáte sériu o malej Kláre, šesťročnom dievčatku, ktoré prekonáva problémy a zažíva rôzne dobrodružstvá?

Poznáte sériu o malej Kláre, šesťročnom dievčatku, ktoré prekonáva problémy a zažíva rôzne dobrodružstvá? Je dobré, že nežije v tak celkom tradičnej rodine, nie všetko je ideálne a ružové. Rozvod, nevlastný rodič…aj s tým musí Klára zápasiť. A autorka Petra Nagyová Džerengová sa toho ujala znamenite, čo dokazuje aj v najnovšom, už štvrtom príbehu Klára v Afrike.

Na Kláru čaká jedno veľké dobrodružstvo.
Spolu s mamou a Tity, ktorá žije u nich na Slovensku už rok, cestujú do Afriky. Po prvý raz v živote letí lietadlom! Konečne uvidí všetky deti, o ktoré sa jej mamička starala. A bude jej môcť dokonca pomáhať v ordinácii!
Klára má aj jedno veľké želanie: uvidieť živého leva…

Voľakedy, keď mama ešte pracovala ako lekárka v Afrike, sa zvykla s dedkom hrávať na africké levy. Mamička jej vtedy dosť chýbala, no vďaka tej hre sa jej zdala oveľa bližšie. Dedko sa s radosťou zmenil na leva, ktorý ju naháňal po džungli – teda, zarastenom malinčí –, a ona ho raz, keď ju uhryzol do nohy, zastrelila. Iba akože, veď nemala ozajstnú pušku, len dlhý konár, čo nabila malým kamienkom. Dedko sa však zvalil na zem a zostal nehybne ležať. V zápale hry na chvíľu uverila, že mu naozaj ublížila…

Hneď po prílete sa ale zjaví ktosi nečakaný a prázdniny sa začnú trochu inak, ako si predstavovala. Kto je ten tajomný neznámy a prečo s ním zrazu Tity trávi tak veľa času?

Vypočujte si úryvok.
Číta Zuzana Jurigová-Kapráliková.

Klára v Afrike – tak ako celá séria – je nesmierne príjemné čítanie, ktoré zaujme menšie deti od 4-5 rokov, ale aj tie staršie…a napokon aj dospelákov 🙂 Petra totiž umne a citlivo zobrazuje aj ťažšie témy a problémy ako bol rozvod rodičov, nevlastná mama a nevlastný súrodenec, ale tiež hádky s kamarátmi, či prvé lásky.

Príbehy sú dobrodružné, ale tiež zábavné a úžasne to všetko dopĺňajú ilustrácie Katky Gasko Kardelisovej.

 

Petra Nagyová Džerengová

Rodená Košičanka žije od svojich osemnástich v Bratislave, kde vyštudovala Ekonomickú univerzitu, obchodnú fakultu. Hoci prvú poviedku jej v školskom časopise uverejnili v trinástich, prvú knihu privítala na svete až v deň svojich 33. narodenín.

V sérii o Kláre vyšli už knihy Klára a mátohy, Klára a iglu, Klára a Tity, a teraz najnovšia Klára v Afrike. Všetko sa to začalo, keď Klára nemala ešte ani šesť rokov a jej nevlastnej mame sa narodilo bábätko. Veľká zmena v jej živote…no oveľa viac ju trápili mátohy pod posteľou. Zbaviť sa strachu jej pomohol jej dedko…

Podobné články